Jump to content

Beyinler, Çipler, piggyback üniteler


mazdamx-5
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bunların hepsi işletim sistemleridir. Sonradan satın alınıp arabalarımızın güçlerini yükseltmeye yönelik işlemlerdir.

Beyinler (Stand Alone Uniteler):

Stand alone yani kendi kendine bir beyin ünitesidir orijinal beyniniz çıkar eğerki o araba soketleri hazırlanmışı var ise orijinal beyin soketlerinden sökülüp yeni beyin yerine takılır.

Eğerki soketleriniz yerlerine oturmuyorsa zor olanı yapıp size gelen soket ve kablolarla yeni bir tesisat çekmeniz gerekmektedir.

Bu tip beyinlerde Avans, Benzin, Rölanti, Kesici, Cold Start, Nos Kontrolü, Turbo basınç kontrolü, Traction Kontrol gibi aklınıza gelebilecek bütün ayarları yapabilmektesiniz.

Not: Dikkat bu beyinleri profesyonellerin ayarlaması sizin ve arabanız için çok daha güvenli olacaktır. Aksi taktirde arabanızın motoruna zarar verebilirsiniz.

Çipler:Arabalarınızın orijinal beyinlerine 2 tip müdahale ile yeni yazılımınız yükleniyor 1.si diagnostik porttan orijinal beyninizdeki program çekilip yedeklendikten sonra yeni program içine yüklenmektedir.( bu seçenekte beyninizin sökülmesine gerek yoktur. ).

2. ise beyninizi yerinden söküp içinini açarak orijinal çip sökülüp yerine yazılım yüklenmiş bir çip takmak bu işlem biraz profesyonele kaçmaktadır çok dikkat isteyen bir işlemdir. Aksi Taktirde Beyininiz Yanabilir

Piggyback Üniteler:Bu üniteler orijinal beyinlerinize bağlanan ve sensorlerinizi yanıltarak programınızı değiştirmenize yarayan ünitelerdir. Piggybacklerde genel olarak Benzin hava yakıt karışım oranını ayarla bilme şansımız var. Ama belli başlı unitelerle avans ayarı vb. gibi şeylerlde ayarlana bilmektedir.

alıntıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şöyle 15 hp verse hemen yaptırıcam ama 5-6 hp için değmez o paralara  :nea:

Aynen Volkan abi çok fazla bi etkisi yok katalitik iptali gibi yani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 4 hafta sonra ...
  • 3 ay sonra ...

Birkaç gündür arkadaşımla istanbulda görüşüyorum da yurt dışından 10 adet gibi Volkswagen chip (ECU) geliyormuşda kendi aracına takmışlar bir tane 110 HP den 145 HP ye çıkmışlar.. 160 HP lik chipler de varmış.. ama 160 hp lik chip için pistonlarda ve şanzımanda değişikliğe gidilmesi gerekiyormuş.. :( Bizim arkadaşın Bora ya almanyadan çıkma Golf r32 şanzımanı geldi.. onu taktılar.. 145 H lik chip le iyi geçiniyormuş  :D

Şöyle bir sorum olacak.. Bu Chiplerin artıları eksileri nelerdir? yakıt tüketimine bir etkisi var mı? yok diyorlar ama "ne kadar ekmek o kadar köfte" prensibine uymuyor :( Bu güç artışı madem o kadar olay iş peki neden fabrika çıkışı bu chipler uygulanmıyor? Motor ömrüne etkisi nedir? felan..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...