Jump to content

Doğum günü Mazda'sını Sadece 6 kişi satın alabildi


speed

Tavsiye Edilen Mesajlar

Doğum günü Mazda'sını 6 kişi satın alabildi

 

gKUn8P.jpg

 

Mazda’nın efsanevi spor otomobili MX-5 30’uncu yaşını kutluyor. Tüm dünya için sadece 3 bin adet üretilen MX-5 30. Anniversary serisinden Türkiye'de 6 adet satıldı.

haber metninin boyutu  

Mazda MX-5 modeli 1960’larda Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olan hafif spor otomobil kavramından ilham aldı. Popülariteyi etkileyen tek engel, o zamanki yasaların üstü açık otomobilleri engellemesiydi. Yine de, bu sevilen konsept modern teknoloji ile canlanacak, dahası üzerine bir de güvenlik eklenecekti. Yani kullanıcılar için yeni bir otomobil nesli doğuyordu. Nitekim Mazda MX-5’in dünya tanıtımı 1989 Şikago Otomobil Fuarı’nda gerçekleşti ve sevilen model o günden bu yana dünyada 1 milyon adetten fazla satıldı.

 

Türkiye’de fanları çok

 
 
Videoyu Oynat
 

Mazda MX-5 Generations Fan kulübü MX-5 modelinin 30.yılını İstanbul Ortaköy’de bir parti ile kutladı. Partiye Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul ve ekibi, Mazda MX-5 Generations Fan kulüp üyeleri, iş, sanat ve cemiyet dünyasının tanınmış isimleri katıldılar. Sadece 3 bin adet üretilen Mazda MX-5 30. Anniversary serisinin 500 adeti ABD, 2500 adeti de tüm dünya pazarlarına dağıtılmış. Türkiye için ayrılan 6 adetlik kota ise hemen satılmış durumda. Daha once 10,20 ve 25. yıla özel serileri üretilen MX-5’in 30.yıl modelinin turuncu rengi gün doğuşunu sembolize ediyor.

 

Özel aksesuarlar var

 

Araçta yer alan 2 lt Skyactiv benzinli motor 185 Bg güç üretiyor ve 6 ileri manuel şanzımana sahip. 4. nesil tente tavanlı ve RF versiyonunu temel alan özel seride Racing Orange adı verilen gövde rengi kullanıldı. Fren kaliperi, koltuklar, kapı döşemeleri konsol ve vites kolunda da yine turuncu detaylar uygulandı. Japon marka 30 yılda modelin gelişimine yardım eden müşterilere olan şükranlarının bir sembolü olarak özel seri numarasına sahip plaket, Rays ile geliştirilen alüminyum alaşım jantlar, Recaro koltuklar gibi ayrıntılar kullanmış. Ayrıca Bilstein amortisörler, önde Brembo, arkada ise Nissin marka fren kaliperleri mevcut.

 

https://www.cnnturk.com/otomobil/martta-kampanyaya-devam-dediler?page=1

 
  • Beğen 3
Link to post
Diğer Sitelerde Paylaş
×
×
  • Yeni Oluştur...