Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Kalorifer Sorunu (Donuyoruz)

Mustafa Yılmaz
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar. Afyonkarahisar da yaşamam sebebiyle çok önem arz eden bir sorunla karşı karşıyayım. 2014 Model Reflex aracın 2015 ten beri ilk sahibiyim. 

Şöyle bir sorunla karşı karşıyayım. Aracın 1-2 yıldır fark ettiğim kabin içi ısısında inanılmaz düzeyde düşüş mevcut. Araç 30 dk sürüşte dahi neredeyse hiç sıcak üflemiyordu. Kabindeki ızgaralarda da sıcaklık farklılıkları mevcut. Kafayı sıyırmak üzereyim.

Çözüm adına

1) TERMOSTAT sorunu olabileceği söylenerek değişimini yaptım. Sonuç olumsuz.

2) Kalorifer Petek temizliği yapıldı. Sonuç nispeten olumlu.

3) 2017 de taktırdığım LPG montajından kaynaklı bir sorun olabileceği aklıma geldi. Bağlantıları iptal edip dönüş yapacağım.

Sizden bu konuda öneri ve yardım bekliyorum. 

Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bazı lpg ustaları montaj yaparken motordan çıkan sıcak su kalorifere girmeden regülatöre bağlıyor. Regülatör de ısıyı fazla çektiğinden kalorifere bu sefer sıcaklık kalmıyor. Kaloriferden dönen hortumdan ek alınmalı normalde. Böyle mi yapılmış kontrol ettirin. Sadece benzinde kullanımda da bu problem var mı kontrol edin.

Bir de soğutma suyu değişim zamanı gelmiş zaten. standartları karşılayan yeni bir soğutma suyuyla değiştirin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Mutlu Tekir :

Bazı lpg ustaları montaj yaparken motordan çıkan sıcak su kalorifere girmeden regülatöre bağlıyor. Regülatör de ısıyı fazla çektiğinden kalorifere bu sefer sıcaklık kalmıyor. Kaloriferden dönen hortumdan ek alınmalı normalde. Böyle mi yapılmış kontrol ettirin. Sadece benzinde kullanımda da bu problem var mı kontrol edin.

Bir de soğutma suyu değişim zamanı gelmiş zaten. standartları karşılayan yeni bir soğutma suyuyla değiştirin. 

Bilgi için teşekkürler. 

Lpg montajı sıcak boru üzerinden yapılmış. Regülatör devre dışı bırakıldı ve ısı konusunda belirttiğiniz gibi artış söz konusu.

Fakat

1) Yolcu tarafı özellikle yolcu cam tarafı ızgarasından gelen sıcaklık diğer ızgaralara göre belirgin şekilde düşük seviyede. 

2) Rölantide iken sıcaklık düşüyor. Ancak bu normal bir durum da olabilir. Sizlerde de durum bu şekilde mi? 

Lpg T bağlantı borusunun içinde ki durum resimdeki gibi ve bunun normal bir durum olmadığını düşünüyorum. Peteği tıkayabilecek düzeyde tortular mevcut. 

Soğutma sıvısı olarak saf su dahi kullanılmadı. Antifiriz in bu düzeyde tortu oluşturması çok ilginç geldi bana

Bu kapsamda tekrar petek temizliği yaptırmayı düşünüyorum. Bu konuda ki görüşlerinizi almak isterim. 

P11229-162223.jpg

P11229-162133.jpg

P11229-162229.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, AKayhan :

Araçta dijital göstergeli sıcaklık ayarı mı var, yoksa analog sıcaklık düğmeleri mi var?  Bu düğmeleri nasıl ayarladınız?

Dijital göstergeli ayar düğmeleri mevcut. Durum analog düğmelerdenki kronik sorunla alakalı değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet petek tıkanmış o nedenle böyle sıcaklık farklılıkları mevcut. Bu problem yeni kasa corolla kullanıcılarında da mevcut. Pembe uzun ömürlü hibrit antifriz kullanılıyor, kalitesiz başka türde bir antifriz kullanıldığında çökelme yapıyor nedense ve petekleri tıkıyor. Bu tortuları eritecek birşey kullanarak temizlik lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Mutlu Tekir :

Evet petek tıkanmış o nedenle böyle sıcaklık farklılıkları mevcut. Bu problem yeni kasa corolla kullanıcılarında da mevcut. Pembe uzun ömürlü hibrit antifriz kullanılıyor, kalitesiz başka türde bir antifriz kullanıldığında çökelme yapıyor nedense ve petekleri tıkıyor. Bu tortuları eritecek birşey kullanarak temizlik lazım. 

Bilgi için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi büyük ihtimalle eksik olan soğutma suyuna eklediğim opet in organik antifiriz inden kaynaklı tıkanma meydana geldi diye düşünüyorum. 

Temizlik konusunda da işlemi yaptırdım ardından kendim temizledim. Lpg regülatör ünü de tamamen iptal ettim. Sonuç gayet iyi. 

Bu konuda bilgilerini eksik etmeyen

@Mutlu Tekirve tüm arkadaşlara teşekkür ederim. 

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...