Jump to content
SlayerX

2. Nesil Mazda 3 100000 km Ağır Bakım Hakkında Sorular & Öneriler

Tavsiye Edilen Mesajlar

SlayerX

Merhaba,

Mazda 3 2010 BL impressive sahibiyim. 100000 Km yaklaşıyor ve aracın ağır bakımı ile alakalı merak ettiğim soruları ve yerli yabancı kaynaklardan okuduklarımı sorup görüş almak istiyorum. şimdiden yanıtlayan / yardımcı olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

1- otomatik şanzıman yağı: 

malumunuz çeşitli yorumlar var, kimileri orjinal fabrika çıkış yağının katiyetle değişmemesi yönünde yorum yapıyorlar. Kimileri ise Mazda orjinal ATF M-V yağının Türkiye'de olmadığından bahsediyorlar. Yağın kimyasının değişip değişmediğini, hala kullanılabilir olup olmadığını ne yazıkki renginden ve km/yıl değerinden  başka bir şeyle anlayamıyoruz. bu konuda sorum 100000km'de veya 10yıl kullanımda otomatik şanzıman yağı değiştirilmeli midir yoksa renginden bir çıkarım yapılarak mı gidilmelidir?

ayrıca kullanılması önerilen yağ "Castrol Transmax Dexron VI Mercon" mudur?

Çeşitli yerlerde otomatik transmisyon yağının 4.5 litre, çeşitli yerlerde 7 litre, kullanım kılavuzu kapasite sayfasında ise 8.2 litre gibi değer yazıyor, konu hakkında deneyimli yazarlar bu konuda ne der? zira yukarıda yazan yağın litresi son kur'dan ötürü 68 liraya çıkmış durumda.

 

2- otomatik şanzıman filtresi: 

bu konudaki yorumlar ise filtrenin değiştirilmesi, kullanmaya devam edilmesi ve temizlenmesi yönünde. buradaki yorumunuz nedir?

ayrıca mazda 3 2010 otomatik transmisyon filtresinin 1999-2004 ford focus ile aynı olduğu aşağıda belirtilmiş, doğru mudur?

 

Ayrıca filtre değişiminin epey meşakkatli bir iş ve işçilik gerektirdiğini aşağıdaki 3 videoyu izlediğimde görebiliyorum. buradaki en önemli hususun şanzıman  elektronik+filtre bölümü ile kapağı arasındaki contanın geri takılırken her iki yüzeyine sürülen silikonvari bir maddenin düzgünce yapılması. Bu sızdırmazlık işçiliğini hakkı ile yapabilecek bir otomatik transmiyon ustası ve/veya mazda servisi mevcut mudur?

 

3- Motor soğutma sıvısı:

yine bahsettiğim gibi çeşitli yorumlar mevcut.  FL22 malzemenin mazda teknik servisleri dışında bulunamadığı forumlarda yazmakta. 

Kitapçıkta soğutma sıvısının 200bin km veya 10 yılda değiştirilmesi gerektiği yazıyor, bu madde yerine "Castrol Radicool Antifriz 3 Litre" kullanabilir miyiz? Ayrıca 3 Litre antifiriz 3 litre saf su karışımı mı yapmamız gerekiyor?  Yani buradan 6 litre toplam motor soğutma suyu hazne kapasitemiz mi var?

 

4- Direksiyon Hidrolik yağı:

Direksiyon hidrolik yağının da değiştirilmesi tavsiye edilen başka bir konu, ATF M-III veya ATF M-V koyulması gerektiği kitapçıkta yazıyor, ancak kapasite kısmında kaç litre hazneye sahibiz bahsedilmiyor. Kaç litre kullanılması gerektiğini bilen var mıdır? Burada da "Castrol Transmax Dexron VI Mercon" mu kullanılmalıdır? yoksa daha hesaplı bir castrol yağ tercih edilebilir mi?

5-  V kayış- gergi rulman ve bilyaları:

V kayış için en ayrıntılı başlık aşağıdaki ancak yine de en kaliteli diyebileceğiniz kayış-gergi rulman ve bilya setini nasıl temin edebiliriz ve İstanbul'da bu konu ile ilgili en tecrübeli usta (özel servis veya mazda servisi)  hangisidir? Standart bir motor ustası (örneğin ailecek gittiğimiz ustamız ford usta sertifikasına sahip özel bir servis) bunu tam anlamıyla yapamayabilir şeklinde hissediyorum.

 

yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

 

 

 

 

SlayerX tarafından düzenlendi
ekleme

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

ilk olarak yukarıda verdiğim 2 linki incelemenizi öneririm. Şanzıman yağı için Mazda'nın yağını kullanmıştı servisim. ATF M-V bulunmayacak bir şey değil, çok beklemedik 2 - 3 gün içinde servis temin etti. diğer sorularınız için konu hakkında tecrübeli arkadaşlarımız cevap verecektir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

1. Benim 55bin km.deki yağım bile koyu kahverengi renginde. Yazık o 100bin km.ye kadar bekleyen şanzımanlara. Tüm soruların o 2 konuda açıklandı ama yine de yazayım.

Kimi servisler sadece tapayı açıp ordan çıkan 3.5-4 lt lik yağ kadar üstten ekleme yapıyor. Kimi servisler ise radyatörden dönen şanzıman yağı soğutma borusunu söküp marş yapıyor ve temiz yağ gelince hemen yerine takıyorlar. Bu yöntemle de 8 lt ye yakın değişmiş oluyor.

Orjinal yağ aşırı gereksiz pahalı. Mobil synthetic atf, eneos eco atf, gulf ve motul un M-V uyumlu yağları var eneos eco atf n11 de 42.5 tl litresi. 

2. Doğrudur. Quiteguide o şanzıman filtresini taktı kendi aracına sonuçta. 

Hiç de öyle bir işçilik gerektirmeyen bir şey. Her usta yapabilir. Önemli olan kapak açıldıktan sonra kalan kalıntıların iyice temizlenmesi, yeni contanın dayanıklı ve güzelce sürülmesi. Filtrenin çıkartılması ve takılması kolay.

3. Değiştirmek zorunlu değil size kalmış. Eneos un antifrizini de kullanabilirsiniz. Eneos, Motul, Liqui moly yağ dünyasının zirvesindeyken mobil, castrol sonra gelir. Tercih size kalmış. Organik uzun ömürlü antifriz kullanabilirsiniz.

4. 1 litre yetiyor. Şanzıman yağının aynısından kullanılabilir. M-V ya da Dextron M3 ü karşılayan yağlar olur.

5. Kasnak seti almayacaksınız, bilya alınıp çakılacak. Bunun için de düzgün bir usta bulmalısınız ve bilyanın en kalitelisinden alınması gerekli. (SKF veya NTN)

6. Madem istanbuldasınız hiç bunların stresine girmeyin. Mazda Ekinci Adem ustaya gidin. Adem ustanın arkadaşı Hüseyin usta çok iyi bir tornacı, bilye çakma konusunda çok deneyimli. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
SlayerX

Mutlu Bey, Mehmet Bey Merhaba,

yanıtlarınız için teşekkür ederim. Mazda Ekinci ile irtibat kuracağım gözüküyor.

iyi akşamlar.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

motor da şanzıman da focus 1 lerden beri kullanılandır. sağlam arıza çıakrmayan yapısı vardır. Trgieri de ihmal etmeyin değiştirin.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
SlayerX

Teşekkürler, triger zincir ve değişme 200000km diye biliyorum, aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler. 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir
12 hours ago, SlayerX said:

Teşekkürler, triger zincir ve değişme 200000km diye biliyorum, aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler. 

 

doğru diyorsunuz trigger kayışı zincir. forumda triggeri değiştiren tek üye hatırlıyorum onun da aracının kilometresi 350000 civarıydı.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×