Jump to content
rasim.akyol

Skyactiv Mazda 3 18" jant lastik seçimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

rasim.akyol

Değerli Mazdaclüptr üyeleri 3 nesil Mazda 3 power ve power sesns paketlerde 215/45 R18 lastik var. Acaba 215/50 R18  veya 225/50 R18 deneyen oldu mu. Yani 45 yanak yerine daha yumuşak 50 yanak kullanan var mı. Eğer bir sıkıntı olmuyor ise 50 yanak lastik takıp biraz yumuşatmak istiyoruz.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Leanback

45 yanak 50 yanak bir birim değer değildir. Tabanın %değer olarak yanak genişlik karşılığıdır, 215'in %45'i gibi. Yani 45 yanağı 50 yapmanıza gerek yok, zaten o ölçü lastik bulmanız da çok zor. 215/45R18 yerine 225/45R18'e geçerseniz lastik yanağınız büyüyecektir zaten.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
AKayhan

Eger orijinal lastik ölçünüz 215/45 R18 ise bence bu ölçüyü hiç degistirmeyin.  Bunun yerine lastik degistirme vakti geldiginde alabileceginiz en iyi lastikleri alin.  Mazda 3 kendi sinifinda biraz sportif kullanima sahip bir araçtir.  Bu yüzden de genel olarak süspansiyonu biraz sert olabilir.  Bunun artilari da eksileri de vardir.  Bir Mazda 3'ün viraj yetenegi ile örnegin bir Toyota Corolla'nin viraj yetenegi bir degildir.  Burada "gülü seven dikenine katlanir" gibi bir durum var.  Kaldi ki aracin sertligi sadece lastige bagli degildir, büyük oranda süspansiyona da baglidir.  Süspansiyonla hiç oynamayin.  Su açidan sizi anliyorum: bizim yollarimiz pek kaymak gibi yollar degildir.  Bu nedenle hepimiz konfordan zaten bir ödün veriyoruz.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...