Jump to content
Volkan Okutan

SUV seçimi için yardımınız lazım

Tavsiye Edilen Mesajlar

Leanback
4 saat önce, Servet :

F1 aracın girdiği viraj hızına hiçbir otomobil de giremez ama, örnek yapalım Ford mondeo Mk3 ile qashqai 2.0 dizel. Qashqai Mk3 mondeodan çok çok daha başarılı virajda.

Bu mümkün değil. Tek olabilecek şey elektronik limitlerle yoldan çıkmaması falan olabilir Nissan'ın. Mondeo kadar stabil, dengeli hızlı olması imkansız. Bozuk yol kontrolünde onun gibi kontrollü olması imkansız. Sürüş zevkine zaten girmiyorum, Mondeo mk3'ün anasına sövsek daha iyi :)  Mondeo mk3 ve Focus mk1, hayatımda kullandığım en iyi, en filtresiz tepkileri veren direksiyon sistemine sahip iki otomobil, öyle ki şimdiki Mazda'mın direksiyonu bunların yanında fişi çıkmış Logitech g25'ten farksız. 

Videosunu koyduğunuz Range'de 550 küsur hp iken Mini Jcw ise en fazla 210hp. Buna rağmen zamanlar aynı, üstelik pistin çoğu uzun hızlı virajlardan ibaret, ani hareketlerde balıkçı teknesine dönüyor 2.5 tonluk Suv'ler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet

Pilotajım iyidir ki iddialıyım. İki aracı da ciğerine kadar kullandım. Daha marjinal örnek, şimdiki Lr1 ile passat. Aynı eğimli viraj, passat esp ile yolda kalıyor Lr1 ile daha iyiyim. 

Kangoo 105 dci ile pistte 3.0 süre yapıyorum, 130 bg 4x4 cx3 ile parçalasam dahi 3.04 altına inemiyorum inemedim. Yüksek araç devrilir kuralı aracı bilirsen sorun olmaz. 

Videodaki iki araç, kg/kw oranları aynı. Süre aynı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback

Münferit örnekleri bilmiyorum Kangoo-Cx3 gibi de, nasıl Qashqai'ın mk3 Mondeo'dan "çok daha iyi" yol tuttuğuna kanaat getirdiniz? Viraj hızı mı ölçüldü, pist süresi mi, önlü arkalı mı gazlandı? Mk4 Mondeo deseniz balina gibi olduğundan bir tereddüt oluşacak aklımda yol tipine göre ama mk3 1350kg'lık, dar virajlarda bile acayip güzel yol tutan bir alet. Trofeo R falan mı taktınız Nissan'a :) 

Yüksek araç devrilir diye bir ön kabülüm yok, Euro ncap zaten 2012'den beri resmi Esc testleri yapıyor AB'de satılan her araca. Bazı Pickuplar van'lar dışında kolay kolay devrilecek Suv bulunmuyor artık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet

Aynı güzergah, aynı viraj aynı sürücü. Mk3 kafadan kopuyor hep. Kaşkay bırak kopmayı esp yakmıyor. 

Karoser yüksek olsa dahi denge ağırlığı olabildiği kadar aşağıda çoğu suv aracın. Tabi ki 4 çekerin iyi olması da lazım. Bir örnek daha vereyim, eski freelander2 aracım. Takla engelleyici ile fizik kurallarının sınırını epey yukarı çıkarıyordu. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet
32 dakika önce, ozgur35 :

Crv crv :D

Bi dur Diego zaten ortalık karışık 😁

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...