Jump to content

Volkswagen Manisa'da Fabrika Kurmaktan Vazgeçti

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Volkswagen'in açıklamasına göre Alman üretici, pandemiden ötürü düşen otomobil talebinden dolayı yeni kapasite artırımına bir süre gerek duymayacak

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG, koronavirüs pandemisinden kaynaklı talep düşüşünden dolayı Türkiye yatırımında vazgeçti.

Volkswagen tarafından yapılan e-posta açıklamasına göre şirket koronavirüs pandemisinden kaynaklı düşen otomobil talebinden dolayı yeni kapasite artırımına bir süre gerek duymayacak.

Pandeminin ekonomik ve sosyal açıdan ciddi sonuçlar doğurduğu ve tüm dünyada ekonomik büyümenin ciddi ölçüde yavaşlayacağının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, "Gerçekçi olmak gerekirse krizin üstesinden gelmek ve pandemi öncesinde planladığımız satış rakamlarına tekrar ulaşabilmek için en az 2 - 3 yıl gibi uzun bir zamana ihtiyacımız var." ifadesine yer verildi.

VW'nin Çarşamba günkü açıklamasında "Bu koşullarda Volkwagen Grubu faaliyetlerini ve planlamalarını, uluslararası otomotiv pazarındaki değişen koşullara göre revize etmek zorunda kalmıştır. Manisa'da açılması planlanan yeni üretim fabrikası da elbette bu kapsama dahildir." dendiği belirtildi. Buna göre şirket, mevcut tesislerinde üretim artışına gidecek.

Açıklamada, satışlardaki sert düşüşleri telafi etmeye öncelik vermek durumunda olan markanın gelecek yıllar için ek üretim yapılmasının söz konusu olmayacağı ifade edildi.

"Volkswagen Grubu Yönetim Kurulu, yeni üretim tesislerine yönelik planlarını durdurma kararı almıştır. Korona krizi geride kalana kadar, belirli bir süre boyunca tüm otomotiv projeleri mevcut üretim tesisleri ve mevcut üretim ağı dahilinde gerçekleştirilecektir." dendi.

Kaynak : BloombergHT

Tüm haberi görüntüle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son dakika… Otomotiv devlerine soruşturma

Türkiye, AB ve Almanya’nın Türkiye karşıtı kararlarına Alman otomobil devlerine rekabet soruşturması açarak karşılık verdi. Rekabet Kurumu Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve Bayerische Motoren Werke AG (BMW) hakkında soruşturma başlattı.

Altına hucum, pardon Volkswagen,e hucum, bu firma yerli ve milli diyemi insanımız kapışıyor adeta. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Mehmet Özdemir :

50. kez falan vazgeçtiler herhalde 

Bahane arıyorlardı sanırım, Covid de onu verdi.

43 dakika önce, Renegade :

Türkiye, AB ve Almanya’nın Türkiye karşıtı kararlarına Alman otomobil devlerine rekabet soruşturması açarak karşılık verdi. Rekabet Kurumu Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve Bayerische Motoren Werke AG (BMW) hakkında soruşturma başlattı.

AB en başta turizm payını içeride tutmak istediği için bizi gidilebilecek listesine almıyor çünkü biliyor ki kapıları açsa Almanlar akacak. Bugün Macron Türkiye'ye yaptırım kartını de açmış. Kılıçlar çekilde bakalım neler olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hala siyasi oynuyorlar. Türkiye için vazgeçtik değil de genelde yatırım kararlarımızı dondurduk gibi şeyler söyleyerek oyalamaya devam ediyorlar. Dünyada yılda 10-11 milyon satış rakamı olan bi marka için yılda 60-70 bin araç satışı binde 6’ya tekabül ediyor. Türkiye’yi çok sallayacaklarını düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birde VW'nin Tr satışının yarısından çoğunu 1.6 dizeller oluşturuyordu. VW grup 1.6 dizelleri Golften, Passattan, Octavia, Superb vb bilimum Suv modellerinden falan kaldırıyor artık, 2.0 dizellere geçiyorlar. Yeni gelen Golfte yok 1.6 dizel mesela, onların uğraşıp yaptığı mild hybrid'lerin falan bizde bir karşılığı yok, çevre regülasyonumuz ona bakmıyor ki.. Boşa deli gibi maliyeti kasılmış araba satacak burada anlamsızca. Üstüne son yıllardaki liranın değerinin ertiyip gitmesi eklenince ilk yatırım maliyetinden kazansan da kime satacaksın arabayı iç pazarda. Sadece siyasi mesele değil, bu işlerin de hesabı kitabı yapılıp öyle kesin iptal kararı alınmıştır elbet. 

Altın çağı 2007-2015 arasıdı Vag'ın bu ülkede, elindeki satış gücüyle güçle vergi düzenlemesi bile yaptırılardı hükümete. o tren kaçtı geç kaldılar artık. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

onu bunu boşverin,  birileri nesfilis, yutup, tviter gibi şeyleri kapatacaz diyor, siz neyden bahsediyorsunuz:)))

vosvos gelmeyecem demiş de bilmem ne olmuş, ben olsam ben de gelmem. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Katil Balina :

onu bunu boşverin,  birileri nesfilis, yutup, tviter gibi şeyleri kapatacaz diyor, siz neyden bahsediyorsunuz:)))

vosvos gelmeyecem demiş de bilmem ne olmuş, ben olsam ben de gelmem alüminyum. 

Bir reklam vardı geçmişte

”sağolasın izocam” 

yok bu olmadı

o zaman bu olsun

” aç kapa Artema”

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, AreY :

Pandemi falan işin hikaye kısmı, fabrika farklı bir ülkede kurulacak.

Onu anladık artık 😃 En başta burada kurma kararı bile yeterince garipti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Lupara :

Muradiyede ev fiyatlarini yukseltmekten baska bir ise yaramadi vw. 

Şimdi o fırsatçılar düşünsün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ege, Türkiye'nin turizm lokomotivi olsun yeter bence.  Fabrika kuracaklarsa gitsin Doguya kursunlar.  Orada hiçbir cazibe yok, bari biraz üretim olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
05.07.2020 at 17:35, AKayhan :

Ege, Türkiye'nin turizm lokomotivi olsun yeter bence.  Fabrika kuracaklarsa gitsin Doguya kursunlar.  Orada hiçbir cazibe yok, bari biraz üretim olsun.

muhtemelen coğrafi sebeplerden dolayı doğuya büyük üretim tesisleri açmaya pek yanaşmayacaklardır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...