Jump to content
26Mazda

3. Nesil Mazda 3 Akü Tavsiyeleri

Tavsiye Edilen Mesajlar

26Mazda

Merhabalar,

Bizim akülerimiz kaç amper, saf su ilavesi yapılıyor mu?  Değiştiren ve bilgisi olan arkadaşlarımızdan tavsiyesi olan varsa sevinirim. ( örneğin marka, fiyat,performans, start-stop özellikleri efb,agm vs. ve değişimdeki kodlamadan kurtulma yöntemleri)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda

Akülerimizin markasını bilen var mı? Ben üzerinde pek açıklama göremedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

orijinali panasonic 65 Amper/h akü herhalde. Hatırladoğım kadarıyla @Tarahumara araç üzerindeki aküyü mutlu akü ile değiştirmişti. konuyu görünce daha detaylı bilgi verecektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Ben aracın aküsünü 1000km de iken garantiden değiştirmiştim. Üzerinden çıkan orjinal akü 65 A. Servis onun yerine 60 A AGM Start Stop Mutlu akü taktı. 2 sene oldu tık yok. Gayet memnunum aküden.

Orjinal akü:

IMG_6632.thumb.JPG.917fb6de7513def8e298b96d188ba721.JPG

Mutlu akü:

IMG_6637.thumb.JPG.a4e7c97d4a3f256a46ccdf7635db3d63.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ediz07
17.10.2018 at 17:01, 26Mazda :

Merhabalar,

Bizim akülerimiz kaç amper, saf su ilavesi yapılıyor mu?  Değiştiren ve bilgisi olan arkadaşlarımızdan tavsiyesi olan varsa sevinirim. ( örneğin marka, fiyat,performans, start-stop özellikleri efb,agm vs. ve değişimdeki kodlamadan kurtulma yöntemleri)

saf su ilave ediliyor ben ekleme yapmıştım. Bir ara aküyle alakalı arıza kodu çıkıyordu ve istop a girmiyordu. Aküye saf su ilave edince ve uzun yola gidip gelince istop a da girmeye başladı neredeyse 1 sene idare etti ama son zamanlarda istop a girmiyor gene :D Kışın yolda bırakır diye tahmin ediyorum, bekleyip görecez :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda
52 dakika önce, ediz07 :

saf su ilave ediliyor ben ekleme yapmıştım. Bir ara aküyle alakalı arıza kodu çıkıyordu ve istop a girmiyordu. Aküye saf su ilave edince ve uzun yola gidip gelince istop a da girmeye başladı neredeyse 1 sene idare etti ama son zamanlarda istop a girmiyor gene :D Kışın yolda bırakır diye tahmin ediyorum, bekleyip görecez :D

Teşekkürler, bende ilave yaptım. Aslında ekrandan akünün değerlerini görebilsek güzel olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
2 saat önce, 26Mazda :

Teşekkürler, bende ilave yaptım. Aslında ekrandan akünün değerlerini görebilsek güzel olur.

Ekrandan degil ama obd portuyla bataryanin sarj durumu. Bataryanin kac gun kullanıldığı falan goruluyor. Ekran goruntulerini paylasirim bir dahaki arac baglantisinda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar

Benim araç dört yılını tamamladı. Bu kış yine uykuda iken aküsü cortlayabilir diye düşünüyorum. Çünkü son iki senedir ender yollara düştü ve çalışmadan bir iki ay durduğu oldu. Yeni akü ile değiştirilirken i-stop özelliğinin yeniden tanımlanması aşamalarıyla uğraşmamanın bir yolu varmıdır. Yani kutup başı sökülür sökülmez yeniden set up gereklimidir yoksa kısa bir sürede değiştirilirse bir gereklilik olmaması söz   konusumudur acaba ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
23 saat önce, Arabalar :

Benim araç dört yılını tamamladı. Bu kış yine uykuda iken aküsü cortlayabilir diye düşünüyorum. Çünkü son iki senedir ender yollara düştü ve çalışmadan bir iki ay durduğu oldu. Yeni akü ile değiştirilirken i-stop özelliğinin yeniden tanımlanması aşamalarıyla uğraşmamanın bir yolu varmıdır. Yani kutup başı sökülür sökülmez yeniden set up gereklimidir yoksa kısa bir sürede değiştirilirse bir gereklilik olmaması söz   konusumudur acaba ?

Bunun yöntemi bildiğim kadarıyla, aküyü sökmeden önce başka bir akü ya da takacağınız aküyü paralel bağlayıp eski aküyü çıkarırken diğer akünün araca güç vermeye devam etmesi. Yani akü değiştirme işlemi sırasında, araç elektriksiz kalmamış oluyor. Bu arada i-stop u yeniden devreye almak için yönergeleri paylaşmıştım. Sabit konu olarak duruyor olması lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda
‎20‎.‎10‎.‎2018 at 23:44, Tarahumara :

Bunun yöntemi bildiğim kadarıyla, aküyü sökmeden önce başka bir akü ya da takacağınız aküyü paralel bağlayıp eski aküyü çıkarırken diğer akünün araca güç vermeye devam etmesi. Yani akü değiştirme işlemi sırasında, araç elektriksiz kalmamış oluyor. Bu arada i-stop u yeniden devreye almak için yönergeleri paylaşmıştım. Sabit konu olarak duruyor olması lazım.

Evet bence de böyle bir prosedür varsa akü değişimi çok pratik olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.