Jump to content

AB içten yanmalı motoru yasaklıyor


AKayhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Avrupa Birliği 27 Ekim 2022'de bir uzlaşmaya vararak 2035 itibarıyla içten yanmalı motora sahip yeni araçların satışını yasaklıyor.  Geçen sene AB'de satılan her 5 araçtan birinde şarj etmek için priz bulunuyordu.  Bu rakamın 2030 itibarıyla her 5 araçtan üçü olması hedefleniyor.  Bazı otomobil üreticileri AB'nin bu kararının çok hızlı olduğunu iddia etti.

https://www.wsj.com/articles/eu-reaches-political-deal-on-combustion-engine-vehicle-ban-as-of-2035-11666910629?st=wq7mulm8ugufemz&reflink=desktopwebshare_permalink

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eskiden petrol istasyonları çok kısıtlı olduğu için, araçların uygun yerlerinde bir iki bidon, benzin-motorin taşınırdı. 2030 dan sonra elektirikli araçların bagajlarında da belli bir zaman diliminde ilave batarya taşınacak gibi görünüyor.

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bütün bir AB ve komisyonu Sjw'ler tarafından idare edildiği için farklı bir karar çıkması beklenemezdi :) ama yukarıdan baskı olmadan üreticilerin bir şey yapmaya gönüllü olmadıkları da inkâr edilemez. İlla ki bir regülasyon gerekiyor. 

Buradaki en büyük sorun euro 7 emisyon standartları. Stellantis'in Ceo'su Tavares son derece mantıklı bir tespit yaptı ve euro 7'deki saçmalığa işaret etti. Adam diyor ki madem 2035'te tümden elektrikli otomobillere geçeceğiz, bütün kaynaklarımızı buna ayırıp bu yatırımları yapmaya, ölüm döşeğindeki içten yanmalı araçlarımızı 2025'te euro 7'ye uydurmak için milyarlar harcamaya ne gerek var? Euro 6d-final zaten son derece sıkı bir standart, bu şekilde devam etsin, elektrikli otomobillere yatırım yapmak isteyen herkese kaynak açılsın.

Son derece mantıklı, çünkü Çin devleti güncel içten yanmalı araçlarını çok daha rahat regülasyonlara tabi tuttukları için markalar tüm kaynaklarını elektrikli otomobillere ayırabiliyor ve şuan öne geçmek üzereler. Son MG modellerini ve Geely-Volvo'yu takip edin, çok hızlı yol alıyorlar.  Avrupa ise hâlâ içten yanmalı motorlara kemer sıktırıyor lüzumsuz biçimde. 

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/stellantis-ceo-euro-7-standards-are-diversion-2022-10-25/

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...