Jump to content
 • Mümin
  Mümin

  2019 Mazda MX-30, Tokyo Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı

  Üreticinin ilk seri üretim EV modeli olacak.

  Mazda, ilk elektrikli modeli MX-30'u tanıttı. Dışarıdan çok spor iki kapılı bir crossover gibi görünen araç, RX-8'in özel kapı tasarımını kullanarak arkasında ikinci sıra koltuklarını gizliyor. Şimdilik tüm detayları açıklanmayan araç, menzil konusunda pek çok elektrikli otomobil tutkununu üzebilir. Yine de çarpıcı tasarımı ve Mazda'nın ilk elektrikli otomobili olması kendisini özel bir model yapıyor.

  2020-mazda-mx-30.jpg

  Japon üretici çok fazla detay paylaşmamış olsa da kompakt crossover'ın tek bir elektrikli motor kullanacağı ve 145 beygir gücü üretebileceği söyleniyor. Bu rakamların Avrupa pazarı için geçerli olduğunu belirtelim. MX-30, sınıfının en küçük bataryalarından birine sahip olacak. 35.5 kWs'lik batarya, aracın 210 kilometre gibi bir menzile sahip olmasını sağlayacak. Bu rakam pek çok kişinin başını çevirmesine sebep olacak olsa da Mazda, aracın sürüş tecrübesinin yaşatacağı duygulardan emin olduğunu ifade etmiş.

  Aracın karbon ayak izini tamamen ortadan kaldırmak isteyen firma kabin içerisindeki geri dönüştürülemeyen materyallerin tamamını ortadan kaldırmış. Kapı panelleri geri dönüştürülmüş plastikten üretilen aracın döşemeleri de geri dönüştürülmüş materyallerden tasarlanmış. Çok şık bir kabin tasarımına sahip olan aracın orta konsolundaki ekran aracın detaylarını görmenize yardımcı oluyor. En tepedeki 7 inçlik dokunmatik ekran ise klima kontrolleri gibi detayları kontrol etmenizi sağlıyor.

  2020-mazda-mx-30.jpg

  Mazda, MX-30'un e-Skyactiv adını verdiği motorunun "çarpıcı bir geri dönüş ve pürüzsüz sürüş" dinamikleri sayesinde sürücülerin istediği performansı alabileceği bir ünite olduğunu belirtmiş. Yeni crossover ile bir diğer MX modeli MX-5'in arasında paralel hatlar çizen firma, Miata'nın da bu üniteye kavuşabileceğinin ilk sinyallerini vermiş. 145 beygir gücü Miata gibi bir otomobil için oldukça düşük duruyor olsa da firmanın bu üniteyi geliştirmesi mümkün.  

  MX-30, Avrupa pazarına giriş yapacak. Mazda aracın ön siparişlerini önümüzdeki sene başında almaya başlayacak.

   
  Kaynak: Mazda

  2.jpg

   

  3.jpg

  Mümin tarafından düzenlendi

  • Beğen 3  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Elektrikli araç dediğin 500 km nin altında menzili olmayacak.

  • Beğen 3

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  EV elektrikli araç Türkiye için tamamen bir ütopya.  Bana sorarsaniz halen Avrupa (hatta ABD) için bile öyle.  Her istediginiz yerde aracinizi sarj edebilmeniz gerekir.  Bunun için çok uzun seneler gerekiyor.  Eger devlet çevreyi korumak adina vergi destegi verseydi Türkiye'de hybrid motorlu araçlar yayginlasabilirdi.  Bu da çevre ve sehircilik bakanligina düsen bir görevdi.  Simdilik hybrid trenini de kaçirdik görünüyor.  Benzinli ve dizel araçlara devam.  Yüksek teknoloji mi?  Dalga mi geçiyorsunuz?  Bizim sürücüler LPG kullanmayi tercih ediyor.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Elektirikli araçların yaygınlaşması tamamen fiyatlarla ilgili ne zaman fiyatlar düşer her köşe başına şarj istasyonları yapılırsa kullanımda artar gerisi tamamen fasafiso.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  şöyle bir haber var; mazda, uzun menzilli elektrikli otomobilleri, çevre söz konusu olduğunda dizellerden daha tehlikeli gördüğü için üretmiyor. 

  https://www.webtekno.com/haber/amp/82786

  yıllar önce elektrikli otomobil muhabbeti  ön plana çok çıkarıldığında pillerin aslında uzun vadede çevre için daha tehlikeli olduğu türünden bir  tartışma alevlendi ve hemen de söndü. hatta itirazlar birden duruldu ya da duyulmaz oldu.  ben ikibinli yılların başlarında alamanya'dayken orada da otomobil programlarında  sıkca tartışılıyordu bu durum ve aslında bana kalırsa elektrikli otomobillerin hiç de masum olmadığına yönelik  argümanlar oldukça sağlamdı ama sonrasında tam olarak ne oldu nereye vardı ve mevcut teknolojide ne türden gelişmeler oldu bilmiyorum.  işin uzmanı ya da açıkçası ilgilisi olmadığım için pek bir bilgim yok.

  mazda'nın belli bir kapasitenin üzerindeki pillerin uzun vadede dizellerden daha tehlikeli olduğunu savunuyor olması yine bu türden argümanlara dayanıyor. ben "kedi ulaşamayacağı ciğere mundar der" türünden bir kurnazlık yaptıklarını düşünmüyorum, muhtemelen oturup olan biteni izliyorlardır,  wankel motoru defalarca seri kullanma cesareti gösteren adamlar  hakkında böyle bir tespitte bulunmak muhtemelen sığlık olurdu.

  öte yandan elektrikli otomobilin uzun vadede çevre için daha tehlikeli olacağı düşüncesi -ki öyledir ya da değildir bilmiyorum- bilimsel olarak kanıtlansa bile aslında bu durum son kullanıcının  sağduyusuna aykırıdır çünkü bir insanı elektriğin ya da her neyse işte bunun kayanağı olan  bir pilin, gözüyle gördüğü egsozdan cıkan kara dumandan daha kötü ve tehlikeli bir şey olduğuna kolay kolay inandıramazsınız.  

  velhasılıkelam durum nedir bilmiyorum. zira malum elektrikli otomobil meselesi hiç yeni değil ve neredeyse pilin ve elektriğin keşfedildiği günden beri otomobil dünyasının da  gündemde aslında ama iste petrol lobisi vs. aşılması güç tekeller olduğu için bugüne kadar hep sekteye uğradı. 

  ama bugüne kadar getirilen petrol motorlar binbir çaba ile peyderpey emisyon vs diye bin tane kısıtlamaya uğradı. pilli otomobillere en başından beri şans verilseydi kim bilir nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk??

  ilgisiz ama aslında ilgili bonus bir video

   

  • Beğen 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Bu haberde bir sorun var kısa menzilliler çevre dostuda uzun menzillilerin sorunu ne elektikli araçlar nasıl emisyona sebep olabilir ki ??? Bataryanın büyük olmasımı acaba uzun  vadede çevreyi tehdit ediyor ??? Benim bildiğim bataryalar geri dönüşüme uygun çevreye nasıl bir tehdit oluşturduğu açıklanmamış.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  7 dakika önce, NoooFearrrr :

  Bu haberde bir sorun var kısa menzilliler çevre dostuda uzun menzillilerin sorunu ne elektikli araçlar nasıl emisyona sebep olabilir ki ??? Bataryanın büyük olmasımı acaba uzun  vadede çevreyi tehdit ediyor ??? Benim bildiğim bataryalar geri dönüşüme uygun çevreye nasıl bir tehdit oluşturduğu açıklanmamış.

  artısı eksisiyle verileriyle bir açıklamaya ihtiyaç var.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  4 tekere de 4 elektrik motoru yerleştirip hareket ettirebilecek bir mekanizma yerine bu üreticiler niye 100 yıldır arge yapıp, içten yanmalı motorlara uğraşmış gerçekten akıl ermiyor

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  6 saat önce, Arabalar :

  Arşivden ; 1932

  1932'deki Lépine yarışmasında krizin elektrikli arabası.jpeg

  Concours-Lepine-Auto-Crise-electrique-05-1080x809.jpeg

  Neymiş ?

  Yılbaşı günü alkol alımına erken başlanmaması gerekirmiş Mete bey @Arabalar

  hahahahah :) 

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Consumer Reports'dan alıntı (Temmuz 2022):

  "The MX-30 is the initial offering in a series of electrified Mazda models. Initially, the MX-30 will be powered by a 143-hp electric motor driving the front wheels and teamed with a 35.5-kilowatt-hour lithium-ion battery. With such a small battery, the EPA-estimated range is a scant 100 miles. That would have been competitive a decade ago, but it’s not in today’s EV market. A plug-in hybrid with a rotary engine is expected as well. The most visually distinct elements are the rear-hinged back doors, sharply raked rear roof pillars, and contrasting-color roof. The MX-30 is currently only sold in California.

  Cost: $33,470-$36,480
  On sale: Now"

  MX-30 143 hp elektrik motorundan güç alıyor.  Menzil sadece 100 mil (160 km).  Rotary motora sahip bir PHEV yani prize takılan hybrid model bekleniyor.  MX-30 şimdilik sadece California eyaletinde satılıyor.

  Bu arada, ABD'de EV araçlar için vergi teşviki yeniden düzenlendi.  Buna göre, vergi teşviki yeni EV araçlar için $7,500 ve ikinci el EV araçlar için $4,000 olarak belirlendi.  Daha önce vergi teşvikinde EV üreticiler için geçerli olan 200,000 adet araç tavanı tamamen kaldırıldı.  Çok pahallı EV araçlar (GMC Hummer EV, Lucid Air ve Tesla Model S ve Model X) bu teşvikten yararlanamıyor.  Ayrıca, Kuzey Amerika'da üretilmeyen EV araçlar (BMW i4, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Subaru Solterra, ve Toyota bZ4X) bu teşvikten yararlanamıyor.  Bir de, senelik brüt gelir tutarı bekarlar için $150,000 ve aileler için $300,000 üzerinde olanlar bu teşvikten yararlanamıyor.  Geçen hafta yürürlüğe giren kanunun ismi "Inflation Reduction Act" yani Enflasyonu Düşürme Kanunu olarak geçiyor.  Tabii kanunun içinde ABD vatandaşları için başka önlemler de var.  Bu sadece EV araçlarla ilgili olan kısmı.

   

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...