Jump to content
Burak

3. Nesil Mazda3 Akü Değişimi - Mutlu 64 AH EFB Yüksek Düz Akü

Tavsiye Edilen Mesajlar

Burak

2014 Model aracımda orijinal akü sık sık i-stop uyarısı vermeye başlayınca bugün kendimi daha fazla riske atmadan akümü servisten aldığım onay çerçevesinde aşağıda fotoğrafı olan Mutlu 64 AH EFB Yüksek Düz Akü (Kod numarası - Mutlu EFB.D23.64.062.C)  ile değiştirdim

Bu akünün özelliği kutup başları bölümünün düz olması ve boyutları ile ( U*G*Y/Kutup Başı Dahil Yükseklik - 232*173*204/225 ) bizim araçlara tam uyması. 

Hatta akü dış muhafazası bile birebir uyarak sıkıntısız montajı yapıldı 5-10 dakika içerisinde.  Akü değiştirmeyi düşünenlere duyurulur 😉

mutlu-12v-64-ah-aku-650-a-en-start-stop--a85b.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina

ben de bir yıl kadar önce serviste inci akü ile işi halletmiştim. sorunsuz çalışıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
1 dakika önce, Katil Balina :

ben de bir yıl kadar önce serviste inci akü ile işi halletmiştim. sorunsuz çalışıyor.

Aslında amacım önümüzdeki günlerde çıkacağım uzun yoldan dönüşte değiştirmekti. Servise telefon açtım varsa bana ayırmalarını söylemek için ama "Abi buraya kadar yorulma, biz hurdayı alamıyoruz ama Mutlu bayileri hurdayı da alıp indirim yapıyor ondan faydalan" deyince hem o kadar yol gitmedim ve zaman kaybetmedim hem de 170 TL cepte kaldı. Bayi deevimin hemen dibinde çıkınca öğlen sipariş verdim akşam gel abi akün hazır deyince taktırdım.

İşin gerçeği çok araştırma yapmadım, Yaklaşık bir günde karar vermiş oldum konu konuyu açınca.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar
01.07.2020 at 21:59, Burak :

2014 Model aracımda orijinal akü sık sık i-stop uyarısı vermeye başlayınca bugün kendimi daha fazla riske atmadan akümü servisten aldığım onay çerçevesinde aşağıda fotoğrafı olan Mutlu 64 AH EFB Yüksek Düz Akü (Kod numarası - Mutlu EFB.D23.64.062.C)  ile değiştirdim

Bu akünün özelliği kutup başları bölümünün düz olması ve boyutları ile ( U*G*Y/Kutup Başı Dahil Yükseklik - 232*173*204/225 ) bizim araçlara tam uyması. 

Hatta akü dış muhafazası bile birebir uyarak sıkıntısız montajı yapıldı 5-10 dakika içerisinde.  Akü değiştirmeyi düşünenlere duyurulur 😉

mutlu-12v-64-ah-aku-650-a-en-start-stop--a85b.jpg

Tavsiye ettiğin aküyü bir köşeye not etmiştim @Burak bey.  Aracın aküsü henüz hizmet dışı kalma belirtilerinin hiçbirisini vermemesine rağmen bende daha fazla risk almamak için bugün aküyü değiştirdim. Değiştirme esnasında herhangi bir takviye işlemi yapılmadı. Eskisi tümüyle çıkarıldı ve yenisi takıldı. Araç çalışırken Voltmetre 14,64 v gösterirken, stop durumunda 12,4 volt gösteriyordu. Takan arkadaş yüksek devirli 30-40 km kullanırsanız iyi olur dedi. Bende yola koyuldum ve klimayı açmamak için camı açayım dedim. Zaten tek camı otomatik olan aracın o camının da manüel'e dönüştüğünü görünce akü değişiminin takviyesiz yapılmasından olabileceğini düşündüm. Fakat i- stop arıza ışığı yanmıyordu. Yani cam dışında herşey normaldi. Sonra cam tam açıkken elimle açma yönüne tam basılı tutarak biraz bekledim. Ardından camı kapamak için tam çekince çok değerli otomatik özelliği geri geldi:)  Yüksek devirde 40 km kullanıp eve dönünce stop durumunda akünün voltajını ölçtüğümde 12,7 volt olduğunu gördüm.

Yerine bire bir uyan akü tavsiyen için teşekkür ederim.

IMG_7259.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

mete bey diğer camlara da uygulasaydınız keşke. otomatik çalıcağı tutardı bakarsınız

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
06.08.2020 at 18:47, Arabalar :

Yerine bire bir uyan akü tavsiyen için teşekkür ederim

Rica ederim abi, hayırlı olsun. Ben de memnunum ve iyi ki çok beklememişim. i-stop özelliğini kullandığım için normalden biraz daha uzun bir sürede devreye girmesi hoşuma gitmiyordu. Şimdi neredeyse evden çıkıp ilk ışıklara gelene kadar devreye girecek duruma geliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...