Jump to content

Mercedes'ten Türkiye'ye Yeni Yatırım


MuRDoC_111
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dünya devi Türkiye'de yatırım kararı aldı

Peugeot'tan sonra yatırıma gelecek ikinci firma da belli oldu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Şu anda benimle temas halinde üç yabancı otomotiv şirketi var; bunların her birinin 800 milyon ile 1.2 milyar euro yatırım planları var” açıklamasının ardından yatırıma gelecek markalar merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, bu şirketlerden birinin Pegeuot olduğunu ve Samsun’da yatırım yapacağını açıklamasının ardından, ikinci otomobil markasını da  haberturk.com açıklıyor. Türkiye’de iki ayrı fabrikası bulunan Mercedes, üçüncü önemli yatırımına hazırlanıyor. Kınalı Otoban geçişlerinin hemen ilerisinde 300 dönüm arazi toplayan Mercedes, edinilen bilgiye göre buraya Jeep üretimini taşıyacak. İstanbul’a bağlı olan ve sanayi alanı olarak belirlenen Kınalı’nın en büyük avantajlarından biri limanlara yakın olması. Yine edinilen bilgiye göre Kınalı yakınlarında büyük bir liman projesi de yakın zamanda hayata geçecek.

Öte yandan, Bakan’ın,  “Görüşüyorum” dediği diğer şirketin de yine Alman  Volkswagen olduğu ifade ediliyor. Türkiye pazarında Doğuş Grubu ile hızla büyüyen Alman şirketin, yatırıma sıcak baktığı belirtiliyor. 

Global Piyasalar ve Maliyetler Taşınmayı Zorunlu Kılıyor

Dünyaca ünlü otomotiv markalarının Uzakdoğu ve Türkiye gibi ülkeleri seçmelerinin en önemli gerekçesi ise Avrupa’da oldukça yüksek olan işçilik maliyetleri ve euro/dolar paritesi arasındaki fark. Geçtiğimiz günlerde de Almanya'da iki yıl içinde işçi sayısı yüzde 7,5 azaltma kararı alan Alman otomotiv firması BMW, öte yandan ABD’deki üretimini yüzde 50'den fazla artırmayı planlıyor. 

1986’dan Beri Türkiye'de

1986 yılında Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçen Mercedes 1990 yılında şirketin ticari unvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değiştirdi. 470 Milyon euroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olarak biliniyor. 4 bin 200 personel istihdam eden Mercedesi’in ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında da 2 bin 500 kişi çalışıyor. İstanbul’da Hoşdere Fabrikası’nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk’ün yılda 30 bine yakın aracı Türkiye’de üretiyor.

**alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...