Jump to content

Hava Filtresi


Guest maz14
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir motorun verimli calisabilmesi icin gerekli olan parcalardan biri hava flitresidir. Motorun hava emis yolundaki tek engel olan hava flitresi, disaridan emilen havanin temizlenerek motorun yanma odasina iletilmesini saglar.

Hava filtresinin verimli çalisabilmesi için zararli maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir. Spor hava filtreleri de bu fikir baz alinarak gelistirilmistir.

Otomobillerdeki orjinal kagit filtrelerin aksine, bu filtreler iki farkli maddeden uretiliyor: Sunger ve yagli pamuk-tel karisimi(koton). Sungel filtrelerin gecirgenligi daha fazla oldugu icin daha cok performans elde ediliyor. Ancak bu filtrelerde toz gecirme riski daha yuksek. Yagli pamuk-tel karisimi filtrelerse, yag ihtiva ettikleri icin tozu daha iyi tutabiliyorlar. Tabii gecirgenlikleri sunger kadar yuksek olamiyor. Filtreler otomobile iki sekilde uygulanabiliyor; Acik ve Kutu ici. Kutu ici filtreler, otomobilin orjinal filtre yuvasina takilarak daha fazla gecirgenlik saglaniyor. Acik filtlerse emme manifolduna bir aparat yardimiyla baglaniyor. Hem kutu ici hem acik yagli filtrelerin tumu, periyoduk araliklarla temizlenip yeniden kullanilabiliyor.

Ozellikle acik tip filtrelerde, otomobilin motor hacmi ve orjinal hava filtresinin yapisma gore belli bir guc artisi saglanabiliyor. Otomobilin orjinal filtre sisteminde, kaybolan hava akisi hizi ve yogunlugu, acik tip filtreler sayesinde daha efektif hale geliyor ve yanma odasina giren hava miktari daha fazla oldugu icin yanma da daha siddetli oluyor ve boylece belli bir guc artişı elde ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 • Yanıt 67
 • Oluşturuldu
 • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

 • M.E.G

  5

 • kerem

  3

 • FAMILIA

  12

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

 • 1 yıl sonra ...
 • 3 ay sonra ...

ozaman benim practicaya hangisi uygundur..kutu ıcımı alsak yoksa acıkmı?ses bayagıetkiliyıcı olacak dıye dusunuyorum..barız bellı olacaktır degılmı..yakıt nasıl olacak??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

driver yakıtın devirli kullanıyosan sabit kalır,ama devirli kullanmıyosan açık hava filtresi taktığında sesi almak için 3000lerden yukarılara tırmandırman gerekicek bu da otomatik olarak yakıtı arttıracak...

açık hava filtresi kısmında tüm açıklığıyla bu tip filtrelerden bahsedilmiş bilgi...

MUHABBETLE...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

EGER SORUN fılıtre takmadanda varsa ben razı olacam cogu zaman 4000 dd ve uzerı olabılıyo.yanı yuksek devır yuzunden yakıt sıkıntım zaten var:)  bu bana uyacak..

pekı nekadar fıyatlar  kapalı acık.?? hangısı ısımıze gelır bızım superpractica da ve fıyat cok cok ucmadan ne olur..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 liraya geçen haftalarda normal filtresini taktırdım.açıklar 10-20liradan başlar 100 liraya kadar çıkar hatta daha fazla.kutu içiyse 60lardan başlıyo diye biliyorum.

açık hava filtresinin avantaj ve dezavantajlarını bi oku forumda belki karararın değişebilir,özellikle tozu normal filtrelere nispeten %300lere varan bi oranla motora aldığını falan duyunca belki vazgeçebilirsin ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ama benim gırdıgım ortamlarda kompresor cok var.hava sıkıp temızlerım..lakın motorun ıcıne pislıgın gıtmesi kotu.

  pekı kapalı filitrede  ses olarak nasıl? tatmın edermı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tozlu yollarda falan gitmiyosan fazla o konuyu bilemem,bir de konumu çok önemli soğuk değilde sıcak hava alırsa motora ses alırsın fakat güçte hissedilir kayıplara uğrayabilirsin.

kutu içi filtreden bahsediyosan hiç kullanmadım ama açık hava filtesini 16.ies honda da kullandım 75 lira falandı harikaydı sesi!ama familiada kullandığım filtreden istediğim gücü ve sesi alamadığım için şuan normal filtresi takılı...

katalitik iptali yaptırmak zorunda kaldığımdan ekzost sesi zaten tatmin eder düzeyde şuan...

MUHABBETLE

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

alt sınyalden mı versek acaba ??okadar uzamasıda hos degıl sanırım ??okadar delıkte yetecekmıkı ona bide o var hadı hortumu kaplasak alemınyum folyo belkı o kısmını asarız?kaputu acmak lazım ,tam orada okadar bı boslugumuzda varmı.yarın bi bakayım ben.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimkinde kutunun üstüne sığdı orda kullandım.en başarılı uygulama kaputu keserek filtrenin girişini oraya vermek ama o da geri dönülmez bir yol,veya geri dönüşü pahalıya mal olacak bir uygulama.ama performans açısından en iyi uygulama bu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

zaten uzun yol falan yapıyosan,çıkartır koyarsın bi kenara kalır.uzun yolda çekilmez oluyolar...:)

az önce bi yerde okudum ve gerçekten doğru bi söz;

yaptığın modifiyeden sıkılıpta çıkardığın zaman aracın eski haline dönmesi gerek yazmışlar.gerçekten öyle,vazgeçtiğinde ekstra paralar ödeme.

gerenk yok ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...