Jump to content

Mazda 3 Lastik Tavsiyesi

Hidoretti
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bizim burada Michelin pek satmıyor sırf bu yüzden. Alanlarda da gerçekten balon oluyor sürekli. 

Bunda haklısınız bu yüzden kamyoncular genelde petlas yada lassa seçerler. Bunun daha dayanıklı olduğunu söylerler. Fren mesafesi yol tutuş ve sessizlikten daha önemli geliyor olmalı.

Ayrıca michellin pahalı bir lastik bunu da göz ardı etmemek lazım.

En iyi lastik bize ait beklentiyi en iyi karşılayan lastiktir.

Benim beklentilerim için michellin iyi, kişiden kişiye değişir bu ama.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunda haklısınız bu yüzden kamyoncular genelde petlas yada lassa seçerler. Bunun daha dayanıklı olduğunu söylerler. Fren mesafesi yol tutuş ve sessizlikten daha önemli geliyor olmalı.

Ayrıca michellin pahalı bir lastik bunu da göz ardı etmemek lazım.

En iyi lastik bize ait beklentiyi en iyi karşılayan lastiktir.

Benim beklentilerim için michellin iyi, kişiden kişiye değişir bu ama.

Tabi ki haklsınız hocam. Şahsen İstabul da yaşasam kesinlikle sessizlik ve yol tutuşu için tercihim Michelin olurdu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İki lastik arasındaki test sonuçları atla deve değil, listeyi tekrar atıyorum. http://www.otopark.com/2015/04/20/yaz-lastigi-testleri/  

En güvendiğim kurumlardan ADAC'ın test listesi şöyle, otomatik türkçeye çevirme var ancak cümleleri anlamak zor. https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=228381&SourcePageId=31821

Tablonun üst kısmının çevirisi ve söz konusu iki lastik (Primacy 3, CPC 5) karşılaştırması için de: https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16_Vergleich.aspx?id1=3361&id2=3363&id3=0&testid=164

Şu listelerde ilk 3'elre 5'lere girsin lastik, gönlünüzün ya da bütçenizin kaydığı marka hangisiyse ona yürüyün :) 

Cross Climate iyi reklam yaptı ancak bağımsız test sonuçlarını, karşılaştırma videolarını görmeden, kullanıcı yorumları okumadan alacağım bir lastik değil. Dediği gibi performansta olsun varsın ömrü kısa olsun, yılda 10 000km yi geçmeyenler olarak lastik dişi eskitmekten değil yaştan değiştirenler olarak sürekli taze lastikle gezeriz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiğin balon yapmasının kullanmayla alakalı olduğunu düşünüyorum, arabamın üzerindeki önceki sahibinin takmış olduğu Primacy 3 leri önceki sahibi kaldırımlara çıka çıka , tümsek çukur dümdüz gide gide lastikleri yamultmuş, lastiğin yamulduğunu hayatımda ilk defa gördüm duydum, yaşı benden ileri olan amcalar abiler lastikçideki çalışanlar bile hayret etti, lastiklerin geometrisi bozulmuş. Artık kaldırıma çukura tümseğe nasıl girip çıktıysa hayal edin, yani 10-15 bindeki lastiklerin tellerini bükmüş. 

Yine Primacy 3 taktırdım bende yazlığa giderken çok bozuk yollarda kullanıyorum, ay yüzeyi gibi, yol çalışması olan yerlerde vs. sokak aralarında derin çukur ve tümsekler malum her şehirde var mecburen giriyoruz o yollara, arabayı yavaş kullanmam ama özen gösteriyorum, dikkat ediyorum, ben kullanırken ne başka marka lastikte nede Primacy 3 lerde balon veya başka bir sorun yaşamadım. 

Ama bir kaç tane arkadaşım var ki , birisi 0 ford focus'u ile insanlık dışı şekilde viraj dönerken arka lastiğini yanaktan yardırdı, şu anda 15.000 de 3. takım lastiğini kullanıyor.  :)

Diğerinin eline ne araba geçse alt takım, amortisör ne varsa 1 haftada darmadağın ediyor, şu anda wv caddy' si var çukur tümsek allah ne verdiyse frene basmadan dümdüz hoplaya zıplaya gidiyor, yerinden oynamayan plastik aksam kalmadı, her hafta sanayide lastikçide. Kavşak dönerken kavşağın kaldırımına çıkıp inen mi dersin, su kanalına girip çıkan mı dersin . Örnek çok hiç bir lastik alt takım araba dayanmıyor doğal olarak . Ama sorsan hepsi çok iyi sürüyorlar, hata kesinlikle onlarda değil vs.

Kimin nasıl kullandığını bilmeden görmeden genel olarak şu lastik balon yapar bu yapmaz diye yorum yapmak yanlış olur.

CrossClimate ' e gelince de; bazı markalar ve ürünler vardır ki daha çıkmadan güzel ve iyi olduğunu bilirsiniz, güvenirsiniz, emin olursunuz. Mesela Sony yeni bir Playstation çıkarsa , Apple yeni bir ürün çıkarsa, RayBan yeni bir cam teknolojisi çıkarsa, acaba iyi mi, kötümü diye çok fazla düşünmezsiniz ya,  buda onun gibi bence.  O güvenilir marka iyi diyorsa iyidir, almakta istiyorsam başkasının fikrine ihtiyacım olmadan gider alır kullanır kendim deneyimlerim. Çünkü herkesin beklentisi ve yorum yapma tarzı farklı internetteki her yorumu okusak asla Mazda almamamız gerekli, Donanım haberi okusak bütün teknolojik cihazların telefonların şusu kötü busu kötü , Otopark.Com u dinlesek önden çeken arabaya binmemiz hatta benzin döküp yakmamız gerekli, tv' deki doktorları dinlesek hiç bir şey yemeden topluca intihar etsek en güzeli :D , kısacası başkasının yorumununa göre hareket etmektense o markaya ve ürüne güvenip, almak istiyorsak gidip alıp kullanıp kendimiz deneyimlemeliyiz bence . :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Görüşler ayrı olacak ki tartışalım, gelişelim.

Ancak başkasının yorumu kısmına çok katılmıyorum. Yorum okurken/izlerken yorumcunun kim olduğunu önemsemek mühim,

ki genelde kişisel yorumcular yeterince objektif olamaz, yani forumlar vs. Ama kurumsallaşmış yerler eğer ki maddi kaygı gütmeden devam edebiliyorlarsa objektifliğini koruyabiliyor. Bu tip dergileri çok karıştırdım, çok test izledim, okudum. Otomotiv konusunda memlekette otopark'a güvenirim, fazla geyikçiler ama gömmesi gerektiklerini gömüyorlar. Petrolhead kafası geyiklerden önden çeker aracı yakma olayı. Otorite ve otomobil dünyam da eh iştedir, özellikle ikincisi biraz yağcıdır.

Michelin iyi firma ancak ben yaz lastiği performansından "ödün vermeden" yani Primacy 3 gibi yaz lastikleriyle neredeyse başa baş performans gösteren bir 4 mevsim lastiğine olur gözüyle bakarım. Kuru ve sıcakta primacy 3 e rakip olabilecek, 7 derece altı soğukta gebermeyecek, yağmuru çözer zaten o kanallarla da karda da kış lastiği kadar olmasa da idare edecek -zaten kaç gün kar üstündeyiz ki- performans arıyorum. Bunu yapmak için tavizler vermek gerek, o taviz de umarım aşınma ve ses tarafındandır, zaten yaştan lastik değiştiriyorum.

Yukardakilerini az çok yapabilmişlerse, testler bunu ispatlar sonuçlar ortaya koyuyorsa ve kullanıcı yorumlarından ciddi saçma sapan olanları eleyince çok mühim şikayetler yoksa alırım. Bunun için de en azından 1 yıl geçmesi gerek. Standart bir lastik olsaydı daha rahat olurdum marka güveninden dolayı ama başardığını iddia ettiği şey alıştığımızdan faza ve rakipsiz. İddiaların gerçekliğini öğrenmek gerek. Son kullanıcı yorumunu da sizin gibi markaya güvenip yeni modeli deneyen insanlardan alacağız zaten :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüm yorumlara saygı duyuyorum ama bir daha michelin almayacağımı belirterek konudan uzaklaşıyorum :)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhabalar,

mazda 3 90.yil model aracimin hala orjinal lastikleri ustunde. lastikleri acilen degistirmem gerek. hem fren mesafem berbat hem de hic guven vermiyor artik. 

yeni lastik alacagim, lastik olculeri 205/50/R17. 17 inch oldugu icin zaten lastikler cok pahali. (350-500 civarinda degisiyor tek lastik) ben de almisken uzun sure dayanikli olsun istiyorum. Ekinciler oto'ya guvenirim onlardan lastik tavsiyesi istedim Yokohama dediler. Yokohama A10E veya ADVAN v150 icin ne dersiniz? Kullanicisi memnun mu? A10E icin yakit tasarrufu E, islak yol tutusu C, ses 71 dB. Lastigin teki 400 lira. ADVAN v150'nin ise yakit tasarrufu E, islak yol tutusu A. Siz ne dersiniz? Bu kadar parayi veriyorum ama lastigin aldigi degerler cok iyi degil, Continental cok daha iyi degerleri aliyor.

Michelin ise pek cok kisinin tercihi ama ben arabayi hep kaldirima falan parkediyorum, carparim balon falan yapar Michelin dusunmuyorum.

Continental vs Yokohama? ikisini de kullananlar yorum yapabilir mi?

benim icin onemli olan; 

1- yol tutusunun super olmasi, guven vermesi

2- dayanikli, saglam olmasi

3- islak zeminde fren performansi

4- ve mumkunse konfor

ve bu ozelliklerini uzun sure kaybetmeyecek olmasi.

xusnac tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cansu merhaba,

Michelin Primacy 3 almanı tavsiye ederim. O balon yapma vs. artık onlar şehir efsanesi olarak kaldı. Mevcut otomobilimde 1 takım Primacy 3 eskittim. Hiç düşünmeden gittim yine Primacy 3 aldım. Başka kullanan arkadaşlarda var çok memnunlar.

Benim şirketim Gebze'nin köyünde. Her yer köstebek çukuru gibi, yollarda asfalt çatlakları var. Bu şartlarda her gün otomobilimi kullanıyorum. Bu güne kadar en ufak bir sorun yaşamadım. 

Lastiğe çok ama çok önem veren birisi olarak. Al gözün kapalı kullan derim..

Yukarıda ki sorularının cevabı.

Bu güne kadar kullandığım en performanslı ve en güvenli lastik diyebilirim. (Michelin Primacy 3)

Çok ağır şartlarda kullanmama rağmen. En ufak bir deforme, balon yapma vs..olmadı..

Şu kadarını söylüyorum, benim mevcut kışlık Lassa snoways Era Plus lastiğimden .Kat ve kat üstün ıslak zemin performansı var. Öyle ki benim bu bölgeye kar yağmasa inan kışlık lastiği otomobilime hayatta takmam. Benim bir tek kar yağdığında işime yarıyor. Onun haricinde Primacy 40 sefer cebinden çıkarır kışlık lastiğimi.

4- ve mumkunse konfor

Toyo lastiklerimden sonra oh be dedim. Öyle ki ses konforu inanılmaz fark etti. Şirketim İstanbul Park F-1 pistine çok yakın. O bölgeden gidip geliyorum. Yaklaşık 4-5 km etaplı çift şeritten oluşan, geniş ferah ve bol virajlı bir yolum var. Dönem dönem araç yokken, bu yolda aksiyon yaparım. 100-120 arası girdiğim virajlarda bir kere olsun utandırmadı beni. Islak kuru frenlemesi çok iyi. 

İşin özü tavsiye ederim. Ama yok ben Michelin istemiyorum diyorsan.

Yukarıda ki seçeneklerin arasından Continental derim ben. Kolay gelsin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende Good Year Eficientgrip Performance aldım 4 adet yakın zamanda.Tavsiye ederim.Etiket değerleri güzel.Sessiz bir lastik..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17" jantlarla biraz konfor için yumuşak bir hamurlu lastik lazım. Michelinin energy saver ını kullanıyorum 3 senedir. Önceki aracımda da kullanmıştım, şimdiki mazdamın lastikleri patlayınca da, hazır ön lastikler çok aşınmışken energy saver ile değiştirdim. Çok agresif kullanmam fakat yana yatacak kadar zorlayınca dahi hiç çizgisinden çıkmadı. 

energy saver daha ekonomiktir, ayrıca da diğer yanak kalınlıklarına bakarsanız daha ucuz lastik bulunabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cansu merhaba,

Michelin Primacy 3 almanı tavsiye ederim. O balon yapma vs. artık onlar şehir efsanesi olarak kaldı. Mevcut otomobilimde 1 takım Primacy 3 eskittim. Hiç düşünmeden gittim yine Primacy 3 aldım. Başka kullanan arkadaşlarda var çok memnunlar.

Benim şirketim Gebze'nin köyünde. Her yer köstebek çukuru gibi, yollarda asfalt çatlakları var. Bu şartlarda her gün otomobilimi kullanıyorum. Bu güne kadar en ufak bir sorun yaşamadım. 

Lastiğe çok ama çok önem veren birisi olarak. Al gözün kapalı kullan derim..

Yukarıda ki sorularının cevabı.

Bu güne kadar kullandığım en performanslı ve en güvenli lastik diyebilirim. (Michelin Primacy 3)

Çok ağır şartlarda kullanmama rağmen. En ufak bir deforme, balon yapma vs..olmadı..

Şu kadarını söylüyorum, benim mevcut kışlık Lassa snoways Era Plus lastiğimden .Kat ve kat üstün ıslak zemin performansı var. Öyle ki benim bu bölgeye kar yağmasa inan kışlık lastiği otomobilime hayatta takmam. Benim bir tek kar yağdığında işime yarıyor. Onun haricinde Primacy 40 sefer cebinden çıkarır kışlık lastiğimi.

4- ve mumkunse konfor

Toyo lastiklerimden sonra oh be dedim. Öyle ki ses konforu inanılmaz fark etti. Şirketim İstanbul Park F-1 pistine çok yakın. O bölgeden gidip geliyorum. Yaklaşık 4-5 km etaplı çift şeritten oluşan, geniş ferah ve bol virajlı bir yolum var. Dönem dönem araç yokken, bu yolda aksiyon yaparım. 100-120 arası girdiğim virajlarda bir kere olsun utandırmadı beni. Islak kuru frenlemesi çok iyi. 

İşin özü tavsiye ederim. Ama yok ben Michelin istemiyorum diyorsan.

Yukarıda ki seçeneklerin arasından Continental derim ben. Kolay gelsin...

İlhan bey öyle güzel anlatmışsınki, düzleri değiştireceğim zaman Michelin Primacy 3 almaya karar verdim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhaba, 

Lastikler icin gozum kampanyalarda olacak, hemen degistirmek istiyorum ama kampanya olur belki diye bi 5-6 ay bekleyecegim. Ama Ilhan bey hakkinizi vermek gerek, michelin i kesinlikle dusunecegim. Energy saver'i da arastiracagim ama Primacy 3 ve conti'nin en yuksek puanlisi listemde ilk 2. 

Ilginiz icin tesekkurler. Supersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba, 

Lastikler icin gozum kampanyalarda olacak, hemen degistirmek istiyorum ama kampanya olur belki diye bi 5-6 ay bekleyecegim. Ama Ilhan bey hakkinizi vermek gerek, michelin i kesinlikle dusunecegim. Energy saver'i da arastiracagim ama Primacy 3 ve conti'nin en yuksek puanlisi listemde ilk 2. 

Ilginiz icin tesekkurler. Supersiniz.

Rica ederim Cansu.

Artık aman aman kampanyalar olmuyor Lastiklerde. En son hatırladığım lastik kampanyasında Michelin 4 lastik alana pufidik mont veriyordu. :D

Bence lastik kampanyalarından öte, kredi kartı kampanyalarını takip etmelesin. Lastik kampanyalarından daha cazip oluyor.

Lastiklerin eskidiyse ve değişmesi gerekiyorsa 5-6 ay bekleme sakın. Otomobilini yola bağlayan tek unsur "Lastik" !! O yüzden ihmale gelmez.

Keyifli günler diliyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhaba ..benim merakimla ilgili forumda aradim ve bulamadigim icin biraz tavsiye istiyorum ..arkadasim jant buyutecegi icin az kullanilmis lastik jant bosa cikiyor ve ben de lastikleri almayi düşünüyorum ama nasil olur artisi eksisi ne olur pek bilmiyorum sorun su 205 55 16 lastik yerine 225 55 16 lastik taksam ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba ..benim merakimla ilgili forumda aradim ve bulamadigim icin biraz tavsiye istiyorum ..arkadasim jant buyutecegi icin az kullanilmis lastik jant bosa cikiyor ve ben de lastikleri almayi düşünüyorum ama nasil olur artisi eksisi ne olur pek bilmiyorum sorun su 205 55 16 lastik yerine 225 55 16 lastik taksam ..

merhaba,

205/55/16 dan   225/55/16 ya geçerseniz    lastiklerinizin toplam ÇAP'ı   632mm den 654mm ye yükselecektir.

bu durumda 

1) aracınız 2 cm yükselecek.

2) çamurluk içerisinde her yöne doğru 1cm daha dolu bir yer kaplayacak.

3) yanak mesafesi arttığından konfor artacak. yoldaki bozuklukları lastik daha iyi emecek.

4) 205 tabadandan 225mm tabana geçtiğiniz için  lastikleriniz frenlere doğru ve çamurluğa doğru 1er cm taşacak. 

5) yere basan lastik yüzeyi arttığı için, sürtünme kuuveti değişmesede, yuvarlanma direnci değişeceği için tüketim  çok az artacak.

6) lastik çapı büyüdüğü için kadranda gözüken hızdan daha hızlı gideceksiniz. kadran 100 gösterirken, 105 ile gideceksiniz. 

bu sizin 5. viteste daha sessiz ilerlemenize sağlayabilir. örneğin 3250 devir yerine artık 3000 devirde aynı hızda gideceksiniz.

7) lastik çapı büyüdüğü için son dişli oranı artmış gibi, tekerlek dönme gücü azalacak, ama bu size bi tık ekonomi olarak dönebilir. 6. maddede dediğim gibi aracınızın vites oranlarını büyütmüşsünüz gibi düşünebilirsiniz. 

8) hem lastik çapı, hemde taban genişliği büyüdüğü için hızlanma performansınız gerileyecek. 

9) lastiklerin teknik olarak aracınıza uymasında bir sorun yok. kabul edilebilir sınırlar içerisinde.. 

10) 225 tabanlı lastik dişlerinin erime süresi aynı şartlardaki 205 tabanlı lastiğe göre %10 uzun olabilir. 

11) sorunuz varsa yanıtlayabilirim. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

%3 uzerine cikmayin diyor hesaplama siteleri ..hesaplayinca %3.37 çıkıyor .. ama arkadas golfe 205 yerine bunlari takmisti ve o gorsele bakar gerisi onun icin teferruat ..sordum nasildi diyorum... haci guzel gorunuyodu simdi az daha buyutek dedigi icin... tam bi bilgi vermiyor ..uygulamis olan vs varsa... bende olur veya olmaz diyip karar vereceğim icimden bi ses al guzel olur diyor ama ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araci fazla zorlayan ve yuksek hizlara cikan biri degilim sakin kullanirim ..sizin bilgilerinize gore benim kullanimimda biri icin ideal seste de azalma olur anladigim kadarıyla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

225/55/16 ölçüleri pickup ve küçük suv lastiğidir genelde. Eğer 225 taban lastik takacaksan 225/45/18 uygun olur. Tabi ben mazda 3 gibi ağır olmayan ve görece güçsüz bir araç için önermem büyük lastik.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Samsunspor
      Yazan: Samsunspor
      Arkadaslar merhaba. Konu basligi altinda diger konu ve yorumlara baktim ama aradigimi bulamadim. O yuzden degerli goruslerinizi almak icin buraya yaziyorum.
      Aracimi eylul 2019 da aldim. Aldiktan bir ay sonra lastik basinc sensoru uyarisi aldim. Ben de herkes gibi herhangi bir benzinlige girip kontrol yaptim ve kayda deger bir degisim yoktu. Yine de olmasi gereken havayi basip sensoru resetledim. Bundan 2-3 hafta sonra tekrar uyari aldim. Sicaktan olabilir diye dusunup pek ciddiye almadim cunku lastiklerde gozle gorulur bir inme veya aracta bir sarsinti vs yoktu. Zaten akabinde de kasim ayinda kislik lastiklere gectim. Sorunu biraz oteledim galiba.
      Acikcasi kislik lastikleri degistirirken su yazliklari da bi kontrol et demek aklima gelmedi. Onu da yazliklara gecerken kontrol ettiririm diye dusundum herhalde bilmiyorum. Kislik lastiklere gectim, haliyle degisim oldugu icin yine uyari aldim ve resetledim. Sonra kis boyunca tek hir uyari dahi almadim. Anladim ki sensorde veya aracta bir sorun yokmus. Basima gelecegin yazliklara gecerken olacagini hissettim artik. 

Bugun yazliklara gecmek icin lastikciye gittim ve bi kontrol eder misiniz dedim. Onlar da bakiyoruz zaten biz genel olarak dedi. Ve tahmin ettigim gibi sol arka yazlik lastige çivi girmis. Onaracagiz dedi, tamam dedim ben de. Neyse lastikler degisti araca bindim 1 km icinde uyariyi aldim. Resetleyip yola devam ettim. Birkac km sonra tekrar uyari aldim. Bir benzinlige girdim iki lastik de sacma sapan degerler gosteriyordu. Sonra fazla kurcalamadan lastikciye geri gittim. Bakti anormal bir deger yoktu. Benzinlikteki arizali olabilir dedik ve ustelemedim. Tekrar istedigim olculere havayi getirdi ( basta hepsini 35 yapmis; ben bu sefer onler 35 arkalar 33 olsun dedim) ve tekrar uyari alirsan gel cikartalim bastan kontrol edelim dedi tamam dedim. Yine araci calistirdim ve basinc degerleri degistigi icin ilk uyariyi aldim, resetledim ve devam ettim. 3-4 km sonra yine uyari aldim. Sinirlendim ve resetlemeden eve geldim yarin giderim diye lastikciye.

simdi ogrenmek istedigim su; daha once hasarli olan lastikten oturu bu kadar sik uyari almamistim. En korktugum sey lastik haricinde baska bir problem olmasi yoksa tek lastikse can sikacak bir konu degil. Yani;
      1- lastikciler lastigi degistirirken bu nesil araclarda sensore etki edecek bir zarar vermis olabilirler mi?
      2- pespese ve bu kadar sik uyari almak normal midir lastiklerin kis boyu yattigini dusunursek? Kaldi ki çivili iken bu kadar sik vermiyordu. Hadi diyelim ki o zaman hava kacisi daha az oluyor. Simdiki tamir de tutmadiysa ve bu kadar sik uyari aliniyorsa lastigin havasinin aniden dusmesi gerekmez mi? Cunku hala gozle gorulur bir inme yok.
      3- eger lastik onarilamaz ise tek lastik degisimi problem yaratir mi? 

4- yarin lastikciye tekrar gittigimde dikkat etmem gereken bir husu var mi?

simdiden cok tesekkurler arkadaslar
    • dalgakıran
      Yazan: dalgakıran
      bir çok konu vardı ama sohbetler uzadığından aradığım cevapları bulamadım tekrar konu açmak zorunda kaldım. 2020 yaza yeni lastik almak durumundayım. marka model tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar. Kazasız sürüşler dilerim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Uzun bir süredir ertelediğim lastikleri sonunda aldım. Şirketten arkadaşım telefon açıp sorunca ve bu konuda araştırmalarına güvendiğim @Tarahumara da "Fiyat performans olarak benim de aklımda, ayrıca etiket değerleri de iyi (özellikle ses seviyesi) deyince gaza geldim ve hafta içinde sipariş verdim, bugün de taktırdım.

Lastik Petlas bayilerinde satılıyor ve Türkiye'de üretiliyor. Aldığım lastikler de 2019 29. hafta üretimi. Daha önce hiç kullanmadım ama taktıktan sonra belki de eskilerinin çok konforsuz olmasından olsa gerek araçta yol sesinin azlaması ve konforunun artmasından dolayı hoşuma gitti. 
      Değişime giderken E5 üstünde 88 km hızla araç içindeki ses seviyesini ölçtüm, 30 saniyede 68 dB ortalama vardı. ( Sound Meter Uygulaması ile) Dönerken aynı yolda, aynı hızda 64 dB e kadar düştüğünü gözlemledim. Tabii bu ölçüm ne kadar kayda değer  bilemiyorum ama buna ek olarak araç içindeki müzik sesini eskisi kadar açma gerçeği hissetmemem de bu gözlemimi destekliyor. 
      Esas değişimi sürüş konforunda yaşadığımı düşünüyorum. Eskiden dolma teker üstünde gidiyormuşum sanırım. Yoldaki her çıkıntıyı hissediyordum. Hatta oğlum da aynı şeyi söyledi. Eskisine göre çok daha konforlu dedi. 
      Sertliğinin yanında artık yavaş yavaş da parçalanmaya başlamış olması da cabası. Ne de olsa 5 senelik lastik. 2014 24. Hafta üretimi. 

Bu da aracın son durumu.

Son olarak, değişim sırasında ben siboplara da bakalım deyince lastikçi 4 adedi 60 TL den çelik sibop tavsiye etti. Zaten belli aralıklarla lastiklerde hava azalması gözlemliyordum, bunu duyunca eskisine nazaran daha iyi olacağını düşünüp kabul ettim. Onun da görünümü şu şekilde oldu.

Kasım ayından Allah nasip ederse uzun yol yapacağım. Böylelikle uzun yol performasını ve yakıt tüketimine etkisini de gözlemlemiş olacağımı düşünüyorum.
    • Omericsson
      Yazan: Omericsson
      Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu altında yapılan yorumlara baktım hepsini okudum ama bir çare bulamadım 16 inç jant lastikten 18 inç jant lastik taktım ilk başta hiçbir sorun yoktu sonra bir çukurdan geçtim lastik basınç ışığı yanıp sönmeye başladı sonra sabit yandı aracı her çalıştırmamda da yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor lastik basınçlarının hepsini aynı seviye çektim sorun devam etti jant değişiminde ön sol lastik sibobu kırılmıştı normal sibop taktık sensörü de janta yapıştırdık sonra sensör janttan ayrılmış tekerleğin içinde dönüyordu bu şekilde bile çalışıyor du ne olduysa o çukurdan geçtikten sonra oldu sert de girmemiştim sonra ön sol lastikte ki sensörü çıkardım gözle görülür bir hasar yoktu meslek icabı içini açtım bataryasını ölçtüm 3v olması gereken batarya 2.6 v gösteriyor 9 yılda normal düşmesi sensör devresinin sağlamlık kontrolünü sensör akım çekiyor mu diye bakarak yaptım sensör akım çekiyor ama frekans üretip iletiyor mu derseniz bilemem şuanda son olarak arıza ışığı yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor zararı yok ama gözüme batıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz 
    • UtkuSaray
      Yazan: UtkuSaray
      Arkadaşlar aracımın üzerinde orijinal 16 inç jant mevcut. 17 inç siyah bir janta çevirmek istiyorum. Ancak aklımda bazı soru işaretleri var.
      Örnek vermek olursa, direksiyon sertleşmesi, ses alması vb. gibi durumlar.
      Hiç bu şekilde değişiklik yapan oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim ? 

• Yeni Oluştur...