Jump to content
 • Mümin
  Mümin

  Aynalara Elveda Vakti Geliyor

  Aynalara elveda vakti geliyor

  Trafikte seyir halindeyken, en yakın dostlarımızdan olan aynalara yavaş yavaş elveda deme vakti geliyor sanırım.

  Fotoğraflarını gördüğümüz, tanıtımlarını izlediğimiz yeni konsept araçları dikkatlice incelediğimiz zaman ayna boyutlarında önemli ölçüde küçültmeler yapıldığını görüyoruz, hatta ve hatta bazı modellerde ayna bulunmadığına bile rastladığımız oluyor. Tasarımcıların yeni araçları bu şekilde dizayn etmesinin nedeni estetik kaygılar iken işin mühendislik kısmına geçildiğinde olay daha farklı bir hal alıyor. Aynaların ufalmasının veya tamamen ortadan yok olmasının aracın sürüş dinamikleri üzerinde olumlu yönde etkileri olduğunu belirtmek gerekiyor. Rüzgar direncini ve içeriye giren rüzgar sesini oldukça düşüren bu yeni tasarımlar tabi ki de herkesin ama özellikle de hükumetlerin aklına aynasız bir sürüşün ne kadar güvenli olacağı sorusunu getiriyor.

  Günümüzde hali hazırda oldukça başarılı araç çevresi izleme teknolojileri mevcut, hatta bu sistemlerden bazıları araçların sürücü müdahalesine gerek kalmadan güvenli bir şekilde yol almasını bile sağlayabiliyor. Aslında araçların ayna yerine optik izleme sistemlerini kullanamamasının en önemli nedeni yasalar, ancak geçtiğimiz günlerde Japon hükumeti bir ilke imza atarak gerekli denetimler yapıldığı taktirde araçların ayna yerine sürücünün net bir şekilde görebileceği bir ekrana aktarılan gerçek zamanlı yol görüntülerini kullanabileceğini açıkladı.

  Kaynak

  • Beğen 1  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  oldykça efektif ama çoktan ortadan kalkması gereken ilkel bir çözümdü aynalar. yıllarca bu olaya neden daha fazla eğilmediler diye merak ediyorum. headup displayin gelismisini yan camlara verseler olur. ama bu sefer de cam açamazsın:) neyse ön camın bi yerlerine versinler onlar da ne bileyim. para almaya gelince binlerce lira almayı biliyorlar tabi.

  otomobil sektörü çok tembel gerçekten. işlerine de geliyor tabi. bilgisayarda telefonda aya gidebilecek teknolojiyi kıç cebimizde taşıyoruz otomotiv sektörunün haline bak. her şeyi geçtim hala 100 km'de 10 litre yakan araba yapıyorlar, ayıp ayıp..

  gerçi surada biseyler var. yine bmw'den. 

  adam basta alismakta gucluk ceksen de zamanla alisiliyor diyor.

  iki kamera ic dikiz aynasından takip edilebiliyor.

  https://youtu.be/RMf1lTNqnfk

  • Beğen 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...