Jump to content

Renk tercihimiz koyulaştı


Mücahit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tasarım yani görünüş ve buna bağlı “gösteriş” tutkusu, hayatımızın her alanında bizi esir almış durumda. Önceleri otomobil seçerken dayanıklılık, ekonomikliği, 2. el değeri ya da kalitesi gibi etkenler ağırlıktaydı. Şimdilerde aracın sırf rengine, ya da tasarımına vurulup da otomobil alanlar azımsanmayacak sayıda.

Yıllara göre değişim yaşansa da, Türkiye’de otomobil kullanıcıları, artık yeni araçlarının rengini seçerken tartışmaya götürmeyen bir kararlılık sergiliyor.

Yaptığımız araştırmalara göre otomobil kullanıcıları, artık tercihlerini “ağır” renklerden yana kullanmaya başladı. Nitekim özellikle 2006’da favori renk haline gelen “siyah”ın, bu yıl da yükselişini sürdüreceği söyleniyor. Peki “Gümüş griye ne oldu?” Bazı markalarda ve sınıflarda ikinciliğe razı olduğunu söyleyebiliriz.

İlle de siyah!..

Lüks modellerde, son birkaç yılın en favori rengi “siyah” oldu. Bu rengin arazi araçları diye bilinen SUV’lerde de tartışmasız liderliğ var.

Yeklililer, tüketicilerin zihninde koyu rengin, marka ve model farkı gözetmeksizin aracı daha kaliteli gösterdiği fikrinin benimsendiğini söylüyorlar.

Lüks sınıfta siyah dışında başka popüler renk mi yok? Var elbette. Füme ve gümüş grisi. Alışılagelmiş orta yaş ve üzeri rengi olarak kabul edilen füme, genç kullanıcıları da kalbinden vurmaya başlamış. Bu trendin, gelecek yıllara da damgasını vurması bekleniyor.

Orta sınıfta fark

Gelelim orta sınıfa... Burada siyahın fiyakası, bazı markalar ve birkaç model dışında o denli yüksek değil gibi. Bu, özellikle o markaların, yeni modellerini ilanlarında ilk kez hangi renkle tanıttıklarına da bağlı olabiliyor. Seat’ın Leon ve Citroen’in C2 modellerini ilanlarda ilk kez siyah olarak görenlerin, bu renk için kuyruğa girmeleri gibi...

Orta sınıfta mavi ile gri tonları başı çekiyor. Ardından da bej ve beyaz, en çok tercih edilenler sırasında. Gümüş gri rengin yıllardır popülaritesini koruması, kuşkusuz bakım kolaylığının yanında ikinci el piyasasında da hâlâ rağbet görmesinden kaynaklanıyor. Rengin, bu tip araçlara daha çok yakıştığını, tasarımını ön plana çıkardığını düşünenler de az değil.

Küçük sınıfta ise farklı ve pastel renkler azımsanmayacak oranlara geldi. Gri, beyaz, mavi, vişne çürüğünün yanına farklı yeşil, hatta kahverengi tonları da eklendi. Spor otomobillerle anılan kırmızı, ününü sürdürürken, spor otomobillerde “sarı”nın popülaritesi artıyor.

Sana kırmızı yakışıyor!

Sayıları günden güne artan kadın sürücülere gelince. Onların tercihleri konusunda da elimizde bazı bilgiler mevcut.

Kadın sürücülerin çoğunluğu, otomobilde canlı renkleri tercih ediyorlar. Özellikle de kırmızı veya tonlarının, bu yarışta ipi önde göğüslediği belirtiliyor. Mavi, sarı, turuncu, yeşil ve gri ise, tercih sıralamasının diğer üyelerinden.

MİLLİYET

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

burda bi yanlışlık var yav  ;D  :D

Ne yanlışlığı Volkanım,deden İsmail için almamışmıydı arabayı.Şimdi kıskanıp üzerine almak istiyon. :2funny: :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim gibi 2 ayda bi araba yıkatan için her zaman açık renkler ilk tercih olacaktır. O0

Senin şampanya renk zaten 2 ay sonra şaraba dönüsüyor. :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...