Jump to content
azrul

şarj dinamosu değerleri? 2015 reflex

Tavsiye Edilen Mesajlar

azrul

merhaba arkadaşlar.Malum kış geliyor hazırlıkları yapıyoruz.geçen gün sanayide akü ölçümü yaptırdım ve aküm düşük değerde çıktı ki, i-stop arızası vermişti ve akü değişimi yapıldı. Ancak akü ölçümü yaptığım ilk gün ve şuan da rölantide çalışan araçta avometre 13 değerini gösteriyor.Gaza basınca 2000 devirde bazen artıyor ve 14 ü buluyor. klima fanı üst devirde açıkken 14 ü hemen buluyor ama kapalıyken tekrar 13 lere düşüyor. Bunun sabit 14.4 gibi olması gerekmiyor mu. Yoksa yetkili  servisteki ustanın dediği gibi akıllı şarj dinamosu falan mı var ya da şarj dinamosu mu sıkıntılı. Tecrübesi olanlar bilgi verebilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Sıkıntı yok aracınızda normal. Mazdalarda böyle. Hatta benim BL kasa mazda 3ümde de 13.5 v larda falandı. 

Start stop akü olduğundan gerek oldukça voltaj artıp şarj başlıyor. 
Akünüz araç çalışmazken özellikle uzun beklemeden sonra ölçtüğünde 12-12.6v aralığında olmalı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
azrul

Teşekkürler Mutlu Bey.Akü 12.6 dediğiniz gibi.(yeni değiştim) Şarj etmezse akü ikaz ışığı yanar veya ne bileyim iki haftadır dolaşıyorum yeni aküyle, biterdi herhalde diyorum. Ama elektrikçi konuya (daha doğrusu mazdaya) çok hakim değildi demekki.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...