Jump to content
isa dogruyol

Araba alırken fazla para veriyorsunuz!

Tavsiye Edilen Mesajlar

isa dogruyol

Araba alırken fazla para veriyorsunuz!

Avrupa'dan ithal edilen otomobillerde Euro'nun farkı hala alınıyor. 40 bin TL'lik bir otomobilde 4.4 bin TL zararınız var!

Türkiye'de milli gelirin yaşam standartlarının altında kalmasına rağmen lüks tüketime giren sıfır ve ikinci el otomobil pazarı canlılılığından hiçbir şey yitirmedi. Geçtiğimiz günlerde otomotivciler yeni araç alacak olanlara 3 ay sonrasına gün verdiklerini açıkladılar. Bu da demek oluyor ki yoğun talepten dolayı fabrikalar araç yetiştiremiyor veya Türkiye için ayrılan kotanın dolmasından dolayı aylar sonrasına otomobil teslim tarihi veriliyor.

ÖTV İNDİRİMİNDE DE HİLEYE BAŞVURMUŞLARDI

1 yıl önce kadar ÖTV indirimi ile beraber tüketicilere gemilerdeki araçları satan otomotivciler, ÖTV indirimini fırsat bilip elindeki araçlara plaka çıkartıp depolarında tuttular. ÖTV indiriminin bitmesiyle beraber depolarındaki araçlara ÖTV farkını koyup tüketicilere yüksek kârlarla sattılar.

TÜKETİCİYE YANSIYAN ZARAR YÜZDE 11

Bugün ise Avrupa'dan gelen ithal araçlarda otomotiv firmaları lehine yine yüksek kârlar meydana geliyor. Neden olarak ise Euro'nun düşmesi. İthalatçı firma aracın bedelini ödemek için, Euro'yu Türkiye'den alıp aracın üretildiği fabrikaya Euro olarak ödüyor. Türkiye'den bugün 1.91 TL'ye aldığı Euro ile ticaret yapan otomotivciler, araç Türkiye'ye geldiğinde Euro kurunu 2.15-2.20 TL olarak müşteriye yansıtıyor. Aradaki yüzde 11'lik fark müşteriden fazlasıyla alınıyor. Bu da örnek vermek gerekirse 40 bin TL'lik bir otomobilde 4.4 bin TL fazla para alınmasına sebep oluyor.

HEM FAHİŞ FİYAT HEM 3 AY BEKLEME

Euro'nun düşüşünden kaynaklanan sebeplerden dolayı fazla para veren tüketici ayrıca aracın gelmesi için 3 ay bekliyor. Geçtiğimiz yıl ise ÖTV indirimi sırasında araçlarına plaka çıkartıp saklayan firmalar hala unutulmadı.

OTOMOBİL FİYATLARINI KIRMIYORLAR

Otomotiv firmaları Euro'nun düşmesine rağmen, arz ve talebin olduğu noktada kendilerinden hiç ödün vermeden fiyatlarını sabit tutması tüketicilerden haksız yere fazla para almaları akıllarda soru işaretleri uyandırıyor. (Habertürk)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
EmirTR

ötv indirimi de fiyaskoydu zaten sonunda böyle olacağı da belliydi.

insanlar hala gunluk yaşamaya devam ediyor yarını düşünen yok !

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Kado

babamın oğlu değil bunlar sonuçta milleti kazıklamayı kendilerine büyük hak görüyorlar açıkçası umurumdada değil :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
dunyamil

Sıfır alanlar düşünsün değil mi? Pis zenginler  :2funny:

:) Hayranım bakış açına...  :hi:

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

ben almıştım ötv indiriminde ama zengin değilim

[move]hangi gruba giriyorum şimdi ben ?[/move]  :sopa:

:)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Kado

ayrıca değişik saçma sapan bir ötv denilen vergi icadımız var yalnızca 1.6motorlu araçlar için %37 oranında , daha bunun 2.0 ve üstü hacimli motorları var :D sonuçta alırken saçma vergi sisteminden fazla para veriyoruz , benzinde para fazla para veriyoruz , kaskosu ıvır zıvırında para veriyoruz , vere vere bir hal oluyoruz :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

verginin vergisini alıyorlar, daha söylenecek söz yok.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...