Jump to content

Türkiye Avrupa'ya Tur Bindirdi


Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Türkiye, 2010'da Avrupa'nın parlayan yıldızı oldu. Avrupa'da otomotiv satışları düşerken, beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye, Avrupa liginde üst tura çıktı Binek oto ve hafif ticari araç satışları 750 bin adede ulaşarak, tarihi rekor kırdı. Tofaş ve Oyak Renault ise 300 bin adedi aşarak üretim rekoruna imza attı

Türkiye otomotiv pazarı 2010'da Avrupa'nın yıldızı oldu. Avrupa'da satışlar düşerken, Türkiye'de ise beklentilerin üzerinde gerçekleşen talep, otomotive tarihinin rekorunu kırdırdı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre toplam binek ve hafif ticari araç satışları kasım sonunda 612 bin adede ulaştı.

2005 yılındaki 723 bin adetlik rekorun kırılabilmesi için 111 bin adet araç satılması gerekiyordu. Resmi olmayan rakamlara göre aralıkta binek otomobil ve hafif ticari satışlarının 140 bin adedi geçtiği tahmin ediliyor. Böylece otomotiv pazarı tarihinin en yüksek satış rakamına 2010'da ulaştı.

Avrupa'da satışlar düşerken, Türkiye'de pazar 750 bin adedi geçti. Türkiye otoda üst lige çıktı. Yılın ocak-kasım döneminde Avrupa Birliği ülkelerinde pazar, yüzde 5 gerilerken, Türkiye otomobil sektörü bu dönemde yüzde 31 büyüdü. Otomobildeki performansın bir benzeri toplam ticari araç satışlarında da yaşandı. 2010 yılı Ocak-Kasım döneminde AB ülkelerinde toplam ticari araç pazarı 2009 yılı aynı dönemine göre yüzde 8 arttı.

Türkiye ticari araç pazarında ise aynı dönemde artış yüzde 33 oldu.

EKONOMİ CANLANDI

2010'da otomotiv sektörü beklentilerin üzerinde bir talep ile karşılaştı. Özellikle ocak sonrasında satışlar hızlanarak, yılın son gününe kadar devam etti. Ekonomik büyümenin hızlanması, kredi piyasalarındaki normalleşme, krizden çıkış sinyalleri, güven ortamındaki iyileşme, uygun faiz ile düşük kur ve şirketlerin yoğun kampanyaları gibi etkenler beklenenin üzerinde talep oluşmasına yol açtı.

Koreli Hyundai i20 İzmitli oldu

HYUNDAI Assan, 75 milyon dolarlık yatırımla i20 modelinin İzmit fabrikasında üretimine başladı. Yıllık 80 bin adetlik i20 üretimi ile Hyundai Assan 500 milyon euro ihracat geliri elde edecek. Ayrıca, Hyundai Motor Company Hindistan'da devam eden i20 üretimini de Türkiye'ye taşımayı planlıyor. Bu gerçekleşirse, i20 üretimi sadece Türkiye'de yapılacak.

Bayiler fazla mesai yaptı, oto kalmadı

TÜRKİYE'DE aralık ayı satışları hep yüksek gerçekleşir. Bu yıl da böyle oldu. Bayiler fazla mesai yaparak, talebi karşılamaya çalıştı. Satacak oto kalmadı. Aralıkta satışların 140 binin üzerinde olduğu düşünülürse, 2010 Aralık'ı rekor ay oldu. Bundan önceki aralık rekoru 103 bin adetle 2003'te kırılmıştı.

Türkiye dünyayı elektriğe bağlayacak

OYAK Renault, Renault'nun ilk elektrikli aracı Fluence Z.E. modelinin deneme üretimine başladı. Bursa'da üretilen ilk elektrikli Fluence modelini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan test e

YENİ REKOR 5 YIL SONRA

Otomotiv, 545 bin adetle 1993'te rekor kırmıştı İkinci rekor ise 2000'de 660 bin adetle gerçekleşti. 2004'te yeni bir rekor daha kırıldı. Ancak, bir yıl sonra bu rekor da geride kaldı. 2005'te toplam 723 bin araç satıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

+1 halen para dönüyor güzel ülkemde :)

Bence krediler iyi dönüyor desek.

Kaçı nakit satış yapmış acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence krediler iyi dönüyor desek.

Kaçı nakit satış yapmış acaba?

E niye sen şimdi kredi ile aldın da bunu başkası mı ödüyor ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...