Jump to content
 • İlhan
  İlhan

  AWD Sisteminde Yeni Bir Teknoloji, GKN Driveline

  Sizlerinde ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir konuyu paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi 4WD sistemlerinin en büyük zaafı yakıt sarfiyatı konusu.

  GKN bu konuda farklı bir sistem çalışması yaparak, yakıt sarfiyatı konusunda tasarruf sağlamayı hedefliyor.

  GKN yeni bir sistem olmayıp, sadece mevcut olanı geliştirilmesidir.

   

  four-wheel-drive-how-gkn-driveline-s-on-

  İlk olarak Haldex sisteminin bu tarz araçlar için bir norm olduğunu belirtelim. Geleneksel dört tekerlekten çekiş sistemi genelde istediklerimizi vermiyor.

  Bir İngiliz şirketi olan GKN Driveline 4WD çözümlerini dünyaya tanıttı ve otomobiller arasında bir hayli popüler hale geldi. Bu nedenle şirket, nasıl çalıştığını açıklamak üzere karara vardı.

  GKN tarafından önerilen 4WD sisteminde yakıt tasarrufu için ilginç bir yöntem geliştirilmiş. Yakıt tasarrufu için arka tekerleklerin ayırımını mümkün kılan bu sistem, tork vektörlü fren sistemine de sahip.

  İsveç firması Haldex tarafından satılan sistem de aynı prensip üzerine kuruluydu ancak GKN kadar performans sağlanamadı.

  Muhtemelen şuan kendinize Haldex ile GKN arasındaki farkı soruyorsunuz. Aradaki fark aktarma birimlerinin yapılandırılmasından kaynaklanıyor. Haldex merkezi bir diferansiyel kullanırken GKN çözümü “Güç Transfer Birimi” kullanmakta bulmuş. İki yada üç parça kullanarak arka diferansiyele güç gönderiyor.

  İşin sırrı şu ki; elektrik kontrollü kavrama takımının özellikleri arka diferansiyelde yer alıyor.

  Yeni Ford Focus RS’de bu durum kullanılarak mevcut gücün %70’i arka tekerleklere iletilebiliyor. Başka bir debriyaj paketi sayesinde viraj hızı artırılabiliyor. Ayrıca aracın frenlerini kullanmadan tork vektör sistemi ile frenleme yapılabilir.

  Tork Vektör Sistemi Nedir ?

  Tork vektör sistemi mevcut gücün tek bir tekerleğe nasıl gönderileceğini kontrol eden sistemdir. Bu sistem çoğu araçta fren yardımıyla çalışır. Ancak GKN’nin geliştirdiği sistemde sürücü frene dokunmadan bu sistemden faydalanabilir. GKN kullandığı “Multi-debriyaj” sistemi ile freni etkisiz bırakmayı başardı.

  Range Rover Evoque, Ford Focus RS, Audi Q3 RS ve niceleri bu sistemi kullanıyor.

  Haldex donanımlı araçlarda da bu başarıyı yakalamak için aynı sistem kullanılmalı mı?

  Haldex aracın frenlerini ve arka diferansiyelini kullanarak bir tork vektör sistemini geliştirdi. Bu sistem GKN ile kıyaslandığında daha fazla maliyete neden oluyor. Bu nedenle opsiyon olarak sunuluyor ve genellikle Premium araçlarda karşımıza çıkıyor.

  GKN sistemi nasıl çalışıyor ?

  Ford Focus RS’te İkiz Kavrama Sistemi ve Güç Aktarma Birimi bulunuyor. Bu otomobilin üreticileri çeşitli sürüş modlarını sürücünün hizmetine sunarak aracın tüm hızlarda tork vektör sisteminden yararlanmasını sağlamış. Aracın dört tekerlekten çekiş sistemini, direksiyon ve gaz tepkilerini ölçen mekanizma sayesinde yarı-akıllı bir sistem oluşturulmuş. Bu sayede araç, tork vektör sistemini en verimli halde kullanabiliyor.

   

   

  Güç Aktarım Birimi nedir? Nasıl çalışır?

  GKN Driveline AWD sistemi nedeniyle kompakt SUV ve Crossover sınıfında daha yaygın. Daha önce de belirtildiği gibi PTU ile çalışıyor. Bu cihaz şanzımanın son vitesi ile bağlantılı özel bir fren sistemine sahip. Yakıt tasarrufuna da oldukça büyük katkı sağlıyor. Elektro-mekanik donanımı sayesinde kavrama da daha hızlı gerçekleşiyor.

   

   

  four-wheel-drive-how-gkn-driveline-s-on-

   

  four-wheel-drive-how-gkn-driveline-s-on-four-wheel-drive-how-gkn-driveline-s-on-

  four-wheel-drive-how-gkn-driveline-s-on-

   

   

  four-wheel-drive-how-gkn-driveline-s-on- 

  Kaynak
  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Bu AWD sistemleri karlı buzlu bölgeler için ideal.. Zaten testlerden de görüleceği üzere karda sürüşler anlatılıyor. Bir diğer faydası mesela Amerikada vatandaş subaru alınca düşük sigorta primi ödüyormuş, daha emniyetli addediliyormuş AWD araçlar... Bizde kar yağınca yollar kapalı olduğundan 2wd 4wd AWD fark etmiyor, aksine pahalı olan yakıtı daha çok yakıyor AWD araçlar :) 

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...