Jump to content
Mehmet Özdemir

4. Nesil Mazda 3'e IIHS Çarpışma Testinden Tam Not

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir

Hatcback ve Sedan Mazda3, testlerde "TOP SAFETY PICK" ödülünü almışlar. Haberde, hatchback model standart opsiyonlarla ödülü alırken; sedan modelin ise "optional front crash prevention system" denilen bir opsiyonla ödülü kazandığından bahsedilmiş. Aradaki fark nedir bir araştırmak gerekiyor :)

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
atabey1

Çarpma önleme sistemleri ne işe yarar?

Tipik olarak çarpışma önleme sistemlerine dahil olan özellikler arasında çarpışma önleme uyarısı, otomatik frenleme, şerit ayrılma uyarısı, şerit ayrılma önleme, kör nokta algılaması ve uyarlamalı farlar bulunur. Bu özelliklerin her birini ayrı ayrı keşfedeceğiz.

İleri çarpışma uyarısı ve otomatik frenleme

İleri çarpışma uyarı sistemleri, öndeki yolu taramak ve sürücüyü önündeki yoldaki nesnelere karşı uyarmak için kameralar, lazer ışınları ve / veya radar kullanır. Sistem, sürücünün kendisine tepki verdiği görünmeyen bir nesne algılarsa işlem yapar. Bazı sistemler bir uyarı sesi çıkarır ve frenleri tam durma gücü için hazırlar; diğerleri bir çarpışmayı önlemek için frenleri otomatik olarak uygulayacaktır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...