Jump to content
ahmetbakan

Hararet Problemi ve Conta Yanması

Tavsiye Edilen Mesajlar

ahmetbakan

merhaba arkadaşlar dün ben yolda kaldım arabada sorun şu disbritör arızalıydı çatırtı sesi vardı sonra tüp beynine giden hortum patlamış ve ordan su atıyordu düm de arabaya bindiğimde birden hararet tavana vurdu stop ettim bu iki üçkere oldu nihayetinde arabayı biyere park edebildim şimdi su koyduğum zaman üst kapağın arasından su sızdırıyo ve hortumdan su atıyo hadi o normalde öbürü nedir anlayamadım acaba contayımı yaktım bi yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler şimdiden........

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest mechanicker

eğer haralet tavana vurduğunda üstüne gittiyseniz contayı yakma ihmaliniz yüksektir tabiki.bildiğiniz gibi mazdalar haraletten nem kapar:)pek sevmezler kendiler.ama hareleti gördüğünüz an aracı durdurmuşsanız contadan hala bir umut olabilir demektir.keşke motoru stop etmeseydiniz.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
berkobal

merhabalar bugün yolda giderken birden hararet yükselmeye başladı konya yolunda asfalt çalışması vardı yol biraz tıkalıydı tam tepeye ulaşmadı ama ulaşmasına az kalmıştı bi benzinliğe girdim hemen motoru kapatıp fan çalışacak şekilde kontak anahtarını çevirdim 5 dk kadar fan çalışınca normale döndü tekrar devam ettim gideceğim yere geldiğimde tam park edecem durdum yeniden yükseldi park edip yine fan çalışır durumda stop ettim normale döndü akşam saat 21,00 civarı hava seinleyince eve geldim yolda gelirken bişi yoktu tam park yerine girecem yavaşladım yine yükseldi bende stop edip genleşme kabına baktım ağzına kadar gelmişti birde kışın komple antifiriz doldurmuşlardı hiç su katmadan ondan olabilir mi yarın sabah biraz antifirizi akıtıp su eklemeyi düşünüyorum düşüncelerinizi bekliyorum

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
omer_yildir

Suda azalma varmı? Eğer azalma yoksa radyatör tıkalı olabilir. Radyatör kapağını açınca kahverengi bir tortu varmı? Varsa tıkalı radyatörün en büyük göstergesidir. Devirdaim ve çevresinden su kaçağı varmı? Termostat sağlıklı calışıyormu? EN kötüsü ise Silindir kapak contası ne durumda? Bunlara dikkat ederek sıkıntıyı çözebilirsiniz. İlk başta su eksiltiyormu ona  bir bakın.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
okkko

sanki anlattıklarından radyatör tıkalıymış veya termostat açmamış gibi görünüyor.

bu arada antifirizi suyla değiştirmek yanlış bir davranış olur. komple antifiriz su karışımından daha iyi ısı taşır...

radyatörde su veya antifiriz olduğu halde sizin bu sıkıntı devam ederse, radyatörünüze ve fan müşürü-termostata baktırın, silindir kapak contasının durumunu öğrenmek için karbondioksit testi yaptırın. muhtemelen yanmıştır...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
berkobal

sorun kaynağını buldum galiba genleşme kabını söktüm ve genleşme kabına giren hortumun ucunda uzunca bir boru var kabın altına kadar iniyor o boru takıldığı yerden kırılmış bu nedenle genleşme kabına giden su geri gelmediği için yapıyormuş büyük ihtimalle bende japonla yapıştırdım iyice daha yola çıkmadım yarın çıkacam gelişmeleri bildiririm ilgilenenlere teşekkürler

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
altaylim1914

Araç 92 mazda 323 sedan.Üst kapak contası yandı İzmir'de kaça nerde yaptırabilirim?Birde farkedilmediğinden dolayı aşırı ısındığından radyatörde patlak verdi üst tarafından fıskiye gibi su fışkırtıyor suyu iyice bitiriyor.Acil yardımcı olursanız sevinirim bu 2 sorun kaça mâl olur acaba?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
altaylim1914

Buradan yardım alamıcaksam nereden alıcam?Yardımcı olucak kimse yok mu?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest Coriolis

mutlaka bir bilen çıkacaktır merak etmeyin.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

arkadaşlar size danışmak istediğim şu bazen arabayı çalışırıp ısınmasını bekliyorum ibre ortaya yaklaşmadan da  hareket etmemeye dikkat ediyorum ama birkaç kez bir anormallik oldu haraket edip bir kaç km gittikten sonra hararet saati böle ortayı geçerek %75 e çıktı vede  hemen tekrar inip ortada durdu bunun sebebi ne olabilir sizce ? ben gerçi dikkatli biriyimdir hemen gözüme çarpar böle şeyler ama 2 -3 kez oldu bu durum son 1 içinde.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest Coriolis

termostat arızası gibi geldi kulağa?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

biraz daha deneyecem bakalım bende öle düşünmüştüm ; devam edecekmi bu durum devam ederse termostadı değişirim artık yapacak bişe yok.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
altaylim1914

mutlaka bir bilen çıkacaktır merak etmeyin.

Umarım çıkarda,birde ben şöyle bişey yaptım kendi kafamdan.Radyatörün su atan kısımlarını dayson'ladım.Dayson ısıya ve suya dayanıklı mermer,granit ve oto üzerinde kullanılan bir ürün.Şimdi daha yeni yaptım eve çıktım mesajı yazıyorum sizce işe yarar mı ben birazdan deniyicem gerçi bi sıkıntı olmaz değil mi?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

arkadaşlar benim araçtaki bu hararet göstergesindeki durumu size anlatmıştım genellikle araç soğukken yapıyor böle ilk 1 km içinde;geçen hafta gene aynı durum oldu daha 1 km gitmeden hararet göstergesi %75 civarına yükseldi caddedeydim hemen sağa çektim baktım hava zaten soğuk motor buz gibi fan dahi henüz açmamış radyatör hortumları falan yeni ısınmaya başlamış durumdaydı motorada elimi vurdum motorda yani ısınmaya başlamıştı sizce bu durumun sebebi ne olabilir hararet mşürünü değişmeyi düşündüm denemek için fiyatı orjinal 90 tl civarında öneriniz nedir. termostat orjinali 50 tl civarı;değişmeden kontrol edebileceğim bir yolu varmı acaba.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
zoptrik

termostat sanki takılıyor sonra da açtığında da işini düzgün yapıyor gibi. Eğer böyleyse ve böyle kalmaya devam ederse sıkıntı yok. Size bir önerim var. hararet dediğiniz gibi yüzde75 lere yükselmeye başlar başlamaz araçtan inip regülatörünüzü kontrol edin bakalım donma vs var mı. yani normalde de araç soğukken hele de LPG de çalıştırıyorsanız da buz gibi olur benim dediğim üstünün karlanması.

kolay gelsin.

iyi forumlar...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

yoo öle bişey olmuyor geçen hafta o durum olduğunda kontrol ettim . regülatör sıcak radyatör hortumları falanda sıcak  termostat açıyor yani motor daha yeni ısınmaya başlıyor ama ibre yükseliyor ama dediğiniz gibi belki o sırada yeni açmıştı ben lpg nin üstüne dikkat etmedim karanlıktı ama gündüz gözüyle yarın bakacam acaba radyatör sıvısından olabilirmi daha önce böle bişey olmamıştı aynı sıvıydı geçen kışta değişmedim vede su  karışım oranınıda bilmiyorum şu andaki sıvının  bu yıl havalar fazla soğuk donma falanmı yapıyor vede tıkanıyor sonra ısınınca açılıyor çünkü dedimya ilk 1 km de yapıyor sonra düzeliyor. acaba yorumunuz nedir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

arkadaşlar bu konuda bu gün sanayiye gittim öncelikle radyatör sıvısının su oranını azalttım 4ltr kadar boşaltıp antfiriz koydum 4ltr. vede bugün sabah çalıştgırdığımda kontrol ettim lpg kitinde donma karlanma yok fakat bunun sebebinide öğrendim motorun iki frklı dolaşım sistemi varmış 1. dolaşım sistemi kalörifer dolayısıyla lpg kiti vede motor bloğunda suyun dolaşması durumu ikinci sistem termostatın açmasıyla bu dolaşan suyun radyatördende geçme durumu yani benim termostat geç açıyor vede motor da ısınan su radyatör de dolaşmaya geç başlıyor tabii radyatörde dolaşmaya geç başldığından kısa süreliğine hararet saati yükseliyor bu arada tabii fanda açmıyor çünkü fan müşürüde radyatöre bagımlı açsada farketmez zaten bişey değişmez, bu arada radyatörden çıkıp motora bağlanan aşağıdaki hortum termostat açmadığından ısınmıyor takii açtıktan epey sonra ısınıyor. termostatı yenileme kararına vardım.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

aracımın termostatı bozuk iken 5-6 kez hararet göstergesi %75 ler seviyesine çıktı tabii problemi bildiğim için fazla yükselmesine izin vermedim zaten akabindede bozuk olan termostat açılıyordu ama sormak istediğim şu bu sıcaklıklara yükseldiği zaman acaba motorum herhangi bir zarar görmüşmüdür veya ileride ne gibi sonuçları olabilir, üst kapak contası zarar görmüşmüdür acaba ? bunu nasıl anlayabilirim kontrol etmenin yolları nelerdir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Hiç bişey olmamıştır , için rahat olsun , kurcalanırsa conta aç kapa yaparken daha çok zarar görebilir...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

iyice araştırdım ve de kontrol ettim aracım hiç bir şekilde zarar görmemiş. :)  çok şükür araştırma sonuçlarım vede ulaştığım bilgiler buyrun. (alıntıdır)

conta yanması nasıl anlaşılır.

1) genleşme kabı : genleşme kabındaki suya bakılır. bu suda yarı sarımtırak rengi dönme ve köpüklenme belirtileri varsa conta motor yağını soğutma suyuna kaçırıyor yani conta yanmış demektir.

2) motor yağı : yağ kontrol çubuğu çekilip, ucundaki yağ iki parmak arasına alınıp parmaklar birbirine sürülerek akışkanlık kontrol edilir. eğer bu yağ olması gerektiği gibi akışkan değilse ve su karışmış gibi bir his uyandırıyorsa conta soğutma suyunu yağ haznesine kaçırıyor demektir.

3) egsozt çıkışı : egzost çıkışından normal hava sıcaklığında yani kışın soğuk havada ısınan motordan gözlemlenecek nem yoğunlaşması harici, beyaz duman çıkışı veya su damlaması görünüyorsa, conta hasarlı, soğutma suyu yanma odalarına gidip ordan egzostan atılıyor demektir.

4) silindir kompresyonları / karter havalandırması : silindirlerin kompresyonları sıkıştırma değerleri) bir manometre ile ölçülüp, basınç düşüşü var mı diye kontrol edilir. yine karterin havalandırma hortumuna bakılıp üfleme tabir edilen yüksek oranlı hava çıkışı gözleniyorsa contadan sıkıştırma basıncı kartere kaçıyor olabilir. ancak bu son madde tek başına contaya bağlı olmayabilir, segmanların eksimiş olmasından da kaynaklı olabilir ki bununla birlikte hafiften yağ yakma da gözlenebilir.

tüm bu kontrol noktaları tek başına değil, hepsi birarada kontrol edilip ondan sonra değerlendirilerek bir kanıya varmak en doğrusudur.

contası yanık araçta çekişten düşme yani güç kaybı, sürekli yüksek hararet yapması ve hararetin kontrol altında tutulamaması, yoğun miktarda yağ eksilmesi ve yine soğutma suyu kaybı da gözlenir.

bu durumda kullanılırsa ne olur ? :

1) yağa karışan su, yağın akışkanlığını ve yağlayıcılığını bozacağından, yağlama ihtiyacı duyulan bölgelerde hatalı yağlama ve buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda yataklarda, subap bölgelerinde, iticilerde, subaplarda hasarlara yol açabilir.

2) hararete bağlı üst kapak gönyesinin iyice bozulması ve taşlama gerektirmesi durumları söz konusu olabilir.

3) daha da ileride aracın çalışamaması gibi sorunlar meydana gelebilir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...