Jump to content
 • İlhan
  İlhan

  Son 10 Yıldaki Otomobil Marka Müşteri Bağlılığı

  ABD’nin en saygın oto haber kurumlarından Edmunds, 2007-2017 yılları arasını kapsayan oldukça önemli bir istatistiğe imza attı. Her ne kadar bu istatistik ABD pazarını kapsıyor olsa da, verdiği bilgiler açısından dünyanın geneline de fikir verme potansiyeline sahip ve hangi otomobil markasının müşteri bağlılığı ne oranda değişmiş diye bir araştırma gerçekleştirilmiş.

  Bu doğrultuda toplam 32 otomobil markası araştırmaya dahil edilmiş. 32 marka içinde 12 tanesi premium markalar olarak dikkat çekiyor ve ayrı bir grafik ile kendi içinde değerlendirilmiş. Diğer 20 marka ise; içinde çeşitli Amerikan markalarının da bulunduğu bir çok farklı üreticiden oluşuyor. ABD pazarında satılmayan Renault, Peugeot ve Citroen gibi markalar ise istatistikte yer almıyor. Bunların yanında Ferrari, Lamborghini, Mclaren ve benzeri Super Sport araç üreten markalar da dahil edilmemiş. Umarız benzer bir araştırma, ülkemizi de kapsayan Avrupa pazarı için de yakın bir zamanda gerçekleştirilir.

  İlk olarak 20 markanın yer aldığı grafiğe bir bakalım;

  Grafik nasıl okunacak? Koyu mavi çubuklar 2007 yılına ve açık mavi çubuklar da 2017 yılına ait. Örneğin 2007 yılında Subaru müşterilerinin %45’i tekrar Subaru tercih ederken, 2017 yılında bu değer %61’e yükselmiş. Tersi bir şekilde 2007 yılında %37 Dodge müşterisi markayı tekrar tercih ederken, 2017 yılında bu değer %19’a düşmüş.

  hangi otomobil markasının müşteri bağlılığı nasıl değişti

  hangi otomobil markasının müşteri bağlılığı 10 yılda nasıl değişti

  Son olarak; Hangi otomobil markasının müşteri bağlılığı ne oranda? Analiz edelim;

  Yükseliştekiler (Çoktan aza göre)

  Mazda + %21

  Subaru + %16

  Mini + %15

  Audi + %13

  Land Rover + %11

  Jeep + %11

  BMW + %10

  Kia + %9

  Toyota + %5

  Honda + %5

  Chevrolet + %4

  Ford + %4

  Infiniti + %4

  Nissan + %4

  VW +%3

  Lexus + %2

  Lincoln + %1

  Düşüştekiler (Çoktan aza göre)

  Dodge – %18

  Chrysler – %13

  Cadillac – %12

  Mercedes – %10

  Volvo -%7

  Jaguar – %6

  Buick – %6

  Mitsubishi – %3

  Porsche – %3

  GMC – %2

  Acura – %1

  Hyundai – %1

  Yukarıdaki farklardan da anlaşılacağı gibi; özellikle Amerikan markaların büyük düşüşü dikkat çekici. Tam tersi bir şekilde Mazda ve Subaru’nun başını çektiği Toyota, Honda ve Nissan’ın takip ettiği Japon markaların yükselişi kayda değer. Japonlar içinde sadece Mitsubishi ve Honda’nın premium markası Acura bir miktar düşüş yaşamış.

  Diğer taraftan Amerikan markaları içinde Ford ve onun premium markası Lincoln bir miktar yükselişteyken, Chevrolet de yükselişi ile dikkat çekiyor. Ancak Chevrolet’in de içinde bulunduğu GM Grubu’nun diğer markaları Cadillac, Buick ve GMC düşüşte.

  Tabi burada FCA (Fiat-Chrysler) Grubu içinde yer alan markalara ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Dodge ve Chrysler markası ile büyük düşüş yaşayan FCA, ABD pazarına yeni giriş yapan Fiat markası ile de 2017 yılında %22 tekrar tercih ederim değeri elde etmiş. Grubun tek çıkış yapan markası ise Jeep olmuş.

  Mercedes’teki büyük düşüş…

  İstatistiklerde Japonların yükselişi dışında en dikkat çeken sonuçlar ise bize göre Mercedes, Volvo ve Jaguar ile ilgili. Özellikle Mercedes’in 2007-2017 arasında %10’luk tekrar tercih etmem farkı yani düşüşü çok yüksek. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir bir başka istatistikte Mercedes’in Toyota’yı geçerek dünyanın en değerli otomobil markası olmasını analiz etmiştik. Ancak en azından ABD pazarında Mercedes, müşterilerini gerçekleştirdiği değer yükselişi kadar memnun edememiş. Bu da hızlı büyümenin biraz kontrolsüz olduğunu gösteriyor olabilir.

  Mercedes’in en büyük rakipleri Alman Audi ve BMW ise tam ters bir şekilde %13 ve %10’luk farklarla Mercedes’ten müşteri elde ettiklerini göstermişler diye düşünüyoruz. ABD’deki bu tabloya bakıldığı zaman; Mercedes, Cadillac, Jaguar ve Volvo gibi markaların, Audi ve BMW ile SUV sınıfında Land Rover’a (dolayısı ile Range Rover) müşteri kaptırdığını söylemek mümkün görünüyor. Son olarak Güney Kore araçlarından Hyundai’nin çok az oranda düşüşü ile Kia’nın %9’luk artışını da belirtmeden geçmeyelim.

  Kaynak: SekizSilindir

  İlhan tarafından düzenlendi

  • Beğen 2  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  mersedes, röno motoruna geçmese kepenk kapatıyordu, buna da şükretsinler. Hyundai şaşırtmadı, ne kadar kendisini çok kaliteli gibi görse de sonuçta hundayi...

  • Beğen 1
  • Teşekkürler 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  SKYACTIV değişimi cidden önemli bir etki yapmış gibi görünüyor.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Mini, nasıl %15 oluyor ki?

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  1 saat önce, Devrim Babacan :

  Mini, nasıl %15 oluyor ki?

  2007 ye göre 2017 de tekrar tercih edenler %15 daha çok olmuş

  • Teşekkürler 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  ilginç bir tablo olmuş, demekki mazda kullanıcıları memnun.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...