Jump to content
mrtslk

3. Nesil Mazda 3 Mazda Connect Güncelleme Esnasında Çöktü. Çözümü.

Tavsiye Edilen Mesajlar

Revivo73

Mazda da orjinal anahtar dolayısıyla orjinal uzaktan kumandayı kaybedince yenisini kendiniz yapmak istediğinizde ECU (sanayi tabiriyle aracın beyni) kartında da benzer işlemler yapılıyor.

Türk Telekom 'dan aldığım zyxel modem'deki standart firmware'i custom firmware ile değiştirmek istedim onun için benzer sekilde seri bağlantı yapmak gerekiyordufakat kullandığım usb-serial dönüştürücüsü uymamıştı, uygunu da y.dışında satılıyordu fakat sadece paypal ödemesi kabul ettiği için alamadım, işlemi yapamadım.

Türkiye'de böyle hobi faaliyetlerini yapmak her sene zorlaşıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mrtslk
6 saat önce, efe35 :

cmu ya serial olarak bağlanan varmı..bağlantı yapmakta sorun yok fakat gerekli kotları uygun yerlere yapıştırma kısmını pek anlamadım...

Bu kuratma işlemini yapmak için SPI-NOR a ulasmaniz gerekiyor. Kart uzerindeki yeri resimlerde mevcut. Degistireceginiz kodlar bunun içinde. Dosyalarin saklandığı segmentler asagidaki tabloda yazıyor. Ancak farklı bir yöntemle bağlandıysanız denemediğim icin bisey diyemiyorum. 

06.09.2018 at 14:46, mrtslk :

The memory is segmented as follows:

official partition name offset prior to v31 offset after v31
bootstrap 0x000000 0x000000
boot-select 0x010000 0x010000
ibc1 0x020000 0x020000
ibc2 0x040000 0x040000
nv-config 0x060000 0x060000
config 0x070000 0x070000
jci-boot-diag n/a 0x0D0000
fail-safe 0x0E0000 0x0E0000
update 0x7E0000 0x7E0000

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jrparkerr

Yaptıgınız işlemi yabancı forumlar dahil yapabilen adama rastlamadım elinize emeginize saglık :)  bilgisayar konusunda altyapım oldugu ıcın upgrade işini kendım yapabılırım sanmıstım fakat ekranı karartalıdan beri benim de günlerim depresif gecmekte. Yarın çıkma bir cpu denicem eger işe yaramazsa acık adres verin arabayı getiricem :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mrtslk

Umarım işe yarar.  Aynı şekilde mi oldu sizinde ugrade esnasında islem yarım kaldi ve ekrana gelen gücü mu kestiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jrparkerr

Sanırım tıpatıp aynı. Navigasyon güklemek için sürüm upgrade etmen gerek diye yönlendirildim upgrade ve failsafe dosyalarını da buldum talimatları uygularken bir yerde yükleme hatası almıstım arabayı kapadım eve cıkıp indim, aracı tekrar calıstırdıgımda ekran gitti ve hıc bır sekılde acamadım tuşlara kombine sekılde basmak vs hıcbır sekılde acamadım. Servıs bişi anlamadık dedi degıstırırız dedi. Elektronıkcıye goturdum baska cmu deneyelim dedik en sonunda 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mrtslk

Evet birebir aynı öncelikle upgrade işleminin hata verme sebebi; daha önce navigasyon cracklemek icin orjinal ini degistirdiginiz veya sizden once baska kullanicisi olduysa onun degistirdigi volan_release dosyasini, ugrade oncesi tekrar orjinal hale getirmemis olmanizdan kaynaklanmis. Asil ariza ise bu sebepten  fail-safe yuklenemedigi ve fail-safe kurulu olmayan sistemin kapanırsa tekrar açılmaması durumu. Bunu da failsafe dosyasini benim gibi manüel yapmaktan başka tek secenek cmu yu değiştirmek. Malesef ne hissettiginizi anlıyorum kötü bir duygu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jrparkerr

Umarım işe yarar. Denedikten sonra burada paylaşırım. Dediğim gibi eğer olmazsa sizden yardım isteyebilirim :)  anlamadıgım nokta şu mazda yetkili servisi bu işlemi yapamıyor mu da direk değişim öneriyor? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mrtslk

Yapamiyor ben mazda servis kitabini da inceledim buna dair hicbir ariza onarimi tanımlı değil ve serviste boyle bir onarim tanımı yok bu isi yapabilecek personel de yok. Değişim sadece.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jrparkerr

Anladım. Forumlarda aynı seri bir mazdanın ( mazda 3 2014 ve serisi) cıkma cmu’sunun işe yaradıgı soylenıyor, acaba seri noları arabadan arabaya degısıyor mu yoksa işe yarar mı tek endısem bu 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mrtslk

Yarar diye düşünüyorum bende.  Tabi denemek gerek. Çıkma cmu ya nekadar fiyat istiyorlar ben bulamamıştım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jrparkerr

Yarın getırıcek adam işe yararsa uygun pazarlık yapıcam. E bayda 350-500 dolar arası degısen fıyatlar mevcut 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mrtslk

Anladım. umarım işe yarar.  Iyi haberi bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Jrparkerr

En sonunda ekranıma tekrar kavuştum ☺️ Çıkma cmu işe yaradı gerçekten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Mustafa Yılmaz
      Yazan: Mustafa Yılmaz
      Mazda için kullandığımız Android Auto uygulaması için Wifi desteği sunulmuş. Fakat AIO tweaks uygulaması aracılığı ile yükleme şimdilik yapılmıyor ve bu yöntemle Mazda Connect e yüklü Android Auto uygulamasının kaldırılması gerekiyor.
      Şu an uygulama Mazda Connect sistemine yazılımsal yükleme yapmadan USB bellek üzerinden çalışıyor. (Bu nedenle sistem biraz yavaş çalışıyor.) Ama bunun yakın bir zamanda halledileceğini düşünüyorum. 
      Video anlatımı aşağıdadır. 
      Bu haliyle bile bizler için güzel bir gelişme ?
      Bilgi ve dosyalar için:
      https://mzdonline.wordpress.com/2018/04/27/autorun-headunit-wireless/
    • MsquL
      Yazan: MsquL
      Araçlarımıza bir kaç dokunuş yaptık
      - Video oynatıcı
      - Navigasyon yüklendi
      - Speedometer yüklendi
      - Smart view yüklendi
      - Seyir halindeyken ekran dokunmatiği aktifleştirildi
      Yakışıklı oldu yau

• alpertunga333
      Yazan: alpertunga333
      Arkadaşlar merhaba 1.  nesil mazda 3 için android multimedia sistem arıyorum.
      Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.