Jump to content
 • Mazda RX-VISION Yılın En Güzel Konsept Aracı Seçildi

  Mazda RX-VISION Yılın En Güzel Konsept Aracı Seçildi


  MazdaClubTR

  Mazda RX-VISION, konsept otomobil kategorisinde 2016 Yılın En İyi Tasarım Ödülünü kazandı.

  _AN_3626.jpg

  Otomobil tasarımının gelişimine yaptığı katkılardan ötürü Mazda’nın göz alıcı spor otomobil prototipi ve tabi ki firmanın tasarımcıları bir diğer anlamlı ödüle daha layık görülmüş oldu. Mazda’nın Avrupa tasarım müdürü Kevin Rice, Torino Motor Show Parco Valentino’da ödülü kabul etti. 

  2016_06_08-11-Mazda-SaloneTorino_Preview-104.jpg

  Geçen son baharda gerçekleştirilen 2015 Otomotiv Markaları Yarışmasında Yılın En İyi Takımı da dahil olmak üzere üç ödüle layık görülen global tasarım ekibinin bir üyesi olan Rice yeni ödülle ilgili şunları söyledi, ”Tabi ki Mazda olarak sadece tasarımda değil fakat araçlarımızı görüntüleriyle eş değer kılan teknoloji alanında da yaptığımız çalışmaların karşılığını almak oldukça memnun edici. RX-VISION’u sergilediğimiz her yerde insanların tepkisi ne kadar mükemmel bir görüntüye sahip olduğu oldu. Bu harika tepkiler kendi beklentilerimizin bile ötesinde.”

  2016_06_08-11-Mazda-SaloneTorino_Preview-105.jpg

  RX-VISION, Alpine Vision Concept, BMW 3.0 CSL Hommage, Pininfarina H2 Speed Concept ve Porsche Mission E Concept gibi oldukça zorlu rakiplerin önünde ödüle uzandı. Mazda RX-VISION ile 2015 Tokyo Motor Show’da Kasım ayında gerçekleşen dünya prömiyerinden kısa bir zaman sonra Ocak ayında Paris’te gerçekleştirilen 31. Uluslararası Otomotiv Festivalinde Yılın En Güzel Otomobili ödülüne layık görülmüştü.

  2016_06_08-11-Mazda-SaloneTorino_Preview-101.jpg

  Mazda’nın önden motorlu, arkadan itişli spor otomobilleri mirasına selam duran RX-VISION’un biçimli hatları, firmanın takdir edilen ve saf performansın somut örneği olan KODO – Hareketin Ruhu tasarım felsefesinden ilham aldı. Araç yere yakın tasarımını ise, kaputun altında saklanan yeni nesil SKYACTIV-R rotary motora borçlu. Mazda, bu alışılagelmedik teknolojiyle pazarda başarı elde etmiş ve bundan asla vazgeçmeyen tek araç üreticisidir. 

  2016 Otomobil Tasarım Ödüllerinde üretim araçları ve marka tasarım diliyle birlikte toplam üç kategoride ödül verildi. Dört kıtanın seçkin otomotiv dergilerinden editörler ve temsilcilerden oluşan 11 kişilik jüri, geçtiğimiz yıl boyunca piyasaya sürülen otomobiller arasından kazananları seçti. İlki 1984 yılında verilen Otomobil Tasarım Ödülleri, Auto & Design tarafından organize edilmektedir. Dergi, 19 yıllık suskunluğun ardından bu yıl yarışmayı yeniden canlandırdı.

  2016_06_08-11-Mazda-SaloneTorino_Preview-98.jpg

   


  İlhan, SpeedMazda ve Mümin bunu beğendi


  Kullanıcı Yorumları


  Bu aracı inşallah seri üretime taşırlar.

  Mazda bile bu kadarını beklemiyormuş anlaşılan. İnşallah bu ilgi onların bu aracı seri üretime taşıması konusunda motivasyon olur.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

  seçmeyeni allah taş yapar onu da heykel diye mazda fabrikasının önüne koyarlar. 

  şu araba nasıl seçilmez ki zaten.

  İlhan bunu beğendi

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

  Bence son yıllardaki en özgün ve en başarılı konsept otomobil tasarımlarından birisi. Sonuna kadar hakediyor. Hayatımda hiçbir konsept otomobilin lansmanını  bu kadar heyecan ve hevesle beklediğimi ve takip ettiğimi hatırlamıyorum. Bu arada bence farklı bir konu daha var. Burada Mazda yetkililerini de cesaretlerinden ötürü kutlamak lazım. İş sadece tasarımı ortaya koymakla bitmiyor. Otomobili sergiledikten sonra doğacak beklentiyi karşılayabilmeyi göze almak, tasarımdan ziyade tebrik edilmesi gereken bir konu. Çünkü bir konsept otomobil yaratıp bunun lansmanını yapıyorsanız altyapısını, tasarımını, teknolojisini gelecek nesillere taşıyabileceğiniz anlamına geliyor...

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×