Jump to content
zevgarli

3. Nesil Mazda 3 Buji Değişikliği ve Tavsiyesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

zevgarli

Merhaba Arkadaşlar,

Benzinli 3. Nesil M3 için buji değiştirme km nedir? Bir de bujilerin araç performansına ve yakıtına etkisi var mıdır? Son olarak 2014 benzinli Mazda 3 için buji tavsiyeniz nedir? Teşekkürler :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

sıkıştırma oranı diğer arçlardan farklı olduğu için kullanım kitapçığında belirtilen bujiden başkasını kullanmanızı önermem şahsen.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zevgarli

Kitapçıkta PE5R-18-110 veya PE5S-18-110 yazıyor. Bu kodlarda bosch buji nasıldır acaba? Bir de kitapçıkta 120 bin km diyor değişiklik için. Bu kullanıma göre değişebilir mi? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

mutlaka kullanıma göre değişiyordur. sizin aracınız kaç km'de? mazda ngk kullanıyordu hatırladığım kadarıyla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zevgarli

85 bine yakın. Bi ustaya gösterdim değişmesi gerekiyor dedi. Forumda da net bir şey bulamadım açıkçası. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir
Bir saat önce, zevgarli :

85 bine yakın. Bi ustaya gösterdim değişmesi gerekiyor dedi. Forumda da net bir şey bulamadım açıkçası. 

aramızda bahsettiğiniz kilometrelere gelen 3. nesil mazda 3 sahibi @Arabalar veya @Anarchist olabilir. onlar cevap verebilir belki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Buji fiyatları servisle dışarıda birbirine çok yakındı. Hiç kafa yormadan alınabilir. Tabi geçen seneden bahsediyorum. Nikel bujiden. Servise sorarak onlardan satın alıp dışarıda değiştirebilirsiniz. Bu ara servislerde %15 indirim de var. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zevgarli

30 dakika önce, tansu87 :

Buji fiyatları servisle dışarıda birbirine çok yakındı. Hiç kafa yormadan alınabilir. Tabi geçen seneden bahsediyorum. Nikel bujiden. Servise sorarak onlardan satın alıp dışarıda değiştirebilirsiniz. Bu ara servislerde %15 indirim de var. 

Servise sordum 700 küsür lira dedi. Bosch iridyum bujiler 200'e bulunuyor. Aradaki farkı hak edecek kadar bir fark var mıdır bilemiyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
47 dakika önce, zevgarli :

Servise sordum 700 küsür lira dedi. Bosch iridyum bujiler 200'e bulunuyor. Aradaki farkı hak edecek kadar bir fark var mıdır bilemiyorum. 

Yoktur :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar
4 saat önce, Mehmet Özdemir :

aramızda bahsettiğiniz kilometrelere gelen 3. nesil mazda 3 sahibi @Arabalar veya @Anarchist olabilir. onlar cevap verebilir belki

40.000 km. de orjinalleri ile değiştirmiştim. 600 TL olarak hatırlıyorum ama uzun süre önceydi. Eskimiş bujiler fazla yakıt tüketimine neden olur ve karbon monoksit salınımını artırır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Anarchist
20 saat önce, Mehmet Özdemir :

Yanlış hatırlamıyorsam 70 binde değiştirilmişti ancak o bakıma babam gitmişti. Ne gerekiyorsa yapın demiş. (ilk kez yetkili servise gitti de 🙂  ) Kitapçıkta 120 binde değişir yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Değiştikten sonra ben herhangi bir fark görmedim. Çokta pahalı ayrıca. Bosch 200tl olmamalı, dikkatli olun daha pahalı olmalı. Ben olsam şu ortamda 120 bini beklerim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zevgarli
12 dakika önce, Anarchist :

Yanlış hatırlamıyorsam 70 binde değiştirilmişti ancak o bakıma babam gitmişti. Ne gerekiyorsa yapın demiş. (ilk kez yetkili servise gitti de 🙂  ) Kitapçıkta 120 binde değişir yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Değiştikten sonra ben herhangi bir fark görmedim. Çokta pahalı ayrıca. Bosch 200tl olmamalı, dikkatli olun daha pahalı olmalı. Ben olsam şu ortamda 120 bini beklerim. 

Teşekkürler bilgi için. n11'de 193 liraya var Bosch, başka bir satıcıda da 275 lira. Kararsız kaldım açıkçası ben de. Bujileri temizlemek işe yarar mı peki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Anarchist
6 dakika önce, zevgarli :

Teşekkürler bilgi için. n11'de 193 liraya var Bosch, başka bir satıcıda da 275 lira. Kararsız kaldım açıkçası ben de. Bujileri temizlemek işe yarar mı peki?

bence bu fiyatlar çok iyi. temizlemek yerine bunlardan alıp taktırın, işçiliğin çok tutacağını sanmam. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
19 dakika önce, zevgarli :

Ortalık sahte buji dolu. Hele ki bosch. Distribitörü arayıp nereye mal veriyorlarsa oradan alın derim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ediz07

aracım 93k oldu 120k da değiştiriyorlar bujileri servisler bir sorun yoksa, arabaya lpg taktırdığım için 100k da değiştirmeyi düşünüyorum. Zaten uzun ömürlü gidiyor buji ucuz alıp randıman alamazsanız paranız boşa gidebilir. Böyle şeyde ucuza kaçmamanızı tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
dr_azoom
18.07.2019 at 15:43, zevgarli :

Merhaba Arkadaşlar,

Benzinli 3. Nesil M3 için buji değiştirme km nedir? Bir de bujilerin araç performansına ve yakıtına etkisi var mıdır? Son olarak 2014 benzinli Mazda 3 için buji tavsiyeniz nedir? Teşekkürler :) 

120bin km’de bir değişim oluyor , bujınin performans ve yakıtada etkisi var , Mazda orijinal bujı temmuz sonuna kadar yetkili servislerde %15 indirim var 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SlayerX

bosch alacaksanız bosch car servislerden alın, çakması piyasada çok olabiliyor. onun dışında orjinali ngk veya denso.

NGK'lar 100k yapıyor seti 360tl-400tl civarı, boschlar 30k yapıyor ve seti 200 lira civarı. düşünmeden NGK alırdım (aldım da).

https://www.ngkntk.com/tr/destek/indirmeler/#Catalogs

buradan kataloğu  indirip doğru motora karşılık gelen bujiyi bulabilirsiniz.

ayrıca katalog sayfasını resim olarak ekledim

Edit_2019-07-22_3.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zevgarli
10 saat önce, SlayerX :

bosch alacaksanız bosch car servislerden alın, çakması piyasada çok olabiliyor. onun dışında orjinali ngk veya denso.

NGK'lar 100k yapıyor seti 360tl-400tl civarı, boschlar 30k yapıyor ve seti 200 lira civarı. düşünmeden NGK alırdım (aldım da).

https://www.ngkntk.com/tr/destek/indirmeler/#Catalogs

buradan kataloğu  indirip doğru motora karşılık gelen bujiyi bulabilirsiniz.

ayrıca katalog sayfasını resim olarak ekledim

Edit_2019-07-22_3.jpg

Teşekkür ederim detaylı bilgi için. En uygun 506 liraya buldum ngk. Bosch servisten gayet uygun fiyat aldım. 190 TL. 20 bin km yapmadan aracı satabileceğimi düşünerek Bosch mantıklı geliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...