Jump to content

Japon devi 640 bin aracını geri çağırıyor


mesut2323
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Japon otomobil devi Mazda dünya genelinde 640 bin aracını geri çağıracağını duyurdu.

Mazda Motor tarafından yapılan açıklamada, dizel motorlarında kullanılan klape yayındaki bir sorun nedeniyle global çapta 640 bin aracın geri çağrılacağı belirtildi.

Açıklamaya göre bu araçların 230 bini Japonya pazarından, geriye kalan 410 bini ise dünya genelindeki diğer pazarlardan çağrılacak.
 
Bir diğer Japon otomobil üreticisi Subaru da geçtiğimiz günlerde global ölçekte 400 bin aracını geri çağıracağını açıklamıştı. 

http://otomobil.haber7.com/otomobil/haber/2757281-japon-devi-640-bin-aracini-geri-cagiriyor

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haberi görmüştüm hatta yönetici abilerimede yazdım durum ile ilgili. mazda her yerde takibimde olduğu için sağolsun "google amca" mazda ile ilgili kuş uçsa haber veriyor. 

Geri çağırma kapsamına dair detaylı bilgi yok resmi açıklamada yok. Hangi araç ve hangi motorları kapsıyor bununla ilgilide bir detay yok şuan. Beklemedeyim. Şu araçlar, modeller veya motorlar desin servisin geri çağırmasını beklemicem gidip dayanıcam kapılarına 😁

1.5 dizellerdeki problemleri bitirir inşallah bu çalışma. Ama sayı az olduğu için 2.2 dizel ve 2.5 dizlerinde olma ihtimali yüksek. 

 

Takipteyim... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu geri çağırma sadece dizel Mazda CX-5  ve Mazda 6  ile ilgiliymiş. Bunlarında sadece yeni nesil skyactive olanları. geri kalan dizel araçlar  mazda cx-3 ve 3 ler bu geri çağrılmaya dahil değilmiş.

geri çağrılma konusu da dizel araçlarda kullanılan valflerin tasarımsal kusurunu gidermek amaçlıymış. 

 

  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 2 hafta sonra ...

Bugün İstanbul Ankara arası otobanda bende benzeri birşey yaşadım. Yakıt aldıktan 1-2 km sonra oldu. Bana mekanik bir problem hissi uyandırmadı. Bence yazılımsal bir problem bu. Çünkü aracı o şekilde yaklaşık 10 km kullandım ve park istasyonunda kapatıp yeniden çalıştırdım. Puff herhangi bir sorun kalmadı. Bana bu sorunu ısınmış bşr bilgisayarın ara sıra programları çalıştırırken donması gibi geldi. Araç 23000 km de ve mekanik bir problem olsa bence daha önce kendini belli ederdi. Yanlış anlaşılmasın bu işlerden anlamam ben. Sadece ilkel bakış açısıyla sorunun elektronik aksamla alakalı olduğu görüşündeyim. Belki akü ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...