Jump to content

6 ay veya 10.000 Km Bakımı Ortak Konu

toronaga77
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Köy maceramın dönüşünde arabamı 10.000 bakımına soktum. Daha önceden hava filtresini kendim değiştirdiğim ve polen filtresi, balatalarda da bir problem olmadığı , kampanyadan da 50 TL lik indirimin olduğu için 170 TL ile bu bakımı da atlatmış oldum. Taksit de cabası :D

Sadece yağ, yağ filtre, ufak 1-2 sarf malzemesi ve işçilik mevcut. Köy yolları ziftli olduğu için araçta ciddi zift ve boya lekesi varmış. Sağolsun ustalar onları da halletmişler.

Daha da hoşuma giden ise gerekli olmayan hiçbir malzemenin değiştirilmemesi . Böyle olunca hem gereksiz yere para harcamamış oluyorum hem de başka bir sefer değiştirilmesi gerektiğini söylediklerinde bunun gerçekten gerekli olduğunu biliyorum.

Evo , Cem ve diğer ustalara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bugün Mazda' dan bakım hatırlatması yazısı geldi. Ben aracımım 08.08.2012 tarihinde aldım. Mektubun tarihi 15.10.2012. Yazıda bakım yaptırmam gereken tarih 30.09.2012 veya 10003 km olduğu yazıyor. Yani aracımı aldıktan 52 gün sonrası. Gerekli başvuruyu yaptım, cevap bekliyorum. Ayrıca zarfın üzerinde NL (Hollanda) adresi basılı. Yazı içeriğinde bayinin adresi var, en altında da servis müdürü yazıyor. Yazı nerden gelmiş anlayamadım. İstanbul mu? Ordu mu? Holanda mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda bu satış fiyatı ve sevis aralığı politikasıyla hem biz mazda kullanıcılarını hem de kendini daha çook üzer. müşterilerinin taleplerine önem vermek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçlarımız Japonya'dan geliyor. Fabrika çıkışında ilk servis günü ve Km'si elektronik sisteme ve araca tanımlanarak takibe başlanıyor. Aracın yüklenişi ve Türkiye'ye gelişi sonuçta bayağı bir süreç alıyor. Araçlar gelip stokta bekleyebiliyor. Araç gelip size teslim edilmeden önce bu tarihin güncellenmesi gerekmektedir. Bu güncelleme yapılmadığı için bu başınıza gelmiş olsa gerek.

Bir benzer durum benim Megane II aracımda başıma geldi. Bakım süresi ve Km'sinden önce Yol bilgisayarım bakım ikaz uyarısında bulunmuştu. Servise gidip danıştığımda aracı size teslim etmeden evvel, yol bilgisayarından teslim ettiği tarih olarak güncellemeleri gerekirdi demişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Arkadaşlar benim araç en son 45000 de bakıma girdi eski sahıbı yaptırdı bakımını su an 55000 de bakım gerekır mı ?

Agustos sonu uzun yola cıkacagım. Ege turu 3000 km cıvarı yapacagım ne tavsıye edersınız ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim araç en son 45000 de bakıma girdi eski sahıbı yaptırdı bakımını su an 55000 de bakım gerekır mı ?

Agustos sonu uzun yola cıkacagım. Ege turu 3000 km cıvarı yapacagım ne tavsıye edersınız ??

Eski sahibinin neler yaptırdığını biliyorsanız, normal 10 bin bakımını yaptırmanız gerekir... Bilmiyorsanız eğer; bujiler, filtreler, frenler, yağ, bakım ve kontrolünü yaptırmanız şart. Hele hele uzun yola çıkacaksanız mutlaka aracınızı kontrol ve bakımdan geçirin...

Kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

arkadaşlar bu bakım işi banada garip gelmeye başladı 2012 martta mazda 3 aldım bu ay 2 sene olacak 2 senede 4 kez bakıma giriyorum ama aracım daha 12 binde biraz garip değilmi yoksa banamı öyle geliyor 12 bin km de 4 bakım yorumlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bu bakım işi banada garip gelmeye başladı 2012 martta mazda 3 aldım bu ay 2 sene olacak 2 senede 4 kez bakıma giriyorum ama aracım daha 12 binde biraz garip değilmi yoksa banamı öyle geliyor 12 bin km de 4 bakım yorumlarınızı bekliyorum

Arkadaşım, mazda satmıyor. Mazda bayileri topu dikmesin diye senede 2 kere çağırıp bayileri ayakta tutmaya çalışıyorlar.

Yoksa koyulan yağın ömrü teknik olarak 12 Ay yada 15binKmdir. Hava ve polen filtresi de kullandığınız bölgedeki havada bulunan partiküllere bağlıdır. 2 günde de ölür, 3 yılda da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşım, mazda satmıyor. Mazda bayileri topu dikmesin diye senede 2 kere çağırıp bayileri ayakta tutmaya çalışıyorlar.

Yoksa koyulan yağın ömrü teknik olarak 12 Ay yada 15binKmdir. Hava ve polen filtresi de kullandığınız bölgedeki havada bulunan partiküllere bağlıdır. 2 günde de ölür, 3 yılda da.

Tamamen katılıyorum... Denizli'de servis açıldı mı peki?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 gün önce aracı almak için gittiğim bayide bu konuyu sordum ilgili kişiye..açıkça söyledi arıza yaparak buraya gelen araba zaten yok bakım olmasa kimse uğramıyor zaten o bakımdan 10 binde bakıma çağırıyoruz dedi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

değerli mazda kullanıcıları sahipleri.6 ay ya da 5000 km de bir garantinin bitinceye kadar gelin demesi sadece kağıt üzerindedir.yasal hakları yoktur bilmenizi isterim ve bu sadece türkiyeye özgü düzenlemedir.ben 15 yıldır mazda kullanıyorum 3 tane sıfır mazda değiştirdim hiçbirinde 6 ay ya da 5000 km de bir servise gitmedim garantide bozulmadı bozulmaz.garanti bozulmadı garanti süresi içinde birçok parça garanti den değişti ordan biliyıorum.saygılar.kafaya böyle basit konuyu takmayın lütfen.hele şimdiki yeni nesil arabalar 2009 sonrası mazdalar ve2013 mazdalar 15.000 km ya da yılda 1 hangisi önce dolarsa o zaman gider buna göre yağ ve filtreleri vardır

sadece aracı sıfır aldıktan sonra ilk 6.ay bir kereye mahsus gidilir.aracın ayarlarına rodaj falan bakarlar o kadar .ondan sonra yılda bir yada 15.000 km de bir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce yazdım, aracı Mersin'den aldım ama Konya'dayım. Havalar soğuyor. Servise bir uğrayacağım, aracın sıvılarını vs. kontrol ettirmek istiyorum, ve bunları da soracağım. Bu arada elimde bana verilen garanti vb. yazıları kitapçıkları bir okuyayım diyorum önce.

Umarım haklısınızdır Bülent Bey. Servis sonrası yine yazarım buraya.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar lutfen yanlis bilgilendirme yapmayin. 3. nesil Mazda 3 kullanim kilavuzundan kitabindan alinti:

Bakim_1_zpsmq7ec6ts.png

Yine kilavuzda yeni Mazda 3 icin servis araliklari da 6 ay (veya 10 bin km) olarak belirtilmis.  

Bakim_2_zpsq18ujr3f.png

Ayrica firmanin bir sorun ciktiginda bakim eksiklikleri nedeniyle arizayi garanti kapsamindan cikarma hakki kesinlikle var. Bu konu da tartismaya bile gerek yok. Ancak……

Bu soylediklerim isin kagit uzerindeki kismi. Gercek hayata gelirsek:

Oncelikle Mazda’nin vermis oldugu servis aralik cok kisa mi? Bence kesin oyle. Avrupa ulkelerinde esnek bakim opsiyonu var ancak Turkiye’de buna izin vermiyorlar maalesef. Hadi bu neyse ama Turkiye’de ki servis araligi Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Israil gibi ulkelerden bile daha kisa. Iklim desen Rusya ve Kazakistan’daki kis mevsimi ile Turkiye karsilastirilmaz bile. Yollar desen Turkiye’nin yol kosullari bu ulkelerden cok daha kotu degil. Benzin desen bizdeki benzin kalitesinin daha kotu oldugunu sanmiyorum. Ancak yine de Turkiye araci zorlayacak kosullar acisidan en zorlu ulke sinifina konulmus maalesef. Neden bilmiyorum. Belki Mazda Turkiye’nin bu konuda kotu tecrubeleri vardir. Burada nasil olsa kimse zamaninda getirmiyor bari araligi kisa tutalim diye dusunuyor olabilirler :)

Peki servis araliklari sirketler bayilere finansal destek saglamak, onlara is cikarmak icin kullaniliyor mu? Kesinlikle evet. Sadece bayilere degil kullanilan parcalar sayesinde uretici firma icin de cok onemli bir gelir kaynagi onda suphe yok. Ancak bu oyunun kurallari boyle her yerde.

Diyelim servise zamaninda goturmediniz ve motorda bir sorun cikti. Mazda’nin garanti kapsaminda giderilmesi gereken arizayi (eger sebebini bakim eksikligi olarak tespit ederse) garanti kapsamindan cikarma hakki var mi? Evet var. Lutfen aksini iddia etmeyin. Kagit uzerinde bu mumkun. Ancak yine gercek hayata donersek ben simdiye kadar bakim suresi biraz gecikti diye boyle bir uygulama yapan hic bir firma duymadim. Servislerin, ozellikle de servis mudurlerinin insiyatifi oldukca fazla. Surekli gittiginiz bir yerse, hele az da olsa bir tanisikliginiz varsa boyle bir sey yapmazlar. 

Ancak servis suresini de abartmamak lazim.  Soyle dusunun. Diyelim servise zamaninda goturmediniz ve motorda bir sorun cikti. Aksi bir servise denk geldiniz ve garanti kapsamina girmez diye tutturdular.  Kavga dovus, hukuki yollardan hakkinizi kazandiniz ve garanti kapsaminda onardilar diyelim. Peki bu sure zarfinda maruz kalacaginiz sikinti, stres, aracin yatmasini dusununce gercekten kazanmis sayilir misiniz? Hukuki islemi bir kenara birakin. O safhaya varmadan sadece Mazda Turkiye ile muhatap olup hakliliginizi ispat etseniz bile cekilen cileye deger mi?

Ben bu konuda kimseye tavsiye vermek istemem acikcasi. Cunku yapilmasi gereken yazili bir sekilde belitrilmis. Ancak kendim ne yaptigimi soyleyebilirim. Ben de servis zamanina cok birer bir riayet etmiyorum. Fakat haftada bir aracin yagini kontrol ederim. Sonuca 1 dakikalik bir is. Dedigim gibi servise biraz gec goturmenin zarari yok ama yag zift gibi olana kadar da beklememek lazim. Surekli yag diyorum cunku ilk 1-2 sene disinda serviste yag/filtre degistirmek disinda pek bir sey yapmiyorlar. Gunumuzde araclar cok zor kosullara dayancak sekilde imal ediliyor ama bir sekilde servisleri de dolu tutmasi lazim firmalarin… 

Ek Not: Aklima gelen bir nokta da eger varsa, aracini az kullanan arkadaslar icin. Ev - Is arasi cok yakin her gun sadece 5–10 km yapiyorum o nedenle servise zamaninda goturmesem de olur dusuncesi her zaman dogru olmaz. Bazi durumlarda her gun 5 km yapmak her gun 50 km yapmaktan daha cok zarar verebilir motora (ozellikle soguk havalarda).
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araba 9800 km de alalı bir sene oldu. Önümüzdeki hafta servise götüreceğim ama dediğiniz gibi ne bir mektup geldi ne de serviste öyle konu konuşuldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araba 9800 km de alalı bir sene oldu. Önümüzdeki hafta servise götüreceğim ama dediğiniz gibi ne bir mektup geldi ne de serviste öyle konu konuşuldu.

Peki bu güne kadar hiç merak etmediniz mi bu aracın bakım periyot aralığı nedir diye.

10. Bin km olmuş aracınız. Önümüzde ki hafta bakım kampanyası başlıyor. İndirimden yararlanarak servise bakıma götürebilirsiniz aracınızı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servis bana bugüne kadar hiç 5000 km bakımından bahsetmediği için merak etme gereği duymadım. Söyledikleri şey 10000 km ya da 1 sene bakımı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servis bana bugüne kadar hiç 5000 km bakımından bahsetmediği için merak etme gereği duymadım. Söyledikleri şey 10000 km ya da 1 sene bakımı

5 Bin km diye bir şey yok ki ! Haliyle 5 bin km'nin bahsedilmemiş olması çok doğal.

6 Ay / 10 Bin km hangisi önce dolarsa o bakım aralığıdır. 1 Yıl diye size hangi bayi-servis söyledi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En başta arkadaş yazmış. 5000 km bakıma çağırıyorlar diye. Sanırım gözünden kaçtı

Benim servis akyıldız. ben 5000 km aracımı 6 ay bile olsa servise götürmezdim. Diğer firmaların kontrol için çağırması farklı bir konu ama bu durum biraz garip ve gereksiz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En başta arkadaş yazmış. 5000 km bakıma çağırıyorlar diye. Sanırım gözünden kaçtı

Alper bey ben değil siz gözünüzden kaçırıyorsunuz !!

10 Bin yada 6 ay hangisi önce dolarsa.

Bu ne demek oluyor ;

Aracınızı aldınız 6 ay sonra atıyorum aracınız km'si 5 Bin km'ye geldi. Ama süre olan 6 ay dolduğu için aracınız bakıma girecek.

Sonra,

Aracınızı aldınız 2 ayda 10 bin km yatpınız. Bu seferde aracınızın km'si dolduğu için periyodik bakıma girecek.

Bilmem anlatabildim mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...