Jump to content
Mutlu Tekir

iRobot Roomba 960 İzlenimlerim

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mutlu Tekir

 

 

Her gün süpürge yapamayanlar, işi çok olanlar, evinde hayvanı olanlar, astımı olanlar için birebir diyebilirim. Ben alerjik astımım olması nedeniyle ve eşimin her gün süpürge yapamaması nedeniyle aldım. 700€ iken fiyatı 16 temmuzda Amazon.de'nin Prime Day indirimine rastladım ve 550€ ya düşürdüler. O zamanlar euro kuru 5.7 TL civarıydı tabi. %1 banka komisyonu eklersek yukarı yuvarlıyorum 3300 TL civarına almış bulundum. Türkiye'ye dönerken de oluşturduğum formu gümrükte onaylatıp Amazon.de ye e-mailleyince ek 96€ vergi iadesi verdiler. Vergi iade edildiği zamanki euro kuru da 7.5 TL lerdeydi, belki daha da fazla. 700-750 TL civarı da geri almış oldum. Yani sonuçta bu ürünün bana gelişi 2600TL civarına oldu. Şu anda amazon.com.tr den almaya kalksanız en düşük 600 serisini alabiliyorsunuz.

iRobot'da karar kılmadan önce 250€'ya LG Hombot denilen makinesi vardı. Daha ucuza aynı özelliklere sahipti. Fakat gerek yedek parça azlığı, gerekse de vakum gücünün düşüklüğü sebebiyle iRobot'da karar kıldım. Süpürge robotlarının ilki ve sektör lideri bir marka iRobot.

En akıllı serisi 900 serileri Roombaların. Üstündeki kamerasıyla evin haritasını çıkartıyor, birden fazla odaya girip temizleme özelliği var. Ayrıca altında plastik şeritler var. 600 serilerinde altında plastik şerit yerine fırçalar olduğundan tüm saçı, kılı toplarken fırçaya dolanıyor ve temizlemesi çok güç bir hal aldığından fırçaları yenilemeniz gerekiyor. 800 ve 900 serilerinde plastik şeritlere döndürülmüş sarılma olsa da kolay bir şekilde temizlenebiliyor.

Roomba 600 serilerindeki fırça

maxresdefault.thumb.jpg.d27d635bb221da3c82a0ca2120451bda.jpg
 
 
Roomba 800 ve 900 serilerindeki plastik şeritler. Koyu gri ve açık gri renginde olanlar. Yerdeki tozların ve saçların çekilmesine yardımcı olmakta.
irobot-Roomba-980-Vacuum-Review-Brush-and-Wheels.thumb.jpg.80a25c246ac4f0da906732683f8aa427.jpg
 
Roomba 600 ve 800 lerde bir temizleme düzeni bulunmamakta. Rastgele karmaşık hareketlerle gidip gelmekte. Bunun neticesinde de evin hangi odasına girip giremeyeceğini bilemiyor, tamamen rastgele temizliyor. Bunun için de üstteki resimde de görebileceğiniz sağ alt taraftaki geniş yay şeklindeki hareketli plastik parçaya yerleştirilmiş sensörlerle engellere çarparak algılıyor. 900 serisinde eklenen navigasyon sistemiyle bu çarpmalar daha az şiddette. Kamera ile nesneyi gördüğünden nesnelere çarpmaya yakın yavaşlıyor. Yine bu navigasyon sayesinde de birden fazla odalara gidebiliyor ve süpürme düzeni gayet düzgün, sırayla gidip gelmekte.
 
iRobot roomba versiyonlarının arasındaki farkları öğrendikten sonra 960'ın nasıl olduğundan bahsedeyim.
Öncelikle hiç de bütçesi olanların alacağı bir oyuncak değil. Zaten oyuncak değil. İhtiyacı eğer makinenin dilinden anlarsanız gayet güzel karşılıyor.
Vakum gücü ve temizleme oranı beklediğimden çok iyi. Hiç o kadar küçük bir şeyin nasıl bu kadar toz, saç toplayabileceğine inanmıyorsunuz. Evde günaşırı çalıştığında toz haznesi ful doluyor. Halı gibi birbirine yapışmış tozları görüyorsunuz. Hergün çalıştırıldığında ise bu toz oranı daha az. Topladığı bu tozlar bile benim için çok faydalı ve makine işini yapmış oluyor. 

960 sırayla git gel hareketi yaparak bir odayı bitirdikten sonra diğer odalara geçiyor. Bu konudaki tek sıkıntı 40 cm gibi dar aralıkları bazen geçit olarak görmeyip geri dönebiliyor. Bunun da sebebi aşırı hassas bir algoritmasının olmaması. Ama kendi çapının 1.5 katı geçitlerden rahatça geçebiliyor. Oturma odasına rahat girebilirken, yatak odasında yatak ile komidin arasının çok dar olması nedeniyle (kendi çapından biraz büyük) öteki tarafa geçememekte. Bu aleti kullanınca biraz da onun işini kolaylaştırmanız gerekmekte. Her ne kadar kablo sıkışma engelleme özelliği olsa da yerdeki kabloları kaldırma, katlanır masa varsa temizleyeceği alanı genişletmek için bunu katlama, mutfaktaki sandalyeleri yerine koyma, daha iyi temizlik isteniyorsa masanın altına da girebilmesi için sandalyelerin masa üstüne konulması, yerde çorap bırakılmaması gibi önlemlerin alınması işini daha kolaylaştırıyor. Ha kolaylaştırmazsanız nolur, birşey olmaz. O yolunu yine de buluyor. Git gel yapıyor, etrafından dönüyor bir şekilde engelden kurtuluyor. Düz halılara çıkmada sıkıntı yaşamazken, saçaklı halılarda sıkıntı yaşayabiliyor, yine bu çalışmasına engel olmuyor. Saçaklar toplanıp takıldıığnda geri gidip etrafından dönme hareketi yaparak yine yoluna devam ediyor. Eksi sayabileceğim sadece bunlar var.

Durması gerektiğini öndeki 180 derece yay şeklindeki hareketli plastik parçasıyla anlıyor. Çarpıp sensör çalışınca dönme hareketi yapıyor. 900 serisinde kamera olduğundan bu çarpma hareketi nazik oluyor. 600-800 serilerinde direk bodoslama dalıyormuş. Hatta mutfak sandalyelerini hareket ettirdikleri bile oluyormuş önceki serilerin. 960 makinemde eşyalarda çiziğe ya da nesneleri hareket ettirmesine sebep olması gibi bir durumla karşılaşmadım.

Dört bir yanında uzaklık sensörleri konulmuş altına. Bunlar düşmeyi engelliyor. Brüksel'deki evde denediğimizde gayet başarılı şekilde çalıştı. Tam düşecek diyorsunuz makine duruyor yönünü değiştiriyor. 

Yerde pislerin yoğun olduğu yerleri algılayacak sensör konumlandırılmış yine altına. Olur da yere dökülmüş bir şeylere rastlarsa bunun üstünden defalarca geçiyor ta ki temizlenene kadar. Halılara çıkıldığında vakum gücünü otomatik olarak artırmakta. Yine halının nispeten kirli olduğunu algılarsa üstünden 2 defa geçebiliyor.

Bir odaya girmesini istemediğinizde kapısını kapatabileceğiniz gibi, yanında gelen kızılötesi duvarı da kullanabilirsiniz. Yine bu aparatı belirli bir noktayı yoğun temizlemek için de kullanıp robotun sadece bu aparatın etrafında temizlik yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

Genel olarak bunların hiçbirine karışmanıza, düşünmenize gerek yok. Telefon uygulamasından bağlanıp CLEAN tuşuna basarak süpürmeyi başlatıyorsunuz. Eğer dışarıdaysanız da komut vererek siz gelesiye kadar evi süpürmesini sağlayabiliyorsunuz. En güzel sevdiğim özellik de bu oldu açıkçası. 

Bu robot hergün süpürüp toz oluşmasını engelleyerek sizin asıl süpürgenizle yapacağınız temizlik sıklığını azaltmak amaçlı diyebilirim. Bunun da sebebi halı kültürümüz olduğundan bu halıların toz yuvası olması. Halısız evlerde bununla hiç toz olacağını sanmam, süpürge kullanımına gerek kalmaz. Fakat ev ful halı ise 1.5-2 haftada 1 süpürge açmak gerekebilir. Günlük topladığı tozlardan ve haznedeki o halıları gördükten sonra hergün çalıştırılıyor zaten. 

Bakımı da çok basit. Alttaki o plastik şeritler çıkarılıp saçlar, tozlar dolanmışsa temizliyorsunuz. Aynı şekilde kenarda dönen fırçaya dolanmışsa fırçayı söküp saçları alıyorsunuz. Hazneyi 1-2 temizleme sonrası döküp, 2-3 hafta 1 de hava filtresini dışarıda vurarak tozlarını atıyoruz, 3-6 ayda 1 de filtreyi değiştiriyoruz o kadar.

4000mah lık bataryası 1.5 saate yakın süpürge süresi sunmakta. Bataryası bitince geri yuvasına dönüyor, şarj olunca eğer temizlik yarıda kaldıysa kaldığı yerden devam ediyor. iRobot'un parçaları çok yaygın ve aliexpresste bile bulunabiliyor, bu da uzun süreli kullanım için önemli bir kriter benim için.

Benim için negatif bir özellik olmayan ama kedisi köpeği evcil hayvanı olanlar için kabus olabilir. Bu robotlar yardımcılar sadece, herşeyleri kendileri düşünemiyorlar haliyle. Olur da evcil hayvan yere tuvaletini yaparsa robot bunu tüm eve bir güzel yayıyor.  Olur da yere mum, su dolu bardak koyarsanız bunu kesin devirir. Yine bu benim için negatif bir özellik değil ama, belki birileri için olumsuzluk olabilir.

Gelelim yine hesap kısmına. Ben bu makineyi alırken alınca 1 kez alınıyor diye aldım ve yedek parçasının bolluğuna güvendim. Olur da birşey olursa yedek parçasını alır uzun yıllar kullanırım diye düşündüm. 2600 TL ilk alım 5 yıl kullansam (ki daha uzun kullanabileceğimi düşünüyorum) yıllık 520 TL, haftalık 10 TL yapar. Füze gibi ses çıkaran süpürge makinelerinin sesini duymayıp otomatik olarak süpüren ve nispeten iyi derecede temizleyen, toz toplayan bu makine için de sonuna kadar değer. Keşke şu aletler ucuz olsa da yaşlı teyzelerimiz, bekarlarımız, işi yoğun olan aileler yaygınca kullanabilse. Gerçekten rahatlık. 

Son olarak başka makinelerle de kıyaslamamak lazım, kıyaslanacaksa da onların da üst düzey robotlarıyla kıyaslanmalı. Roomba serisinin en üst modeli. iLife'dan iRobot 900 serisine geçenler performasıyla, gücüyle çok daha memnun. Fiyat olarak ucuzları vardır ama temizlik performansları, temizleme algoritmaları, temizleme düzeni nasıldır bilinmez. Roomba 600 serisi ile aynı fiyatta (200-250€) olan LG Hombot özellikler anlamıyla çok cazip gelmişti, fakat forumlarda araştırdığımda vakum gücünün roombanın yanından geçemeyeceğini açıklayanlar ile doluydu. Yedek parça bolluğu, ulaşılabilirliği de önemli bir kriter olmalı. Şu an alacak olsam Türkiye'den kesinlikle almazdım. Benim avantajım amazon.de'den prime day ile indirime denk getirip bir de üstüne vergi iadesini almam oldu. Öteki türlü hiç de uygun fiyatlı olmazdı. Türkiye'de zaten hiç ucuzu yok maalesef. Ama verilen her kuruşa değer bana göre.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Youtube'da yüklediğim videolardan playlist oluşturdum. Sırayla kutu açılışı, süpürmeye başlama ve bitirme videolarını görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

X files ın bir bölümünde bu tip spürge vardı, hiç konuşmasız bir bölümdü, gelecekteki teknolojinin insana saldırması tema lı. 45 dak. hiç konuşma olmadan dizi yapmalarına hayran kalmıştım.

Güzel cihaz. Evde gezen bir köpek var ise, bu nasıl davranıyor acaba?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Evcil hayvanım olmadığı için hiç bilgim yok. Ama youtube da üstünde kedi otururken dolaşan videoları var. :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
SweepeR
11 saat önce, Çağlar Bayur :

X files ın bir bölümünde bu tip spürge vardı, hiç konuşmasız bir bölümdü, gelecekteki teknolojinin insana saldırması tema lı. 45 dak. hiç konuşma olmadan dizi yapmalarına hayran kalmıştım.

Güzel cihaz. Evde gezen bir köpek var ise, bu nasıl davranıyor acaba?

enteresan bir bölümdü, drone lar falan :) 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Kingcool
12 saat önce, Çağlar Bayur :

X files ın bir bölümünde bu tip spürge vardı, hiç konuşmasız bir bölümdü, gelecekteki teknolojinin insana saldırması tema lı. 45 dak. hiç konuşma olmadan dizi yapmalarına hayran kalmıştım.

Güzel cihaz. Evde gezen bir köpek var ise, bu nasıl davranıyor acaba?

Aynı süpürge Breaking Bad'te Jesse Kardeşimizin pislik içindeki evinde 7/24 çalışıyordu :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
mazdatayfun

Güzel makineye benziyor eve alınabilir aslında :D ne kadar detaylı temizlik olur orası tartışılır...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
12 dakika önce, mazdatayfun :

Güzel makineye benziyor eve alınabilir aslında :D ne kadar detaylı temizlik olur orası tartışılır...

Güzel toz kıl tüy saç alıyor. Asıl makine arnica hydra. Bu irobot olmazken arnicanın içindeki su simsiyah kıl saç tüy yumağı olurdu. Şimdi 2 haftada 1 arnicayla temizlendiğinde bu yumaklar oluşmuyor ve suyun rengi de daha az siyah.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
mazdatayfun
1 saat önce, Mutlu Tekir :

Güzel toz kıl tüy saç alıyor. Asıl makine arnica hydra. Bu irobot olmazken arnicanın içindeki su simsiyah kıl saç tüy yumağı olurdu. Şimdi 2 haftada 1 arnicayla temizlendiğinde bu yumaklar oluşmuyor ve suyun rengi de daha az siyah.

Biliyorum o modeli hocam su filtreli çok güzel temizliyor. Ben Dyson DC52 Animal Complete makinesinin üstünü göremedim ama daha :D Fiyat olarak da göremedim tabi 😂

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Servet

Çamaşır makinası otomatik, süpürge otomatik, araba otomatik, avratlar ne zaman otomatik olacak acep? 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...