Jump to content
Efebey

Benzin Pompasından % 70 Vergi Akıyor !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Sıtkı Yılmaz akaryakıt firmalarının uyguladığı sessiz ve sedasız akaryakıt zammına sert tepki gösterdi 'Pompadan yüzde 70 vergi ve zam, yüzde 30 benzin akıyor' dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Sıtkı Yılmaz, ''kurşunsuz benzinin pompasından yüzde 70 vergi ve zam, yüzde 30 benzin akıyor. Bu zam haksızdır, hukuksuzdur ve keyfidir'' dedi.

Yılmaz, Bursa'daki özel bir hastanenin önündeki trafik ışıklarında akaryakıt zamlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, sessiz ve sedasız akaryakıt firmalarının uyguladığı zammın kurşunsuz benzinin 1 litre pompa fiyatını 3,71 liradan 3,79 liraya, motorini ise 3,15 liradan 3,19 liraya çıkardığını belirtti.

Dünyanın en pahalı benzinine uygulanan zammın toplumun tüm kesimleri tarafından tepkiyle karşılandığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

''TÜDEF olarak bu zammı, tüketicinin seyahat özgürlüğünü kısıtlar bir noktaya ulaştığını göstermek adına kırmızı kurdele ile bugün protesto ediyoruz. Artık dünyanın en pahalı benzinini kullandığımızı söylemiyoruz, tüketici yıllardır bu gerçeğin farkındadır.

Bir litre benzinden en yüksek vergi alındığını da söylemiyoruz. Çünkü Türk tüketicisi bunun da bilincindedir. Biz bugün zammı protesto etmek için buradayız.

Kurşunsuz benzin pompasından yüzde 70 vergi ve zam, yüzde 30 benzin akıyor. Bu zam haksızdır, hukuksuzdur ve keyfidir.

Fiyatların geldiği nokta tüketicinin seyahat özgürlüğünü kısıtlar boyutlara ulaşmıştır. Dahası bu zammın iğneden ipliğe diğer zamları da harekete geçireceğine inanmaktayız.''

Maliyeti 1 liranın altında olan kurşunsuz benzinden 3 lira alınan vergi ile fiyatın 4 lira sınırına dayandığını dile getiren Yılmaz, bu durumun sosyal devlet anlayışıyla açıklanabilir bir tarafının bulunmadığını ileri sürdü.

Benzinden hem yüksek vergi hem de verginin vergisinin alındığını vurgulayan Yılmaz, yani hem ÖTV alındığını hem de ÖTV'ye KDV uygulandığını bildirdi. Yılmaz, ''Tanzanya'da bile böyle bir uygulamayı yürütmek mümkün değildir'' dedi.

''1 LİTRE BENZİNİN VERGİSİ''

Yılmaz, bugün tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunu iddia ederek, şunları söyledi:

''Filesini dolduramadan pazardan eve dönmekte ve yarınına dair bir güvencesi bulunmamaktadır. Durum böyle iken devletin 1 litre kurşunsuz benzinden aldığı vergi, 1 litre süt, 1 litre su ve bir ekmeğe denk düşmektedir.

Bu nedenle bu zamlara sessiz kalınmaması gerektiğini düşünmekteyiz. Dünya piyasalarında petrol fiyatlarının yükselmesini gerekçe göstererek zam yapan anlayış, petrol fiyatları düştüğünde aynı sorumluluğu göstermemekte ve mevcut durumu görmezlikten gelmektedir.''

Akaryakıta yapılan zammın kaçakçılara ve stokçulara yaradığını öne süren Yılmaz, şunları kaydetti:

''Her yıl trafiğe çıkan araçlara orantılı olarak akaryakıt tüketimi artacağına azalmaktadır. Azalan tüketim boşluğunu kaçakçılar doldurmaktadır.

Her yıl yaklaşık 3 milyar dolar kaçakçıların cebine akmaktadır. Bu kaçağın bütçeye kazandırılması yerine, kolay yoldan tüketiciye zam ile fatura edilmesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Tüketicinin ekonomik çıkarlarını olumsuz etkileyen politikalara, sosyal devlet anlayışını zaafa uğratan haksız ve hukuksuz uygulamalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tepkimiz devam edecektir.

TÜDEF benzinden alınan verginin yüksek olduğunun ve bunun makul bir sınıra çekilmesi gerektiğine inanmaktadır.''

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Shanus

Mazda Club ilgililerinin  tepki için  resmi olarak bir buluşma  ayarlamasını dilerdim.. Denildiği gibi zam üstüne zam ..nereye kadar.. oksijenle yürüyen araç yapılsa ona da para alacaklar. Sloganı da buldum .. Cebimize huzur için benzin zamlarına son. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
unutulmayanlar

Mazda Club ilgililerinin  tepki için  resmi olarak bir buluşma  ayarlamasını dilerdim.. Denildiği gibi zam üstüne zam ..nereye kadar.. oksijenle yürüyen araç yapılsa ona da para alacaklar. Sloganı da buldum .. Cebimize huzur için benzin zamlarına son.

birkaç milyon insan isyan ederse belki bişeler değişebilir. :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Shanus

Yani vergi %230 mu?

Tüpraş çıkışı 0. 8 tl civarı .. pompa nakliye vs 1 tl civarı bildiğim kadarı ile ..boşyere dünyanın en pahalı benzini demiyorlar..<aslında farklı yazmak lazım ..benzinde dünyanın en fazla vergi alan ülkesi durumundayız ..yıllardır  yok maliyeti var vs  uyutuyorlar ..lafım meclisten dışarı millette tık tepki yok ..nasıl osla herşey maliyetlere yansıtılıyor .. banka komisyonları - havagazı parası- avantası- kaçağı ..olan hep azıcık parası olana oluyor ..paran yoksa yardım var zenginsen sorun yok .. ortada biryerdeysen  gelen oper gıden oper ..

petrolü bedavaya alsak  yine aynı şeyleri yaşarız ..artık tarım memleketi diye de birşey kalmadı .. bu kadar lapacı  ve rantcıya paralar nereden gelecek.. 

kısaca durum bu yani ..bir iyi taraf söyleyin .. benzin 2 tl olsa ülke batacak mı ?????? 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...