Jump to content

Direksiyona Yorgun Geçmek Alkollü Olmak Gibi


Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Avrupalı araştırmacılar bitkinliğin otomobil kullanma performansına etkisini incelediler ve uzun gece sürüşlerinin sarhoş otomobil kullanmak kadar tehlikeli olabildiği sonucuna ulaştılar.

110125gecehlarge.jpg

Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nin araştırmacıları geceleyin sadece üç saat otomobil sürmenin sarhoş olmaya benzer bir etkisi olduğunu, iki saat kullanmanın bile çakırkeyif olmaya benzediğini ortaya çıkardılar.

Araştırmacılar testte 21 ila 25 yaşındaki 14 erkeğe gözetim altında 03:00’dan 05:00’a kadar, 05:00’dan 09:00’a kadar ve 21:00’dan 05:00’a kadar otomobil kullandırdılar. Sürücüler otomobili sabit 130 km hızında sürdüler ve şeridin ortasında kaldılar. Performansları gözlendi ve kaydedildi ve merkez hattan sapmalar ölçüldü.

Dr. Joris C. Verster başkanlığındaki akademisyenler sonuçların sarhoş otomobil sürmeyle önemli ölçüde benzeştiğini buldu. İki saat boyunca gece otomobil kullananlar kanında %0,05 alkol olanlarla aynı hataları yaptı. Üç saat kullananların performansı kanında yüzde 0,08 oranda alkol olanlarla aynı düzeydeydi. Gece 4,5 saat otomobil kullananların performansı ise kanı yüzde 0,1 alkol içerenlerin aynısıydı. Araştırmacılar pencereyi açarak hava almanın ve müzik dinlemenin bir etkisi olmadığını belirlediler.

Journal of Sleep Research dergisinde yayınlanan araştırmada sürücülerin riskin farkında olmaları gerektiği belirtiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...