Jump to content
sporenes

2.Nesil Mazda3 Benzinli Otomatik/AT Yakıt Tüketimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

NeW3
3 saat önce, tansu87 :

2010 hb otomatik var bende. istanbul şehir içinde 9,4lt yakıyorum. ort hız 24km/saat.

bu atmosferik motora göre normal. fakat uzun yol tüketimi fazla. 105km/saat hızla izmir istanbul yaptım. ışık,dur kalk kavşak vs ort 84km/s hız ile 6,5lt yaktı. klima kapalı araba boş. demek 120 ile gitsem ve arabada 3-4 kişi olsak 7,5lt yakardı. belki de daha fazla.

kısacası mazda 3 az yakan bir araba değil. ama sürüşü zevkli

Öncelikle herkese merhaba.

Bende de aynı araç var ve yol bilgisayarım şehiriçi 12, 7 lt gösteriyor. Bir depo yakıtla 400 km gidemiyorum. En yakın zamanda servise uğrayacağım. Kuzum obez olmuş haberim yok.

Selamlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Rakamlar gayet normal. Herkesin şehiriçi koşulları farklıdır. Uzun yolda 90 km hızla 6-7 lt görüyorsanız sıkıntı yoktur. Benim de şehiriçim 12-13 lt. Yokuşu bol yerdeyim ve motor ısındıktan sonra da sakin kullanmam. Gerçi sakin kullansam da en fazla 1 lt farkettiği için sakin kullanmıyorum. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NeW3
36 dakika önce, Mutlu Tekir :

Rakamlar gayet normal. Herkesin şehiriçi koşulları farklıdır. Uzun yolda 90 km hızla 6-7 lt görüyorsanız sıkıntı yoktur. Benim de şehiriçim 12-13 lt. Yokuşu bol yerdeyim ve motor ısındıktan sonra da sakin kullanmam. Gerçi sakin kullansam da en fazla 1 lt farkettiği için sakin kullanmıyorum. :D

Sıkıntıda tam burda başlıyor. Yaşadığım şehir genelde düz , çok sakin kullanırım. 12 nedir kardeşim ? ilk fırsatta servise götüreyim diyorum. Yada üfürükçü bir hoca bulayım okutturayım az içsin benzini ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

İstanbul tekirdağ 4 kişi artı full bagaj yolun yarısı klima açık d100’den ortalama 100-105km hız ile (trafik ışık ve trafiğin yavaşladığı yer dahil)

avşa’da 25km de çok yavaş hızlarda sürdüm toprak yolda

tekirdağ-istanbul 4 kişi bagaj full klima hep açık d100’den ortalama hep 80 civarı geldim (yavaşlayan trafik ve trafik ışıkları dahil)

8,2lt/km

ocağa incir ağacı dikmelik :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

8.2, benim bu aralar ortalama LPG tüketimini çağrıştırdı.

8.2 X 2.94 TL : 24 kuruş-km

Vialle  sağ olsun.

IMG_20180714_210719.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Subap sorunu baş gösterince benzinde kullanıyorum. En az 3 defa tırların arkasında tın tın 90-100 ile giderek 5.8-5.9'u tekrar tekrar teyit ettim. Yol boyunca yokuşlar %3 eğimi geçmemiştir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
Bir saat önce, quiteguide :

8.2, benim bu aralar ortalama LPG tüketimini çağrıştırdı.

8.2 X 2.94 TL : 24 kuruş-km

Vialle  sağ olsun.

IMG_20180714_210719.jpg

Hocam 1.si lpg 2,94 nerede satılıyor?

2.si lpg tüketim hesabı için bu ortalamaya %20-25 eklemeniz lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

Nevşehir de. 

Migros/Aytemiz petrol. Po gaz kadar olmasa da idare eder.

Hiç bir şey eklemiyorum hesaba. Yol bilgisayarı neyse pompada da o.

Sistem farklı, regülatör yok.

Sıvı olarak bam bammm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Pardon görmemişim sıvı vialle’yi :)

aşırı pahalı gelmişti bana sistem. bi olayı var mı peki nedir farkı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
39 dakika önce, tansu87 :

Pardon görmemişim sıvı vialle’yi :)

aşırı pahalı gelmişti bana sistem. bi olayı var mı peki nedir farkı?

Sıvı olması. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

Forumda daha once konuşuldu bu konu.

Konu kirliliği olmasın diye tekrar uzun uzun yazmayacağım ama şöyle düşün.

Sistem, "sıvı" haldeki LPG'i emme valfinin hemen önünden gönderdiği için, silindirlerde bir SOĞUMA meydana getirerek motorun daha güçlü çalışmasına imkan sağlıyor. 

Bu arada geleneksel sıralı sistemlerde araç illa %20-25 fazla LPG tüketir diye de bir şey yok. Mesela, Prins de bu fark %10-15 arası değişebiliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, quiteguide :

Forumda daha once konuşuldu bu konu.

Konu kirliliği olmasın diye tekrar uzun uzun yazmayacağım ama şöyle düşün.

Sistem, "sıvı" haldeki LPG'i emme valfinin hemen önünden gönderdiği için, silindirlerde bir SOĞUMA meydana getirerek motorun daha güçlü çalışmasına imkan sağlıyor. 

Bu arada geleneksel sıralı sistemlerde araç illa %20-25 fazla LPG tüketir diye de bir şey yok. Mesela, Prins de bu fark %10-15 arası değişebiliyor. 

Yoo, benim araçta %20. Hacimsel olarak tam yanmanın gerçekleştiği yakıt-hava oranlarının birbirine oranı 1.2 olduğu için aracın beyni de benzine göre yakışı gösterdiği için (klasik lpgde enjektörler devre dışı olduğu için ne kadar gönderildiğini bilemiyor)  depo hesabında tam doğru ayarlı lpgde %20 fazla hesaplanır. Bunun markadan markaya değişimi olmaz. Benim araç da %20 idi hep. Son zamanlara doğru ayarı kaçtı %10 ların da altına inmişti fark. 120 sabit hızda lpgde 9-9.5 lt tüketmesi gerekirken 7.5-8 lt tüketir hale gelmişti. Bu ayardan kaynaklı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Başlık olarak bulamadım. Bir iki arkadaş kısmi yazmış. 

İlk çalıştırmada lpy’ye geçmeyi bekliyor musunuz? Yoksa yolda mı geçiyor lpg’ye. Yaz kış olarak ayırırsak hangisi daha ekonomik oluyor? Sonuçta rolanti yakıt tüketimi ile ilk çalıştırmada motor soğukken benzin yakıt tüketimi ciddi farklıdır diye düşünüyorum  

bir de ilk çalıştırmada benim araç 1800 devirde çalışıyor. Sanırım katalizörü hızlı ısıtmak için böyle tasarlanmış. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
1 saat önce, tansu87 :

Başlık olarak bulamadım. Bir iki arkadaş kısmi yazmış. 

İlk çalıştırmada lpy’ye geçmeyi bekliyor musunuz? Yoksa yolda mı geçiyor lpg’ye. Yaz kış olarak ayırırsak hangisi daha ekonomik oluyor? Sonuçta rolanti yakıt tüketimi ile ilk çalıştırmada motor soğukken benzin yakıt tüketimi ciddi farklıdır diye düşünüyorum  

bir de ilk çalıştırmada benim araç 1800 devirde çalışıyor. Sanırım katalizörü hızlı ısıtmak için böyle tasarlanmış. 

1800 ün 1500 e düşmesi için beklerim sonra devam. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• İlhan
      Yazan: İlhan
      Dizel Otomobilden bıkmış, usanmış bir 2.Nesil Dizel Mazda 3 Kullanıcısı olarak. Bu konu başlığını açmak istedim. 3.Nesil Dizel kullanıcıları, ya Benzinli konusunda yada kullanıcı izlenimlerinde paylaşıyorlar yakıt sarfiyatlarını. Arada kaynayıp gidiyor mesajlar. Bu başlık altında toplarsak yakıt sarfiyatlarını, daha faydalı olacaktır.

• Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Mazdaafrika
      Yazan: Mazdaafrika
      Herkeze iyi akşamlar.
      Mazda 3 2017 Model arabamla yaklaşık 7000 km yaptım son iki ay içerisinde.
      Sormak istediğim benzin deposuyla alakalı.
      Depo 51 lt gösteriyor, fullleyip yaklaşık 700 km yol yapıyorum.
      Benzin Işığı yandıktan sonra da 60 km yol yaptım.
      Bunu bir kaç defa denedim, ama 60 kmden sonra cesaret edemedim yolda kalırım diye.
      Ama sıkıntı şurda ışık yandıktan  sonra 60 km daha kullanıp benzinliğe girip depoyu fulluyorum, hatta tık sesinden sonra ağzına kadar dolduruyorum, ama bugüne kadar en fazla aldığı 43 lt oldu.
      43 litreden fazla dolduramadım bir türlü.
      Sorum şu bu geri kalan 8 litre benzin depoda ise 60 km den sonra aşağı yukarı 100 km daha gitmesi gerekir.
      Acaba kaçırdığım bi durum mu var diye düşünüyorum ama 4-5 defa denedim  hep böyle oluyor en fazla 43 litre  koyabildim. Her seferinde de ışıktan sonra 50-60 km sürüp o şekilde benzini aldım.
      Bu konuda  beni aydınlatabilirseniz memnun olurum 
      Şimdiden teşekkürler.
    • lucasthehacker
      Yazan: lucasthehacker
      Merhabalar,

Mazda Kuzey Amerika' nın yaptığı açıklama ile birlikte bazı modellerin yakıt değerleri aşağıdaki makalede yer almaktadır.

http://www.mazdausamedia.com/2013-07-24-MAZDA-ANNOUNCES-PRICING-AND-FUEL-ECONOMY-OF-ALL-NEW-2014-MAZDA3

Açıklamalar Amerika Standartlarında olduğunu varsayıp ona göre hesaplama yapınca;

235.2/MPG ≈ L/100 km

Buna Göre;

Mazda 3 2014 Skyactive-G 2.0 Manuel Benzin Yakıt Tüketimi
      Şehir içi : 8
      Şehirler Arası: 5,9
      Ortalama: 7,1

Mazda 3 2014 Skyactive-G 2.0 Otomatik Benzin Yakıt Tüketimi

Şehir içi : 7,85
      Şehirler Arası: 5,9
      Ortalama: 7,1

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.