Jump to content
NeBiAnd

Japon Mazda 'Türkiye' için Mermerler'le davalık oldu!

Tavsiye Edilen Mesajlar

NeBiAnd

Japon Mazda 'Türkiye' için Mermerler'le davalık oldu! (Sabah 02.06.2008 )

Eski distribütörü ile yollarını ayıran Mazda, kurduğu şirketin adında Türkiye'yi kullanamadığı için Mermerler'le davalık oldu. Şirketin adı Mazda'nın Belçika'daki bir şirketinin İstanbul şubesi olarak belirlendi..

Yeni büyüme stratejisi kapsamında Avrupa'da distribütörlük sisteminden vazgeçen Japon Mazda, 20'den fazla ülkede kendi şirketiyle gerçekleştirdiği satış ve satış operasyonunu şimdi Türkiye'de uygulayacak. Uzun yıllar markanın Türkiye distribütörlüğünü yapan Mermerler Grubu ile yollarını ayırdıktan sonra kendi bünyesinde kurduğu şirketi devreye sokan Japon üretici Mazda, araç satışlarına haziran ayından itibaren başlıyor. Türkiye'de yeniden yapılanmasını tamamlamasına rağmen Mazda'nın eski distribütörü Mermerler'le yaşadığı bir sıkıntısı var. Eski distribütörü izin vermediği için Mazda, yeni şirketin adını Mazda Motor Türkiye olarak belirlemeyemedi. Şirketin adı Mazda Motor Logistigs N.V Belçika, Türkiye İstanbul Şubesi olurken, Türkiye ibaresinin kullanılabilmesi için açılan dava sürüyor. Şirketin Genel Müdürü Steve Newton, Mermerler'le şu anda sadece isim konusunda yargıya yansımış bir sorunlarının olduğunu belirterek, "Hukuki süreç devam ediyor. Sonuçlanmasını bekliyoruz. Elbette şirketin adını Mazda Motor Türkiye yapmayı arzu ederdik" dedi.

20 ÜLKEDE DENEDİ

Steve Newton, bu yeni dönemde öncelikli amaçlarının çok satmak değil, Türk tüketicisine markanın sürekliliğini kanıtlamak olduğunu söyledi. Türkiye'nin potansiyeli ile Mazda'nın yeni büyüme stratejisi içinde yer aldığını belirten Newton, bu stratejiyi şöyle anlattı: "Mazda, Avrupa'dan sonra Doğu Avrupa, Rusya gibi pazarlarda bir büyüme stratejisi belirledi. Bu strateji çerçevesinde Türkiye pazarını da inceledik ve potansiyel olduğunu görüp hedef ülkeler arasına aldık. Bu yeni stratejinin bir parçası olarak Türkiye'ye kendimiz gelmeye karar verdik. Kendi şirketimizle dağıtım ve satışa başlama kararı bir gecede alınmadı. Daha önce Avrupa'da da varlığımızı genelde distribütörlüklerle sürdürüyorduk. Ancak şu anda 20'den fazla ülkede kendi kurduğumuz yapıyla gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla Türkiye'ye de kendi şirketimizle gelmemiz bu çerçevede alınan bir karardı."

AMAÇ POPÜLER OLMAK

Son yıllarda Mazda'nın Avrupa'daki satış başarısının altında yeni pazarlardaki yapılanmasının büyük payı olduğunu anlatan Newton, Türkiye'de uygulanacak bu yöntemin, başka ülkelerde de başarılı olduğunu belirtti. Mazda'nın, Türkiye'de yaklaşık 10- 15 yıl önce sahip olduğu popülerliği yeniden yakalamak istediklerini kaydeden Newton, "Amacımız çok satan bir marka olmak değil. Önemli olan kârlı bir operasyon yürütmek, markanın sürekliliğini sağlamak" dedi.

Mazda 20 bayi ile satışa başlıyor

HAZİRANDA 20 bayi ile satışlara da başlayacaklarını söyleyen Newton, "Halen 3-4 bayilik için görüşmelerimiz devam ediyor. Lansman tarihine kadar bayi sayısı artabilir. Bunların bir kısmı eski bayiler arasından seçildi" dedi. Newton, sözlerine şöyle devam etti:"Biraz hassas ve satışların durgun olduğu bir dönemde işe başladığımızı biliyorum. Bundan 6 ay önce işe başlamayı çok isterdik. Ancak süreç biraz uzun sürdü" diye konuştu.

'Mermerler'e de bayilik teklif ettik'

TÜRKİYE'DE kurulan şirketin Genel Müdürü Steve Newton, eski distribütörleri Mermerler Grubu'na bayilik teklifinde bulunduklarını, ancak şu ana kadar bir yanıt alamadıklarını açıkladı. Mazda'nın Avrupa'da ki pazar payının yüzde 1.7 civarında olduğunu belirten Newton, Türkiye'de de yüzde 1.5 ile 2 arasında pazar payı hedeflediklerini söyledi. Newton, Türkiye'de Mazda 2 modelinin yanı sıra Mazda 3, Mazda 6 ve MX-5 ile yenilenen pick-up araçlarını satışa sunacaklarını açıkladı.

post-19-141695266478_thumb.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
halil_i

Biran abi sabah gazetede  okudum akşam konusunu açarım diyordum macun sevdasına unuttum  ;D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Selman

Hazır açılmış konulara baksaydınız ve önce mesajları okusaydınız böyle olmazdı...:D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Evet . Zaten burada amaç lansman öncesi şirketin bilinirliğini arttırmak ;) Dikkati çekmek :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
halil_i

Hazır açılmış konulara baksaydınız ve önce mesajları okusaydınız böyle olmazdı...:D

Selman abi senin gazetelerden konusundakini yazdıktan sonra farkettim  :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Selman

Selman abi senin gazetelerden konusundakini yazdıktan sonra farkettim  :)

Zaten yeni satmış olsan da bence geri almayı hakettin....:D Mazda Genel'de aylar önce Burak'ın açtığı konuya yazmıştım....:)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
halil_i

abi bu şekliyle dün sabah ki tüm gazetelerde vardı diye o yüzden öyle yazdım herhangi bir atlama yapmak amacım yoktu :D

mahkemelik olduğunu zaten biliyorum ;)

edit : o resim var diye böyle bir yorum yaptım :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Selman

Yahu sen niye üzerine alınıyorsun ki? :D Telefonunu açmayan, özel mesajlarını okumayan, foruma üç günde bir girip mesajları okumadan haşırt diye konuyu açan alınsın...:D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...