Jump to content

Akü Bittiğinde Ne, Nasıl Yapılmalı?


Mücahit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

  Farkında olmadan farları açık unuttuysanız veya başka bir nedenle otomobiliniz çalışmayabilir. Sorun aküden kaynaklanıyorsa, otomobili çalıştırmak için takviye işlemi yapılır. Takviye kablolarıyla başka bir aracın aküsünden güç alınarak otomobili çalıştırma yoluna gidilir. Bu işlem sırasında yanlış takviye yapıldığı da olur. Yanlış takviye yapılması, özellikle enjeksiyonlu otomobillerin elektronik kontrol ünitesinin ve çeşitli parçalarının arızalanmasına ve bir hayli kabarık tamir faturasına neden olur.

Doğru takviye nasıl yapılır?

Otomobilinizin aküsü boşaldığında yapmanız gereken başka bir aracın aküsünden takviye alarak çalıştırmaktır. Ancak bu işlemi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

- Otomobili takviye yoluyla çalıştırabilmek için her iki akünün de; 12V geriliminde, aynı kapasitede (Ah/Ampersaat) olması gerekiyor. (Bu bilgi akünün üzerinde yazılıdır.)

- Takviye alacağınız araçla aracınızın temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi durumunda, takviye kablolarının artı uçları bağlanır bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akımı oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir.

- Takviye kablosunun pozitif (+) ucunu (kırmızı) boş akünün pozitif (+) ucuna, diğer ucuysa takviye alınan aracın pozitif (+) ucuna bağlayın. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayın. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir blokuna tutturun. Kabloyu boş akünün eksi (-) terminaline bağlamayın. Çünkü aküden kıvılcım meydana gelmesine neden olabilirsiniz.

- Bağlantıların tamamlanmasından sonra elektrik veren aracın aküsü zayıfsa, o aracın motorunu çalıştırın ve motoru çalışır durumda bırakın.

- Motor hemen çalışmadığında, boşalmış olan akünün cereyan alabilmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin.

- Daha sonra şarj edilen aracın motorunu da çalıştırın. Motor çalıştıktan sonra, şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin. Motorun 5 dakika 2000 devirde çalışmasını sağlayın.

- Takviye kablosunu dikkatle çözün. Bu işlem sırasında önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın.

- Akünüzün şarjının bitme nedenini bilmiyorsanız (ışıkların açık kalması haricinde) yetkili servisinize gidip şarj sistemini kontrol ettirin.

İterek çalıştırmak sakıncalı

Yanlış takviyenin yanı sıra yapılan bir başka hata da, otomobilin iterek veya çekilerek çalıştırılmasıdır. Çalışmayan otomobil çift eksantrikliyse, itilerek çalıştırıldığında trigel kayışı diş atlayabilir. Bu da supapların eğilmesine ve pistona zarar verebilir. Bu gibi durumlarda silindir kapağının sökülmesi gerekir ve bu da yüksek tamir masrafına neden olur.

Otomatik vitesli otomobilleri iterek veya çekerek çalıştırmak mümkün değildir. Bu yüzden bunun denenmesi bile çok yanlıştır.

Yapılan bir başka hata da, katalitik konvertörlü araçlarda motor çalışmadığında uzun süre marşa basılmasıdır. Bu gibi durumlarda hava - yakıt karışımı katalitik konvertörde birikir ve yanar. Bu da katalitik konvertörün bozulmasına neden olur.

Kaynak:netbul.com

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet sık sık gelio insanların başına senin gibi bir abimiz forumlara böyle yazılar koymadığı için bilmiyorlar nasıl olacağını ve bizi çağırıyorlar. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Estafurullah abi yararın oluyo.Çünkü bi akü takviyesi için zaten müşteriden para alınmaz.Sadece eğer akü şarj tutmuyacak halde ise veya araba şarjı kestiyse iyi bizim için. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

akü daha yeni bitmişse(mesela farlar açık unutulduğu için),üzerine kaynar su dökerek akü canlandırılabiliyo,test edilmiştir  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 1 yıl sonra ...
Guest edarguner

Boş Aküye gelecek (-) uç neden şaseye bağlanıyor? Dolu akükün (+) ucundan gelen akım, daha sonra kendi (-) ucuna dönüş yapmasın diyemi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi teşekkürler bilgi için.

Bir keresinde Bursa karfurda farları açık unutmuşum. Çıktığımda akü bitmiş. Neyse arabada takviye kablosu vardı. Bir araba bulmalıydım sadece. Aklıma taksiciler geldi. Duraktaki bir taksi şöförüne rica ettim, arabası şahin. Adam: "Yok arkadaş benim arabada beyin var, yapamam" demez mi?.

Bu arabada mı beyin var usta? deyince; "Ne var? Beğenemiedin mi?" dedi.

Bende; seninde arabanında (varsa) beyninizi öpeyim diyerek ayrıldım. Bizi duyan arkadaşı taksici gel yapalım şu takviyeyi dedi. (Corolla)

Pek hoş olmayan bir anımdır. Paylaşayım dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...