Jump to content
Gökhan

2012 model araç alırken hata yapmamak için Okuyun

Tavsiye Edilen Mesajlar

Gökhan

Ağustos'ta alacağınız araç 2012 model olmayabilir

07 Şubat 2011 Pazartesi, 09:02:22

Otomobillerde model yılı ağustos ayında değişir, bu tarihten sonra alınan otomobiller trafiğe bir sonraki yılın modeli olarak tescil edilirdi. Ancak bu uygulama da 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere küçük ama ciddi bir değişikliğe uğradı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 17 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliği, geçen yıllarda 1 Ağustos’tan itibaren bir sonraki yılın modeli kabul edilecek araçların, 1 Haziran tarihinde uygunluk belgesi almış, yani üretilmiş ya da yurtdışında üretilmiş araçlarda ihraç edilmek üzere gemi ya da bir benzer nakil aracına yüklenmiş olması şartını değiştirdi. Yeni tebliğde, bir aracın yıl içinde bir sonraki yılın modeli olarak kabul edilip tescil edilebilmesi için, 1 Ağustos tarihinden sonra uygunluk belgesi almış olması şartını getirdi.

1 AĞUSTOS’TA ÜRETİLMİŞ OLMALI

Tebliğin ‘Seri imal veya seri ithal edilen araçlarda model yılı belirlenmesi’ başlığı altındaki 4. maddesinde ‘bir aracın uygunluk belgesi tarihinin ağustos tarihinden önce olması durumunda geçerli yılın modeli, uygunluk belgesi 1 Ağustos tarihi ve sonrasında olması durumunda bir sonraki yılın modeli olarak belirlenir.’ denildi.

Alıntıdır

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Aynen öyle, araba showroom da beklesin, Ağustos sonrasında tescil edildi diye hoop bir sonraki yıl. Böylesi en doğrusu olmuş.

Lakin bu durumda Mazda en erken Eylül - Ekim gibi bir sonraki yılın modellerini satabilir :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Yok yahu az çok biliyoruz üretim, nakil, gümrükleme v.s. sürelerini :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest mefuhan

Bencede iyi olmuş :) Bayiler düşünsün...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Ali

Benzine bu kadar zam yapılmışken araba alanlar biraz daha düşünsün eğer alırlarsa 1.4 dizel veya benzinli tercihleri olsun.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...