Jump to content
Efebey

Milyonlarca Araç İlk Muayeneden Sınıfta Kaldı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

3 yılda 12 milyon 27 bin araç kontrol edildi. Taşıtların yüzde 40'ına karşılık gelen 4 milyon 895 bini ilk muayeneden geçemedi.

Araçların yüzde 5'i ''kusursuz'', yüzde 41'i ''ağır kusurlu/emniyetsiz'', yüzde 54'ü ise ''hafif kusurlu'' bulundu.

q4s3volm.jpg

TÜVTURK araç muayene istasyonlarının faaliyet gösterdiği 3 yılda yapılan kontrollerde 4 milyon 895 bin 102 taşıt ilk muayeneyi geçemedi.       

Araç muayene istasyonlarının devreye girdiği Ocak 2008'den 31 Ocak 2011'e kadar 12 milyon 27 bin 939 araç ''periyodik'' muayeneye girdi.       

Muayene edilen taşıtların 622 bin 832'si ''kusursuz'', 6 milyon 510 bin 5'i ''hafif kusurlu'' bulunarak muayeneden geçerken, 4 milyon 244 bin 818'i ''ağır kusurlu'' ve 650 bin 284'ü ''emniyetsiz'' bulunarak tekrar muayeneye çağrıldı.       

Buna göre, Ocak 2008'den bu ayın başına kadar Türkiye'de muayene edilen araçların yüzde 5'i ''kusursuz'', yüzde 41'i ''ağır kusurlu'' ya da ''emniyetsiz'', yüzde 54'ü ise ''hafif kusurlu'' bulundu.       

Araç muayenelerinde en çok arka servis freni ve araç şasi numaralarına ilişkin eksikliklerle karşılaşılırken, ''ağır kusurlu'' kabul edilme nedenleri ''arka servis freni etkisinin kabul edilebilir düzeyde olmaması'', ''geçerli egzoz emisyon ruhsatı bulunmaması'', ''el freninin frenleme etkisinin yeterli olmaması'', ''cam yıkama sisteminin çalışmaması'' şeklinde sıralandı.       

Taşıtların ''emniyetsiz'' kabul edilmesi de en çok araç şasi numaralarına ilişkin eksikliklerden kaynaklandı.     

Araç muayene istasyonlarında yapılan kontroller sonucunda ''emniyetsiz'' ve ''ağır kusurlu'' gruplarına girerek ikinci kez muayeneye çağrılan araçlardan 4 milyon 632 bin 36'sı bu kontrolü geçmeyi başardı.       

Bu arada ikinci sefer de muayeneden geçemeyen araçların sahipleri, sonraki muayeneler için ücret ödemek zorunda kalıyor.     

''Hafif kusurlu' bulunan araçların muayenesi ise onaylanıyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Ali

Paylaşım için teşekkür ederim. Türk insanımızın bazı konularda eksikliği buradan belli oluyor daha hassas olmalıyız.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
hagakure

Teşekkürler paylaşım için .Kullandığı aracı sadece muayene zamanı yaklaştığında bakım yapan ve muayeneden geçsinde 2 sene daha rahatız diyen sürücü sayısı oldukça fazla maalesef.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Xman

Sıfır fabrika çıkışı aracı götürdüler muayeneye, araç hafif kusurlu raporu aldı. Memlekette tutarsızlık dizboyu, devlet ruhsat veriyor karayollarında kullanıma uygundur diye ama yine devletin görevlendirdiği kuruluş bunun kusuru var diyor. Madem sıfır arabalar bile kusurlu neden ithaline ve satışına izin veriliyor, sıfır araçlarda satış öncesi muayeneye tabi tutulsun o zaman, halkımıza TÜV'e göre hafif kusurlu araçlar sıfır diye satılmasın...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
okkko

inanın birçok iyi dediğimiz markanın sıfır km araçları muayeneden (ilk plaka aşamasında tadilat vs olması durumunda muayeneye giren araçlar) hafif kusurlu olarak zor zar geçiyor...

yurdumun arabası işte, ne olcak...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...