Jump to content

Dolu depo tahmini menzil

Bora Yetkin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar.

Aracım şuan 800km de.Depo'yu full doldurduğumda bir sonraki yakıt alımı için 450km gösteriyor.Aynı depo kapasiteli clio şirket aracım ise 800km gösteriyor.

Bu kadar fark araç yeni olduğundan mıdır?

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Epeyce bir gazlamışsınız. Ortalama tüketim yakıt almadan önce yüksek çıktığı için menzili de 450 km olarak gösteriyor. Normal sürüş koşullarında ortalama düşecek ve yeni menzil mesafesi artacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Bora Yetkin :

Pek gazlayarak araç kullanmam başka bir sorun var sanırım.

O halde 450 km menzil tahmin etmesi normal görünmüyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Menzil hesabında araç en son ortalama kaç litre/100 km olarak kullanıldıysa ona göre hesap yapılır. 

Şöyle ki; farzedelim aracı yeni aldınız, ortalama tüketiminiz 7 litre/100 km olarak gerçekleşti sonrasında depoyu doldurdunuz diyelim.

Bu durumda 50/7*100=714 km - (yaklaşık 100 km kadar da menzil sıfır gösterdikten sonra gideceği mesafe)= 614 km

Yani ekranda gidebileceğiniz km olarak göreceğiniz değer yaklaşık 614 km'dir. 

Diyelim ki menzil 614 km gösterirken yakıt tüketimine dikkat ettiniz ve ortalama tüketiminizi 5 litre/100km ye düşürdünüz ve tekrar depoyu doldurdunuz. bu durumda da menzil yaklaşık [50/5*100]-100 =900 km olarak gösterecektir.

Dipnot 1: Ekranda gidebileceğiniz mesafe 0 olarak gösterdikten sonra yaklaşık 6-7 litre daha yakıt oluyor.

Dipnot 2: Verdiğim değerler yaklaşık değerlerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, siyah :

Menzil hesabında araç en son ortalama kaç litre/100 km olarak kullanıldıysa tahmini menzilde o görünür. 

Şöyleki farzedelim aracı yeni aldınız, ortalama 7/100 km olarak gerçekleşti ve depoyu fullediniz diyelim.

Menzil olarak 50/7*100=714 km - (yaklaşık 100 km kadar da menzil sıfır gösterdikten sonra gideceği mesafe)= 614 km 

Yani ekranda göreceğiniz değer yaklaşık 614 km'dir. 

Diyelim menzil 614 km gösterirken yakıt tüketimine dikkat ettiniz, ve ortalama 5 litre/100km ye düşürdünüz. o zamanda menzili daha fazla yaklaşık [50/5*100]-100 =900 km olarak gösterir. 

Dipnot: Ekranda gidebileceğiniz mesafe 0 olarak gösterdikten sonra yaklaşık 6-7 litre daha yakıt oluyor.

Merhaba,

açıklama için teşekkür ederim.

Daha çok şehir içinde dolanıyorum bu aralar ondandüşük menzil değeri gösteriyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25.03.2019 at 14:21, Bora Yetkin :

Merhabalar.

Aracım şuan 800km de.Depo'yu full doldurduğumda bir sonraki yakıt alımı için 450km gösteriyor.Aynı depo kapasiteli clio şirket aracım ise 800km gösteriyor.

Bu kadar fark araç yeni olduğundan mıdır?

teşekkürler..

clio'nun yakıt değerlerini yakalayamazsınız zaten hocam. namümkün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
15.05.2019 at 10:07, siyah :

Menzil hesabında araç en son ortalama kaç litre/100 km olarak kullanıldıysa ona göre hesap yapılır. 

Şöyle ki; farzedelim aracı yeni aldınız, ortalama tüketiminiz 7 litre/100 km olarak gerçekleşti sonrasında depoyu doldurdunuz diyelim.

Bu durumda 50/7*100=714 km - (yaklaşık 100 km kadar da menzil sıfır gösterdikten sonra gideceği mesafe)= 614 km

Yani ekranda gidebileceğiniz km olarak göreceğiniz değer yaklaşık 614 km'dir. 

Diyelim ki menzil 614 km gösterirken yakıt tüketimine dikkat ettiniz ve ortalama tüketiminizi 5 litre/100km ye düşürdünüz ve tekrar depoyu doldurdunuz. bu durumda da menzil yaklaşık [50/5*100]-100 =900 km olarak gösterecektir.

Dipnot 1: Ekranda gidebileceğiniz mesafe 0 olarak gösterdikten sonra yaklaşık 6-7 litre daha yakıt oluyor.

Dipnot 2: Verdiğim değerler yaklaşık değerlerdir.

dijital menzil çubukları ve mesafe bilgisi beni strese sokuyor, güvenemiyorum bazen saniyede bir km azalıyor yazılımsal mıdır yoksa sizde de öyle oluyor mu, özellikle çeyrek depo kalınca yolda kalacağım korkusu yaşatıyor, yakıt uyarı ışığını görür görmez en yakın benzinliğe giresim geliyor , bilmediğim istasyona da girmiyorum haliyle bayağı stresli oluyor. o yüzden çeyrek depoya iner inmez dolduruyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, effect :

dijital menzil çubukları ve mesafe bilgisi beni strese sokuyor, güvenemiyorum bazen saniyede bir km azalıyor yazılımsal mıdır yoksa sizde de öyle oluyor mu, özellikle çeyrek depo kalınca yolda kalacağım korkusu yaşatıyor, yakıt uyarı ışığını görür görmez en yakın benzinliğe giresim geliyor , bilmediğim istasyona da girmiyorum haliyle bayağı stresli oluyor. o yüzden çeyrek depoya iner inmez dolduruyorum. 

Boşuna demıyorum Crv alın dıye Kafanız rahat etsın ugrasmayın :D 45 lıtre mazot alıyor 750 km 800 km arası menzılı var 9 uncu vıtes 140 ıle gıderken devır 2000 de 120 ıle gıderken devır 1500 Her 80 bın de bir şanzıman yagı degısir her 40 bın de bır mazot fıltresı başka masrafı yok

IMG-20191020-WA0004.jpg

20191010_191225.jpg

Bu da 85 bın km yaptıgımız CRV TEk masrafı ön arka balata degısımı oldu :D

daöif.jpg

fapedf.jpg

öfvö.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Crv gerçekten çok iyi araç olabilir de yukarıdaki üyemiz CX-3 ile ilgili bir şeyler sormuş sanki. 

Bir saat önce, effect :

bazen saniyede bir km azalıyor yazılımsal mıdır yoksa sizde de öyle oluyor mu

Bu menzil hesabı hiçbir araçta güvenilecek şekilde hesaplanmıyor maalesef. Bir süre kullanım şeklinize göre ortalama alıp, bu şekilde kullanmaya devam ederseniz şu kadar daha yol kat edebilirsiniz diyor. Haliyle pek verimli bir hesaplama olmuyor 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Crv gerçekten çok iyi araç olabilir de yukarıdaki üyemiz CX-3 ile ilgili bir şeyler sormuş sanki. 

Admin bi ara hatırlat bişe söyleyeceğim 😂

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Depoyu doldurduktan sonra kalan mesafe tahmini tamamen önceki sürüşlerinizle alakalı. Ben de aracı ilk aldığımda, Gören Oto'nun az ilerisindeki yakıt istasyonunda doldurmuştum yakıtı tamamen. Kalan mesafe de 807 gösteriyordu. Bir daha da göremedim o değeri. Ortalama her yakıt doldurduktan sonra 600-650 gösteriyor benim aracımda. Demem o ki, tamamen önceki depoda nasıl kullanıyorsanız, bu depoda da o şekilde kullanacağınız varsayarak hesaplıyor.

Bu arada Mazda 3 için konuşuyorum. Yakıt göstergesinde 0 km menzil kaldığını gösterdikten sonra yaklaşık 100 km daha gidiyor araç.

02.thumb.jpg.2c324d135d7e354a964c319a04077369.jpg

Bu da mesela Mart ayında bi depo dolumu öncesi ve sonrasına ait. 4/3 depo ile 7.2 l/100km ortalama ve 445 km gitmişim. Çeyrek depo varken ve daha ışık yanmamışken 33.25 lt yakıt almışım. Bilgisayarı sıfırladığımda gideceğim mesafiyi 683 km olarak göstermiş.

IMG_20190320_145230.thumb.jpg.fc7032ecc8fe9e6fb7669d58e2f68fa3.jpg

IMG_20190320_145235.thumb.jpg.5c2c3db9e4e9c1adf9fa711fbaccb789.jpg

IMG_20190320_145752.thumb.jpg.c15d72f4c6ac2e22ce16788a5cb9bb6d.jpg

IMG_20190320_145813.thumb.jpg.7203a4dd777780fed6dc6051c1bc94cf.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle ki bu yakıt tüketiminin hesaplanma olayı Mazda'da biraz farklı. Diğer kullandığım taşıtlarda her kontak açılıp kapandığında sürdüğünüz sürüş kadarlık ortalama yakıt tüketimini gösteriyor. 

Örnek verecek olursak Vw taşıtı üzerinden;

Ankarada Eryamandan/Kızılaya gidiyorum ortalama yakıt tüketimim 5.5 lt. Aracımı park edip 1 saat sonra binip tekrar bindiğimde bu değer sıfırlanmış oluyor ve kızılaydan/eryamana döndüğümde 5.2 ortalama yakıt tüketimi görüyorum. Kızılaydan arabaya bindiğimde ortalama mesafe 500 km gösterirken eve geldiğimde 490 km ye düşüyor. Eryaman/Kızılay arası yaklaşık 30 km. 

Mazda'da ise ortalama tüketim hiç sıfırlanmıyor. Siz manuel olarak bunu yapmanız lazım her sefer başında. 

Örnek verecek olursak Cx-3 için;

Ankarada Eryamandan/Kızılaya gidiyorum ortalama yakıt tüketimim 5.5 lt. Aracımı park edip 1 saat sonra binip tekrar bindiğimde ortalama yakıt tüketimi sıfırlanmadığı için 5.5 lt gözüküyor. Menzilim yine 500km eve geldiğimde ortalama yakıt tüketimim yine 5.5 ama menzilim 470 km gösteriyor. Eğer sıfırlamış olsaydım 490 km gösterecekti. 

Benzer bir olayı Ford focus kiraladığımda yaşadım. Teslim aldığımda full depo 650 km menzil gösteriyordu. Dedim eyvah, daha sonra sürücü bilgilerini resetledim ve yola çıktım. Ortalama bir 100 km sonra bana gösterdiği menzil 780 km idi. 

Aslında karmaşık gibi duruyor ama bu işim en basit yöntemi Mazda için 44 lt (Cx-3) depoyu dijital çubuklara böldüğünüzde mevcut yakıt miktarınızı hesaplayabilirsiniz. Bunu 1 kere yaptığınızda bir daha karışıklık yaşayacağınızı sanmıyorum. Yol bilgisayarının gösterdiği düşük menzilden yana, dijital depo göstergenizi takip ederek menzil konusunda çıkarımlar yapabilirsiniz. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, SafaTR :

Örnek verecek olursak Vw taşıtı üzerinden;

Ankarada Eryamandan/Kızılaya gidiyorum ortalama yakıt tüketimim 5.5 lt. Aracımı park edip 1 saat sonra binip tekrar bindiğimde bu değer sıfırlanmış oluyor ve kızılaydan/eryamana döndüğümde 5.2 ortalama yakıt tüketimi görüyorum. Kızılaydan arabaya bindiğimde ortalama mesafe 500 km gösterirken eve geldiğimde 490 km ye düşüyor. Eryaman/Kızılay arası yaklaşık 30 km. 

Mazda'da ise ortalama tüketim hiç sıfırlanmıyor. Siz manuel olarak bunu yapmanız lazım her sefer başında. 

Vw uzun süreki ortalama tüketimi sıfırlamıyor. 

1- başlangıçtan itibaren : 2 saat boyunca araç çalışmaz ise sıfırlar. 1 saat 59 dk bir aracı çalıştırırsanız sıfırlamaz.

2- yakıt aldıktan itibaren: yakıtı her doldurduğunuzda sıfırlar. Depoyu fullediğinizde km sıfırlama derdiniz yok.

3- uzun süreli tüketim: Bunu siz sıfırlamadığınız sürece sıfırlamaz.

Ortadaki ekranda hangisini görmek isterseniz ayar yapabilirsiniz. Sizde yüksek ihtimal başlangıçtan itibaren yakıt tüketimi gösteriyordur. 2 saat boyunca çalıştırmadığınız için sıfırlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, M.E.G :

Vw uzun süreki ortalama tüketimi sıfırlamıyor. 

1- başlangıçtan itibaren : 2 saat boyunca araç çalışmaz ise sıfırlar. 1 saat 59 dk bir aracı çalıştırırsanız sıfırlamaz.

2- yakıt aldıktan itibaren: yakıtı her doldurduğunuzda sıfırlar. Depoyu fullediğinizde km sıfırlama derdiniz yok.

3- uzun süreli tüketim: Bunu siz sıfırlamadığınız sürece sıfırlamaz.

Ortadaki ekranda hangisini görmek isterseniz ayar yapabilirsiniz. Sizde yüksek ihtimal başlangıçtan itibaren yakıt tüketimi gösteriyordur. 2 saat boyunca çalıştırmadığınız için sıfırlıyor.

Amacım tamamen konuya izahat getirmekti anlaşılır olması için farz-i mahal örnekler üzerinden anlattım durumu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...