Jump to content

Müşterinin ayağına giden Mazda satışı üçe katladı


Uygar
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

23.06.2008, Pazartesi

Mazda, Avrupa'da kurduğu 20'yi aşkın ulusal şirketle, artık araçlarını kendi satacak. Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Waring, 'Tüm müşterilerimize birebir yakın olacağız' derken, Mazda'nın Türkiye distribütörü, kendilerine haksızlık yapıldığını öne sürerek, 'Hukuk savaşımız sürecek' dedi. Mazda Motor Corporation, Avrupa'daki distribütörlüklerini bitirip, Türkiye dahil kurduğu 20 ulusal şirketle 2010'da bölgede 500 bin araç satmayı hedefliyor..

2001'de Avrupa'da 7 ulusal şirketle 165 bin araç satan marka, 2008 itibarıyla bazı ülkelerde satışlarını 3 kat artırdı. Şirket, yıl sonunda Avrupa genelinde 360 bin adet satış planlıyor. Ancak Mazda'nın Türkiye operasyonunda, markanın 1986 yılından bu yana distribütörlüğünü yürüten Mermerler Grubu ile anlaşmazlık yaşanıyor. Bu konuda yargının vereceği karara saygılı olduklarını belirten Mazda Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Waring, "Mazda için Türkiye'de yeni bir çağın başlangıcını yaşıyoruz. Ulusal şirketimiz, başarının artmasına katkıda bulunacak" dedi.

Mermerler Grubu Başkanı Yüksel Mermer ise, böyle bir operasyona karşı olduklarını vurgulayarak, "Bizle konuşmadan distribütörlük ilişkisini hukuka uygun bir şekilde sona erdirmeksizin operasyona geçtiler. Hukuk savaşımız sürecek" diye konuştu.

Yeni bir çağın başlangıcı

Mazda'nın Avrupa'da yeniden yapılandığını belirten Mazda Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Waring, "Eskiden Mazda, Japonya'dan otomobilleri gemiye koyar nereye gittiğini bilmezdi. Şimdi yeniden yapılanmayla Avrupa'daki tüm müşterilerimize birebir yakın olacağız" diye konuştu. Avrupa satışlarının Mazda'nın toplam satışlarının yüzde 25'ini oluşturduğunu kaydeden Waring, distribütörler vasıtasıyla bulundukları pazarlara artık kendilerinin girip, satış ve bilinirliği artırdıklarını söyledi.

Waring, "Örneğin İngiltere'de distiribütör zamanında yılda 13 bin araç satarken şimdi 55 bine çıktı. 2001 başında Avrupa'da yüzde 4 olan Mazda marka bilinirliği bugün yüzde 15'leri geçti. Önümüzdeki günlerde Hollanda pazarına da kendimiz gireceğiz" dedi.

Waring, geçen yıl Mazda Motor Corporation tarafından Mazda Avrupa bünyesine dahil edilen Türkiye pazarına da, Mazda Motor Logistics N.V. İstanbul Şubesi olarak yüzde 100 yabancı sermayeyle girdiklerini hatırlattı. Mazda için Türkiye'de yeni bir çağın başlangıcını yaşadıklarını belirten Waring, "Son birkaç yıl içinde Avrupa'nın en başarılı markalarından biri olduk. Bugün Türkiye'de hayata geçirdiğimiz ulusal satış şirketi, bu başarının artmasına katkı sağlayacak" dedi.

2010'da 500 bin araç satarız

Mazda'nın Avrupa'da son 7 yıldır elde ettiği gelişmenin istikrarlı bir büyümeye ulaştığı dönemde Türkiye'de faaliyete başladıklarını anlatan Waring, bu gelişimi, daha sonraki yıllara da yayarak devam ettirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Waring, "Türkiye'deki organizasyonumuz da bunu gerçekleştirmemizde önemli bir rol üstlenecek" dedi.

Gelecek yıllarda yüksek büyüme potansiyeli gördükleri Çin ve Güney Amerika pazarlarına da iddialı bir şekilde gireceklerini kaydeden Waring, ikinci nesil araçlarının da devreye girmesiyle, ürün gamının çok daha iyi olacağını vurguladı. Waring, "Yeni oluşumla 2010'da Avrupa'da yılda 500 bin adet, dünyada 1.6 milyon adetlik araç satışı hedefimize bir adım daha yaklaştık" dedi.

Türkiye'de 22 Mazda Yetkili Satıcısı ve 13 Mazda Yetkili Servisi ile anlaşma yaptıklarını, bunu daha da artırmayı planladıklarını dile getiren Waring, yıl sonuna kadar Türkiye'de 3 bin araç satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Girgin, ikinci önemli ismimiz

Waring, orta vadede yüzde 1.5-2 pazar payı hedeflediklerine de değinerek, bunun yaklaşık 8 bin adet araca denk geleceğini şöyledi.

Halen 8 araçla pazarda olduklarını, yeni segmentlere girmek için araştırma yaptıklarını vurgulayan Waring, Amerika, Uzakdoğu'da ve Avrupa'da tasarım merkezlerinde uygulamalar yapıldığını, Türk tasarımcı Hasip Girgin'in de Mazda'da dizayn konusunda ikinci önemli isim olduğunu vurguladı. Waring, Girgin'den birçok yeni modelde faydalanıldığının altını çizdi.

Öte yandan, Mazda İstanbul Şubesi, bu hafta itibarıyla Mazda satışına başlıyor. 1.3 litre Mazda2 5 kapı, 29.9 bin YTL'den; 1.6 litre Sedan Mazda3, 36.7 bin YTL'den; 2.0 litre HB Mazda6, 59.9 bin YTL'den; Pick-up BT-50, 39 bin YTL'den; roadster Mazda MX-5 modeli ise 78.5 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Genel Müdür belirsiz Mermerler dava açtı

Mazda resmi sitesine göre Mazda İstanbul Şubesi'nin Genel Müdürü Steve Newton gözüküyor. Ancak geçen günlerde Citroen Baylas Genel Müdürlüğü'nden ayrılan Bora Koçak'ın temmuz ortasından itibaren Mazda'ya geçeceği de ifade ediliyor. Mazda'nın Türkiye'deki ofisi ise İstanbul'daki Astoria Plaza olacak. Mazda Türkiye ekibinde Ford, Mercedes Benz gibi markalardan gelen yöneticiler bulunuyor.

Mazda'nın Türkiye'deki operasyonunda diğer bir soru işareti de, eski distribütör Merlerler ile olan anlaşmazlık. Mazda Motor Türkiye AŞ adıyla 1986'dan bu yıla kadar Mazda Türkiye distribütörlüğü yapan Mermerler Grubu, bu operasyondan memnun değil.

'23 yıl yatırım yaptık'

Mermerler Grubu Başkanı Yüksel Mermer, değişiklik yapılabileceğini ancak bu şekilde bir operasyona karşı olduklarını belirterek, şunları söyledi: "23 yıl boyunca Mazda markasına önemli yatırımlar yaptık. Bir anda bunu kesip atamazsınız. Halen elimizde otomobil ve büyük ölçüde yedek parça var. Hatta Kartal'daki merkezimizde Mazda yedek parça operasyonlarını vatandaş mağdur olmasın diye hala biz yapıyoruz. Mazda, bizle masaya oturup hiçbirşey konuşmadan Türkiye'ye kendi geliyor. Mazda, mevcut distribütörlük ilişkisini hukuka uygun bir şekilde sona erdirmeksizin operasyona geçti. Bu konuda hukuk savaşımız sürecek."

Mazda Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Waring ise, Mermerler ile anlaşmazlık konusunda bir yorum yapmayarak, "Yargının vereceği karara saygılıyız" dedi.

http://www.hurriyetoto.com/oto/otoyasam/haberdetay.php?cid=5546

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...