Jump to content

Cam Filmi hk. (Emniyet Genel Müdürlüğü cevabı) 27.03.2009

SWeeT6six6
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest uyumsuzelement

Konu cam filminden açılmışken; ben de bugün aracıma orta ton film yaptırdım :) Bostancı sanayi sitesinde, Solarguard marka ve 5 yıl garantili. Sanırım Ziebart da aynı markayı kullanıyor.

ilk resim film çekilirken.

02042009hql.jpg

02042009001e.jpg

hayırlı olsun, uyardılarmı bilmiyorum ama şöyle bi  3-4 gün camlarını kullanma ;)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 61
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Selman

15

• SWeeT6six6

9

• dunyamil

4

• domestos

11

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

hayırlı olsun, uyardılarmı bilmiyorum ama şöyle bi  3-4 gün camlarını kullanma ;)

Teşekkür ederim. Evet uyardılar, 3-4 gün camları açmayacağız artık :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özel sektörde çalışırken benim kadar çatlak bir patronum vardı, nelerle uğraştık bir bilsen....:D İşi tam ülkeyi sarsacak davalara doğrultmuştuk ki battık para kazanmayı ihmal ettiğimizden o arada.....:D

Dünyamil teşekkürler...:)

Ne demek Abi, her zaman göreve hazırız....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Bugün benim aracıma da güvenlikli cam filmi uygulanacak. Llumar marka, güvenlikli, açık ton.

Özellikle Ankara'dakiler için bu dönemde orta tona bile çıkmamaları tavsiye edilir. Emniyet Müdürü nedeniyle denetimler çok daha sıkı tutulmaya başladı. Özellikle meclis kavşağında sürekli birilerine ceza yazıp duruyorlar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki mesajlarda yasa yönetmelik yanlış mevzusunu hukuki platformda uğraşma konusu geçmiş. Bu ülkedeki hukuka kaç kişi güveniyor ki hakkını arasın. Daha hakkını arıyor diye haksızlığa uğrayan pek çok insan varken üstelik. Yönetmeliği tüzüğü geçtim hukuk zaten fizik matematik gibi müspet bir ilim değil onun içindeki yönetmelikleri tüzükleri herkes kendince yorumlarken yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi bişey hukuk. Zaten hukuka daldık işleri unuttuk demişsiniz  o yüzden kendi içindeki çelişkileri aşamayan bi sistemin sancıları olur bunlar doğaldır. Hukuka güveni olamayn biri niye uğraşsın ki yazsın cezamızı öder geçer gideriz ama hukuk sistemine güveniyor olsak niye uğraşmayalım? Ben zaten uğraşmam da güvenmediğim için uğraşmam, hem uğraşmayacak olup hemde zahmetli ve yorucu bulan birinin yasayı tüzüğü maddeleri sorgulaması bence gereksiz. Çünkü sorguldıkça insan sinirlenip kendi sağlığını bozuyor.  :kafa:

Zaten film olsa da olmasa da polis isterse her türlü cezayı yazar (en kötü ceset torbasından,yangın söndürücüden vs) sadece cam filmine takılmamak lazım filmden daha çok cezası olan şeyler var  mesela ruhsatlar artık hologramlıya döndü eğer bir kontrolde ruhsatınız hologramlı değilse ne kadar ceza ödeyeceksiniz biliyor musunuz? Bir bakın derim... onun filmdeki gibi sökülme şansıda olmuyor maalesef ama nedense hep film konusu gündemde

Ben çok yöntem denedim en işe yarayan yöntem şu: özellikle gece kontrollerinde şehir içinde parklara geçip iç aydınlatmayı da açtınız mı hiç bir polis durdurmuyor çok farklı illerde denedim hiç durduranı görmedim. İşte bu karşılıklı saygıdır, işte ben buna güvenirim. Hukuka yasaya tüzüğe girmeye sinirlerimizi bozmaya gerek yok.

Yaşınız yada karşınızdakinin yaşı ne olursa olsun saygılı ve amiane olacak belki ama racon bildiğinizi hissettirirseniz efendi olursanız hiç bir polis size bişey yapmaz.  Ama yok hukukta böle yasada o madde yok sen benim kim olduğumu biliyon mu,  benim raporum var :) gibi şeylere girdiniz mi zaten hiç kurtulma şansınız yok. Yasadan çok bizim polisimiz duygularıyla hareket ettiği için durdursa bile uyarır geçer gidersiniz. Ben bugune kadar hep böyle geçtim birgün olsun hiçbiri sakal bile istemedi. Doğrudur Ankara başkent olduğu için ağır il olduğun için denetim çok sıkı olabilir Ankara hariç camdan ceza yiyenleri ben anlamıyorum şahsen.  :)

Rapor konusu sadece heyet raporunda geçerli rapor alıp ruhsatı yeniletiyorsunuz. İstanbulda 300-400e özel hastanelerden heyet raporu alınabildiğini duydum ama herşey dahil 1000tlye patlar heralde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Dün akşam üzeri hava aydınlıkken Yunus'lar çekmiş bir şahini kenara. Neden durdurdular acaba diye düşünürken baktık arabanın camlarını zebra gibi yapmışlar. Hem ceza yazıyorlar hem de camları iğrenç hale getirmişler. Ayrıca şahinde hiç de öyle çaça bir görüntü falan yoktu, film hariç gayet sade bir arabaydı :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün benim aracıma da güvenlikli cam filmi uygulanacak. Llumar marka, güvenlikli, açık ton.

Özellikle Ankara'dakiler için bu dönemde orta tona bile çıkmamaları tavsiye edilir. Emniyet Müdürü nedeniyle denetimler çok daha sıkı tutulmaya başladı. Özellikle meclis kavşağında sürekli birilerine ceza yazıp duruyorlar..

Birkaç fotoğraf..

post-22-141695281313_thumb.jpg

post-22-141695281319_thumb.jpg

post-22-141695281326_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam indirmek faydalı tabii ama Ankara'da her kavşak polis bu aralar; o camları hiç kapatmamak lazım ki o zaman niye yaptırdık bu mereti :D

Açık ton filmli birkaç araba var sokakta. Baktım da gerçekten biraz koyu gibi duruyor abi. Polisin gözleri iyise rahat seçer içindekini de, eğer göz sorunu olan bir polise denk gelirsek ayvayı yedik.

Rapor alıp ruhsata işletmek için yollara bakıcam. Güneş ile aram iyi değil ama kızarıklık vs gibi deri problemlerine yola açmıyor. Sadece gözlerle alakalı. Eğer tutarsa meşrulaştırırız böylece.

Teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ayrıca 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’na bağlı Trafik Yönetmeliği’nin 63. Maddesinin son fıkrasında da, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerinde renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır. Hükmü bulunmaktadır.

ile aşmışlar bu olayı. Ama yine de inisyatiflerinde olay. Filmi yapanın dediğine göre kadın sürücülere pek ses çıkarmıyorlarmış mesela, taciz vs. olayları nedeniyle. Yani bir kanun var, tartışmaya açık ve bu kanunun uygulanması apayrı bir tartışma konusu..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Geçmiş olsun Kadir. Malesef bu tür memurlarımız mevcut. Dediğim dedik havalarında dolaşan, yaptığı işin ciddiyetinin farkında olmayanlar.

Farklı bir konu ama beni de bir keresinde samandıra taraflarında cevirdiler. Eşimi aldım eve dönüyoruz. Çeviren polisler genç yeni mezun olmuşlar belli. Geldi yanıma havalı havalı, şöyle bir arabaya baktı, sonra bana baktı sen ne iş yapıyorsun dedi. dedim memur bey işinizi yapın bırak ne iş yaptığımı, baktı düzdün konuşuyorum aldı evrakları kontrolünü yaptı verdi geri.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Kadir. Malesef bu tür memurlarımız mevcut. Dediğim dedik havalarında dolaşan, yaptığı işin ciddiyetinin farkında olmayanlar.

Farklı bir konu ama beni de bir keresinde samandıra taraflarında cevirdiler. Eşimi aldım eve dönüyoruz. Çeviren polisler genç yeni mezun olmuşlar belli. Geldi yanıma havalı havalı, şöyle bir arabaya baktı, sonra bana baktı sen ne iş yapıyorsun dedi. dedim memur bey işinizi yapın bırak ne iş yaptığımı, baktı düzdün konuşuyorum aldı evrakları kontrolünü yaptı verdi geri.

Ceza yedim yardım gerek başlığında dün gördüğüm bi manzarayı aktarmıştım memur arkadaşlarla ilgili;

http://www.mazdaclubtr.com/index.php/topic,21114.msg399153/topicseen.html#quickreply

bugün bi polis otosuna bindim tanıdık var diye. hepsini aynı şekilde değerlendirmek istemiyorum ama polislikle alakaları yok ve sokaktaki serseriden farkları yoktu... Yoldan geçen kızlarla ilgili evli insanlardan duymaya alışık olmadığım yorumlardan sonra, ışıkların önünde bekleye kızları korkutmak için siren çalıp korkan kızla dalga geçmeler, şuraya iki dk aracı bırakıp gelsem diye soran vatandaşa it muamelesi yapmalar... toplamda 10-15 dk aracın içinde durdum ve olmaz olsun böyle yetki dedim. karakteri zayıf, eğitimi kıt olan insana yetkiyi gücü verirsen demek ki böyle oluyormuş... tekrar söylüyorum hepsi bu şekilde insanlar değildir ve her sepette çürük elmalar olabilir ama trafik polislerindeki bu kolluk bende kıllık bende durumu çok fazla olmaya başladı... kayseri'de polis telsiziyle eşinin yanında çenesine vurulan insanın olayı da yine aynı sebebe dayanıyor... bir gün birilerinin canına tak edip kötü şeyler yapacak ama ne zaman... :jedi:

böyle tipler varken yaşadıklarınız gayet normal...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Kadir abi..

Ne yazık ki ben ülkemizdeki polis teşkilatına güvenmiyorum çünkü haklı sebeplerim var kendimce..

Bu örneğini verdiğin tiplerden daha beterlerine de rastladık maalesef..

Kısacası Allah denk getirmesin hiçbirimize diyorum,cezasız sürüşler diliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

http://www.hukukihaber.net/gundem/oto-cam-filmine-ceza-iptal-h25060.html

Haberde konu olan mahkeme iptalini Emniyet Genel Müdürlüğü Yargıtay'a taşımış ve Yargıtay Başsavcılığı vasıtası ile yerel mahkemenin iptal etmiş olduğu hüküm bozulmuş...

Yani; cam filmi olan araçlara ceza yazılabilir ve mahkemece iptal edilemez hükmü ortaya çıkmış oluyor.

Bilgilerinize...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kararı ve gerekçeyi görelim dostum, verdiğin link önceki haber.... :)

Bu bilgiyi Trafik polisinden aldım abi. Ancak araştırmalarım sonucunda internette de kaynak haberleri buldum...

Buyrun;

http://www.haberaktuel.com/arabasina-siyah-cam-filmi-cektirenler-yandi-haberi-817023.html

http://haber.gazetevatan.com/Haber/586797/1/Gundem

http://gundem.milliyet.com.tr/cama-siyah-film-cekene-kotu-haber/gundem/detay/1797477/default.htm

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Polis ceza yazmak istedikten sonra yazar. Mahkemeye gitsek Türkiye'de Hukukun geldiği durumda ortada bu yüzden tartışacak çok birşey yok bence. Mümkün olduğunca çevirmelere girmemek lazım.

+1500

Ya cam filmi yaptırmamak lazım, ya da orijinal camlardan kullanmak lazım... Diğer seçeneklerde ceza ile karşı karşıya kalmanın yolu açılmış oluyor...

Başka bir konu ise; alkollü olarak araç kullanan sürücülere 50 promile kadar bir şey yok, 51 ve 99 promil arasında trafik idari işlem yapıyor, buraya kadar normal ancak bana göre buradan sonra saçmalık başlıyor, 100 promil ve üzerinde olan sürücülere trafik idari işlem yapıyor ve ek olarak Yargıtay kararına göre sürücüye TCK 179. madde (Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak) suçundan ayrıca adli işlem yapılıyor... Saçmalık ise bir suçun iki cezası olmaz ilkesine aykırılık, esas önemli olan konu bu ve bir çok kez uygulanmasına rağmen hiç kimse de bu duruma itiraz etmiyor...

Hukukçu üyelerimizin bu konudaki görüşlerini merak ediyorum... Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kaza halinde veya dışında görüşü engelleyecek, araç içinde bulunanları tehlike altına sokacak, kanun ile hukuka aykırı olduğu kabul edilmiş, taşıt camının renk seviyesinin renkli film tabakası ile örtülmesi eyleminde

Bütün mesele bu ifadede düğümleniyor zaten, bunun böyle olduğuna karar verme meselesinde, bu kanunda da var, film demiyor ancak görüşü engelleme diyor, o davada bilirkişi engellemediğine dair rapor yazmıştı yanlış hatırlamıyorsam, Yargıtay nasıl karar verdi, neye göre karar verdi, acayip, acayip....

Diğer yandan daha önce söylemiştim, burada münferit cezaları ceza mahkemelerine götürüp iptal ettirmekle olmaz bu iş, bir şekilde hukuki yolunu bulup, yönetmeliğin o maddesini idare mahkemesine ve sonra da Danıştay'a götürmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...