Jump to content
Efebey

Süper Otomobilin İnşası Başladı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Jet motoruyla çalışan Bloodhound'un karada hız rekor kırması bekleniyor.

esu9qtd6.jpg

Karada hız rekor kırması beklenen Bloodhound aracın inşaasına başlandı.

Saatte 1600 km/s hıza ulaşacak araç gelecek yıl Güney Afrika’da rekor deneyecek.

Son üç yıldır tasarım ve mekaniği üzerinde çalışılan otomobil, Eurofighter-Typhoon hibrit jet motorları taşıyor.

Aracın rekoru kırabilmesi için 1997’de Thrust SuperSonic Car tarafından kırılan saatte 1228 km’lik hızın üstüne çıkması gerekecek. Bloodhound Güney Afrika’ya kurumuş bir göl yatağı olan Hakskeen Pan’a gönderilecek ve burada dünya kara hız rekorunu kırmayı deneyecek.

Ancak takım aracın aerodinamiğine, Falcon Hybrid roketine ve Eurofighter jet motoruna fazlasıyla güveniyor. Tüm bu donanımla aracın saatte 1000 mil sınırını (saatte 1610 km) aşması planlanıyor.

Thrust’ın yapımında çalışan üç kişi; pilot Wing Cdr Andy Green, proje müdürü Richard Noble ve şef aerodinamikçi Ron Ayres bu projede de yer aldı.

Üçlü bu projede sadece rekor kırmak için değil, ayrıca çocuklara bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) konularıyla ilgilenme konusunda ilham vermek için bulunduklarını belirttiler.

Ayrıca Bloodhound Eğitim Programı şu anda bir buçuk milyon çocuğun süpersonik araba konusuyla ilgili kaynaklar hakkında eğitim aldığını açıkladı.

Araç tamamlandığında 6 ton olması bekleniyor. Fuarda gösterime sunulan fiberglas kopya bile 950 kilo ağırlıkta.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...