Jump to content
 • İlhan
  İlhan

  Sürücüsüz Otomobiller Yaygınlaşsa Bile, Sürücülerin %66'sı Araç Kullanmaya Devam Etmek İstiyor

  Mazda tarafından yapılan büyük bir araştırmanın sonucuna göre, üç Avrupalıdan ikisi sürücüsüz otomobiller yaygınlaşsa bile araç kullanmaya devam etmek istiyor. 

  Sürüş keyfini kutlamak için Mazda Drive Together kampanyasının bir parçası olarak başlatılan Ipsos araştırması kapsamında Avrupa’daki önemli pazarlarda 11,008 kişinin katılımıyla gerçekleşen ankette, sürücülerin ortalama %66'sının sürücüsüz araçlar yaygınlaşsa bile direksiyon başında kalmak istediklerini ortaya çıkardı. İngiltere, Almanya, Avusturya ve Polonya'da bu değer % 71’lere ulaşırken sadece İtalya'da% 60'ın (% 59) altına düştü. 

  Bununla birlikte araştırma, sürücülerin sadece %33'ünün "sürücüsüz araçların gelişini” beklediklerini gösterdi. Bu oran Fransa ve Hollanda'da %25’e düşerken İngiltere'de sadece %29'a ulaşıyor. İlginçtir ki, Avrupa çapında genç yaş gruplarının sürücüsüz araçlara büyük bir destek verdikleri gözlemlenmedi. Hatta 18-24 yaş grubunun (%33) sürücüsüz araçların gelişi konusundaki beklentisi, 25-34 (%36) ve 35-44 (%34) yaş gruplarından daha yüksek değil. 

  Araştırma ayrıca, aşağıdaki istatistiklerde görüldüğü gibi, otomobil ve sürücü arasında önemli bir duygusal bağ olduğunu ortaya koyuyor: Sürücülerin ortalama %69'u "gelecek nesiller araç kullanmaya devam etme seçeneğine sahip olmayı umuyor" seçeneğini işaretledi. Bu değer, Polonya'da %74, İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç'te %70 ya da daha yüksek çıktı.  Buna ek olarak, araç kullanmayı sevenlerin %36'sı otomobillerini ve araç kullanma eylemini "kişiliklerinin uzantısı" olarak görüyor, bu değer Polonya'da %56’ya, İtalya'da ise %46’ya çıkıyor. %34'lük bir  kısım da araç kullanmanın "unutulmuş bir zevk" olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Fransa, İtalya ve Polonya'da bu oran %40 veya daha yüksek. 

  Mazda Motor Europe'un Başkanı ve CEO'su Jeff Guyton "Marka olarak otomobil kullanmayı çok seviyoruz ve bu araştırma çok sayıda Avrupalı sürücünün de bizimle aynı fikirde olduğunu gösteriyor. Elbette sürücüsüz araçlar da bizim için önemli ama öyle görünüyor ki insanlar için araç kullanmanın zevki çok ayrı. 

  "Bu yüzden Mazda'da sürücüyü faaliyetlerimizin merkezine koyuyoruz ve bu nedenle şu anki Drive Together kampanyamız araç ve sürücü arasındaki bağa odaklanıyor. Buna, at ile binicisi arasındaki mükemmel uyumu tanımlamak için kullanılan Japon deyimi Jinba Ittai diyoruz. İşimizin temelini, sürücü ve aracını birbirine daha yakın hale getiren araçlar yaratmamıza yardımcı olan bu insan merkezli felsefe oluşturuyor.”

  “Genel olarak otomobil endüstrisine baktığımızda, pek çok üreticinin sürüş keyfini sürücülerden aldığını görüyoruz. Mazda'da buna karşı savaşıyoruz ve araştırma sonucuna göre sürücülerin büyük bir çoğunluğunun hala direksiyon arkasında olmak istedikleri aşikâr. Teknolojik gelişmelerle araç ve sürücü rolünün değerini azaltan ve sürüş eylemini sorgulayan bir dünyada sürüş keyfi geleneği için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

  Araştırmadan elde edilen diğer bulgular, Avrupalıların %54'ünün "sadece eğlenmek için" yolculuğa çıktığını gösteriyor. Bu oran İsveç'te %73 gibi yüksek bir değere ulaşırken İngiltere, Hollanda, Polonya ve Avusturya'da bu oran %60'ı buluyor. Ortalama %53'lük bir kısım ise "araba kullanmanın A'dan B'ye ulaşmanın ötesinde" olduğunu düşünüyor. Polonya'da bu oran %66'ya yükseliyor. %55'lik kısım ise aileyle ve / veya arkadaşlarıyla birlikte araba kullanmanın "özel bir deneyim" olabileceğini düşünüyor. İspanya, İtalya, İsveç ve Polonya'da bu %60’tan da yüksek bir orana ulaşıyor. 

  Diğer etkinliklerle karşılaştırma yapıldığında, %37'lik kısımın araba kullanmayı bilgisayar oyunlarına, %23'ünün ise dışarıda eğlenmeye ya da spor yapmaya tercih ettiği görülüyor. İngiltere’de %37'lik kısım spor yapmaktansa araba kullanmayı tercih ediyor.

   

  * Not: Ipsos MORI tarafından yapılan tüketici araştırması verileri, 11 Avrupa pazarında 11,008 yetişkin arasında yapılan ve her pazarda en az 1,000 anket içeren bir araştırmaya dayanmaktadır. Tüm anketler 7-22 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Tüketici anketi verileri her ülkenin yetişkin nüfusunun bilinen nüfus oranlarının yaş, cinsiyet ve bulundukları bölgeye göre ağırlıklandırılmıştır.

  Kaynak: Mazda - Press

  İlhan tarafından düzenlendi
  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Bu "self-driving car" son senelerde otomotiv dünyasi tarafindan üzerinde çok çalisilan ve konusulan bir kavram oldu.  Burada ideal, çok sayida sensör kullanarak sürücüye gerek olmadan bir aracin kendi kendini hareket ettirmesidir.  Tabii bu biraz ütopik bir düsüncedir.  Ama otomobil firmalari bunun son derece gerçekçi oldugunu iddia ediyor.

  Bugün ABD'de birçok araçta standart bulunan "adaptive cruise control" yani öndeki araca göre kendini ayarlayan hiz sabitleme sistemi, "self-driving car" tarafindan yogun olarak kullanilan bir sistemdir.  Ayni sekilde, "lane assist" yani sizi seridinizde tutan sistemler de "self-driving car" tarafindan kullanilir.  "Automatic emergency braking" yani önünüze aniden birsey çiktiginda araca fren yaptiran sistemler de "self-driving car" tarafindan kullanilir.  Bunlara ek olarak "self-driving car" daha birçok sensör kullanir.

  Simdi kötü bir haber geliyor.  7 Mayis 2016 tarihinde Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde 40 yasindaki Joshua Brown çok sevdigi Tesla marka aracinda giderken aracini "autopilot" (aracin kendini sürmesi) moduna aldi.  Tesla "self-driving car" konusunda lider markalardan biridir.  Ilk baslarda hersey normal gidiyordu.  Sonra aniden Tesla'nin önüne beyaz renkte bir traktör-treyler çikti.  Parlak günesli bir gündü.  Tesla'nin sensörleri parlak güneste beyaz araci farketmedi.  Raporlara göre Tesla en ufak bir fren bile yapmadi.  Meydana gelen korkunç kazada Joshua Brown maalesef yasamini yitirdi.

  Asagidaki linkte kaza ile ilgili detayli bilgi ve hatta kazanin bir diyagrami bile verilmis.

  https://www.nytimes.com/2016/07/01/business/self-driving-tesla-fatal-crash-investigation.html

  Joshua Brown eski bir ABD deniz kuvvetleri (Navy) mensubu ve kendisine ait bir teknoloji danismanlik firmasi olan, bu konularda oldukça bilgili birisi idi.  Tesla, kazanin araçtan mi yoksa sürücüden mi kaynaklandigi sorusuna bir yanit vermedi.

  Öyle görünüyor ki "self-driving car" kavrami daha uzun seneler bir ütopyanin ötesine geçemeyecek.

  • Beğen 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...