Jump to content

Mazda 6 GG Facelift Oksijen Sensörü

Ilgaz-p
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

aracımda P2237 ve p 2251 hata kodları gelmekte  ilk calistirmada motor soğukken arıza veriyor arızayı silip kullanmaya devam ettiğimde  motor sıcakken bir daha arıza vermiyor

muhtemelek oksijen sensörü arızası 

aracımdaki orjinal LFH1-18-8G1B , ngk LZA07-MD2 -BLUEPRİNT ADM57041 - parçarları uygun malum serviste sıfır 4000 tl + kdv kadar tutuyor  benim aracım üzerindeki sensör çift soketli ve 5 kablolu 5 kablolar geniş bant diye geçiyor , oksijen sensörleri hakkında tam bilgim yok ancak ford focus'un oksijen sensörünü incelediğimde o da 5 kablolu ve kablo renkleri aynı acaba o sensörü alıp aracıma montajını yapsam uyumlu olur mu? sensörün verdiği araca göre özel bir değer varmıdır malum ford'un orjinal sensörü 500 TL civarında?

5 aliexpresten deneme amaçlı ucuz yollu bir sensör sipariş ettim en köyütü onun soketlerini kullanmayı düşünüyorum, 

239242_014b589cee261be29f761ddf2c066eb820.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ford un sensörü takma. 

aliexpressten  5 fişli sensörü alıp dene.  olacaktır. bu şekilde daha önce denedik ve çözüme ulaştık 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BK kasa mazda 3 e aliexpress ten oksijen sensörü aldım 3 yıla yaklaşıyor hala kullanıyorum sorun sıkıntı çıkmadı, satıcıya motor kodunu vererek sorun ki en doğru ürün gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Zealot :

ford un sensörü takma. 

aliexpressten  5 fişli sensörü alıp dene.  olacaktır. bu şekilde daha önce denedik ve çözüme ulaştık 

https://tr.aliexpress.com/item/32946129056.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5f1b4c4dhXk6Qj

Bu ürünü satın aldım 33 tane değerlendirme var kötü yorumda gelmemiş hatta türkiyeden de biri satın almış, işin garip tarafı araç ısınınca hata kendiliğinden siliniyor bu gün yaklaşık olarka 40 km kadar aracımı kullandım 10  defaya yakın marşa basmışımdır motor ısınınca arıza kaydı siliniyor galiba ısıtıcı devresi bozuldu soketleride kontrol ettim oksitlenme vb gibi bir durum için rastlayamadım 

30 nisanda sipariş verdim bakalım türkiyeye ne zaman gelicek 

3 saat önce, doganayomer :

BK kasa mazda 3 e aliexpress ten oksijen sensörü aldım 3 yıla yaklaşıyor hala kullanıyorum sorun sıkıntı çıkmadı, satıcıya motor kodunu vererek sorun ki en doğru ürün gelsin.

bende mazda 3 BK aracım için vuruntu sensörü almıştım 3 senede hiç sorun çıkartmadı zaten makyajlı kasanın çoğu parçası makyajsızdan farklı cam düğmesini bile farklı yapmışlar 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dediğiniz gibiyse  ısıtması bozulmuştur. kablosu yada iç direnci koptuysa devre tamamlanamadığı için hata veriyordur. 

obd den oksijen sensörü verilerine  anlık olarak bakarak ,  0,000 ile 1,000 volt arasında 3 basamaklı değişiklikleri gözlemlerseniz,  rakamlar hassas bi şekilde değişiyyorsa  wideband oksijen sensörü çalışıyordur

gaza souna kadar bastığınızda 0.9 volt gibi bir değer göstermesi,   gazdan ayağınızı çektiğinizdede 0.01 e doğru yaklaşması gerekir. sabit hızla giderken de 0.4-0.5 gibi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Zealot :

dediğiniz gibiyse  ısıtması bozulmuştur. kablosu yada iç direnci koptuysa devre tamamlanamadığı için hata veriyordur. 

obd den oksijen sensörü verilerine  anlık olarak bakarak ,  0,000 ile 1,000 volt arasında 3 basamaklı değişiklikleri gözlemlerseniz,  rakamlar hassas bi şekilde değişiyyorsa  wideband oksijen sensörü çalışıyordur

gaza souna kadar bastığınızda 0.9 volt gibi bir değer göstermesi,   gazdan ayağınızı çektiğinizdede 0.01 e doğru yaklaşması gerekir. sabit hızla giderken de 0.4-0.5 gibi 

bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim , obd cihazı ile baktığımda değerlerde değişme vardı ama dediğiniz şekilde yarın bir kontrol edeceğim, öndeki sensörü değiştikten sonra arkadaki ni de değişmek gerekir mi ? sensör eskidikçe okuma performansı değişirmi veya dışında oluşan kurumları porçöz tarzi bir sıvıya batırarak temizlemek yararlı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öndeki sensör arabanın beyni desek, abartmış olmayız.  Tüm karışım bu sensördrn gelen verilere göre hesaplanıyor. 

Arkadaki sensör bi işe yaramıyor.   Sadece katalitik tıkanmış mi ona bakıyor. Zaten wideband değil narrowband. 

O2 Sensörü kolay kolay kurum bağlamıyor, çünkü direk headers sonrası downpipe üzerinde olduğu için, alevle üzerindeki kurum yanıp gidiyor.  Temizleseniz de 1 saat sonra aynı olur.  Araçta Lpg varsa zaten tertemizdir. 

Eger sadece ısınması bozuksa,   ısıtma kablolarını dirençle kandırıp da sorunsuz kullanabilirsiniz aracı.   Isıtma hiç bir işe de yaramıyor desem yeridir.  Çok detaya girmeyeyim..   

Hatta bu şekilde orijinal sensörü kullanmaya devam ederseniz,  yan sanayi sensörlere göre daha hassas bir okuma sağlamış olur..  

Son olarak o2 sensörü performans a etki etmez,  tam gaz bastığınızda araç hep open loop dediğimiz zengin karışımda çalışır.  Sensör devre dışıdır. Sabit hızla giderken mükemmel yanmanin sağlanması için,  yakıt ve hava miktarına, yani ekonomiye müdahale eder. Sabit hızda devrededir.  

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Sensor bu gün elime ulaştı avometre ile yaptığım ölçüde sari ve mavi kabloda direnç buldum bu kablolar ısıtıcı devresinde gidiyor galiba öncelikle direnç koyup kullannayi düşünüyorum @zealot üstadın dediği gibi olmazsa değiştireceğim 

IMG_20200520_111930.jpg

IMG_20200520_111909.jpg

IMG_20200520_111925.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

13/06/2020 tarihi itibari ile aracımdaki o2 sensörünü değiştirdim üzerinden çıkan orjinaldi

,sensörü takıp arızayı sildim henüz arıza lambası yanmadı , sensör işini yapıyor galiba gidişinde de bir değişiklik olmadı, yakını ölçüp deneyeceğim zaten temmuz gibi afr ayarı içlin istanbul'a gitmeyi planlıyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...