Jump to content

Mazda 6 Rölantideyken Klimadan Gelen Yoğun Titreme

natorat
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba 

Aracımın kliması nı çalıştırdığımda 600-900 devir arası titreme halinde rölanti de dalgalanma oluyor ve sarsıntı halinde sürüyor giderken sıkıntı yok ama durunca bu oluyor usta şunları yapalım dedi ve sorun hala geçmedi :(

Gaz kelebeği temizlendi

Buji ve kaploları na bakıldı 

Rölanti motoru yenilendi 

Akışmetre temizlendi

Rölanti yükseltildi sonra eski seviyesine geri çekildi

Klima bakımı yapıldı 

Değişmeyen tek map sensörü kaldı acaba sorun neyden olabilir yardımcı olabilecek biri olursa sevinirim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Mutlu Tekir :

Motor soğukken kompresyon testi yaptırın. subaplar olabilir.

Bujiye bakıldı da noldu? Araca uygun mu takıldı zamanında? kaç km oldu?

Subabları yeni değiştirdim daha 1000km olmadı daha 

Bujiler sağlam demişti usta 

Bir saat önce, tansu87 :

Lpg varsa rolanti ayarı kötü olabilir. Klima yükü de binince sapıtıyor olabilir. 

LPG ayarı yaptırmadım daha onu da bir deniyeyim yarım sonucu yazarım yarın 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yuzde 90 aorunun sebebi atesleme elemanlari.

Buji kablolari saglamsa bobin olma ihtimali de var. Bende de benzer bir durum vardi. 

Bogaz kelebegini temizlettim, bujileri ve bobinleri degistirdim. Aracimda buji kablosu yok Allahtan.

Sonrasinda sorun gitti. Cekis de inanilmaz artti.

Denemek icin eski bobinleri takinca yine titreme ve cekis dusuklugu oldu. 

İmkaniniz varsa atesleme elemanlarini orjinal alin. Bobin olarak Mahee diye bir marka taktim. Simdilik sorunsuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Subaplar 1000km olduysa benzinde kullanmaya devam edin zorlamayın. 

İlk aldığınızda titreme var mıydı? Varsa rektefiyeci işçiliğünden şüphe edilebilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Subaplar 1000km olduysa benzinde kullanmaya devam edin zorlamayın. 

İlk aldığınızda titreme var mıydı? Varsa rektefiyeci işçiliğünden şüphe edilebilir. 

Niye ki? Yeni supaplar lpg ile kullanılmıyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Mutlu Tekir :

Lpg nin kurum temizleme özelliği mi var?

Ne kadar lpg ile Üniversitelerde yapılan çalışma dökümanlarını okuduysam söylenen birkaç şey. 

1-lpg benzin gibi sıvı değil. Soğutma özelliği yok  yağlama özelliği yok

2-yüksek devirlerde sıcaklık benzine göre fazla

3- benzin supaplarda kurum bırakıyor. Bu karbon tabaka ısı yalıtkanlığı sağlıyor. Supapların aşırı ısınmasını engelliyor. Ama lpg’li araçlardan çıkan supaplarda bu yokmuş. Supaplar genelde daha temiz oluyormuş. 

Supap erimesine sebep olan 3 madde buymuş  

Onların yalancısıyım. 

Bir de supaplar alışsın olayı olsa honda neden sıfır araca taksın ki? Ya da hyundai i10

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, tansu87 :

Ne kadar lpg ile Üniversitelerde yapılan çalışma dökümanlarını okuduysam söylenen birkaç şey. 

1-lpg benzin gibi sıvı değil. Soğutma özelliği yok  yağlama özelliği yok

2-yüksek devirlerde sıcaklık benzine göre fazla

3- benzin supaplarda kurum bırakıyor. Bu karbon tabaka ısı yalıtkanlığı sağlıyor. Supapların aşırı ısınmasını engelliyor. Ama lpg’li araçlardan çıkan supaplarda bu yokmuş. Supaplar genelde daha temiz oluyormuş. 

Supap erimesine sebep olan 3 madde buymuş  

Onların yalancısıyım. 

Bir de supaplar alışsın olayı olsa honda neden sıfır araca taksın ki? Ya da hyundai i10

Konunun yeri bura değil çok güzel dağıtıyorsun hep. :D :D

evet araştırmalar doğru, ama lpg kurum söküyor diye bir şey söylenmiyor sonuçta. 

Benim subaplar kapkara kurum içindeydi ama bir noktadan sonra o da etki etmiyor.

Her aracın rodaj dönemi vardır. Rodaj mekanik parçaların birbirine alışma dönemidir. Subap değişimi sonrası da bu olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Konunun yeri bura değil çok güzel dağıtıyorsun hep. :D :D

evet araştırmalar doğru, ama lpg kurum söküyor diye bir şey söylenmiyor sonuçta. 

Benim subaplar kapkara kurum içindeydi ama bir noktadan sonra o da etki etmiyor.

Her aracın rodaj dönemi vardır. Rodaj mekanik parçaların birbirine alışma dönemidir. Subap değişimi sonrası da bu olur.

Tamam lpg ile sakin gitsin o zaman 😁 konu konuyu açıyor ben napayım 😁

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Tamam lpg ile sakin gitsin o zaman 😁 konu konuyu açıyor ben napayım 😁

Aklımda zaten her zaman yavaş ve sakin gitmek var ama arabam buna pek izin vermiyor 😂 

Benzinde ve LPG de aynı titreme oluyor bende rölanti halinde sabit dururken giderken sıkıntı yok 

Ama yarın bir gaz ayarı yaptırayım sonucunu yazayım olmadı bujilere yeniden baktırayım bobine baksınlar mı değiştireyim mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, natorat :

Aklımda zaten her zaman yavaş ve sakin gitmek var ama arabam buna pek izin vermiyor 😂 

Benzinde ve LPG de aynı titreme oluyor bende rölanti halinde sabit dururken giderken sıkıntı yok 

Ama yarın bir gaz ayarı yaptırayım sonucunu yazayım olmadı bujilere yeniden baktırayım bobine baksınlar mı değiştireyim mi ?

Benzinde de aynı problem oluyor. Birkaç yüz km benzinde kullandıktan sonra aynı problem oluyorsa sorun lpg kaynaklı değil gibi. 

Ateşleme elemanları orijinal kullanmalı. Ama buradan ne desek boş. Aracı iyi bir ustaya götürüp izleyerek bakmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, tansu87 :

Benzinde de aynı problem oluyor. Birkaç yüz km benzinde kullandıktan sonra aynı problem oluyorsa sorun lpg kaynaklı değil gibi. 

Ateşleme elemanları orijinal kullanmalı. Ama buradan ne desek boş. Aracı iyi bir ustaya götürüp izleyerek bakmak lazım. 

Herşeyi orijinal alıyorum özellikle bugün gaz ayarı yapacak usta bulamadım hafta sonu diye ilk fırsatta test edip mutlu haberlerle dönüş yapmak isterim ama buji leri ustam ben aldım değiştirme yaptım dedi orijinal taktığını sanmıyorum ona baktırıp yenisini alasım var ngk mı Bosch mu alsam kararsızım ama 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

03.08.2019 at 20:36, tansu87 :

Lpg varsa rolanti ayarı kötü olabilir. Klima yükü de binince sapıtıyor olabilir. 

Klima dan gelen yükün fazla olduğunu ve de gaz ayarı klima düzeltilir se olur dedi usta :( gaz ayarı dan değilmiş 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, natorat :

Klima dan gelen yükün fazla olduğunu ve de gaz ayarı klima düzeltilir se olur dedi usta :( gaz ayarı dan değilmiş 

Anlamadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, tansu87 :

Anlamadım

Klimadan gelen sarsıntılı vardı titreme halinde araçta benzin ve LPG de ona baktırdım da gaz ayarı kaynaklı değil dedi usta bunun kompresörü ne baktır sonra getir gaz ayarı yapalım dedi usta sarsıntı gaz ayarı dan sonra geçmedi anlamında onu dedim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...