Jump to content

Mazda 3 Lastik Tavsiyesi

Hidoretti
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

53 dakika önce, AKayhan :

Ben olsam lastigin yan duvarindaki TRACTION degerine bakardim.  Eger her iki lastigin de TRACTION degeri ayni ise daha uygun fiyatli olani alirdim.  Eger bir lastigin TRACTION degeri AA diger lastigin ise sadece A ise, AA olan lastigi alirdim.  Her ne olursa olsun TRACTION degerini kontrol etmeden lastik satin almayin.  Gerekirse Internetteki bayiiye de lastigin TRACTION degerini sorup ögrenin.

Abi sayende yeni bir şey öğrendim. Sağolasın. AB etiketi harici bir etiket daha olduğunu bilmiyordum.

UTQG standardı diye geçmekte. İlk rakam aşınma direncini, 2. sıradaki harf frenleme performansını, 3. sıradaki harf de sıcaklığa dayanımını belirtmekteymiş.

https://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=48

Continental Contipremiumcontact 6    280 AA A

Goodyear Efficientgrip Performance 340 A A

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Mutlu Tekir :

Yukaridaki bilgiye göre Continental daha iyi çünkü TRACTION degeri AA.  Goodyear TRACTION degeri ise sadece A.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

16" lastik yazlık alacağım. 
15" lerde Contipremiumcontact 5 kullandım ve çok memnun kaldım. Continental'in bu lastiğinin 6'sı çıkmış. İnternette 370 tl. 

Goodyear EfficientGrip Performance var, 310 tl. Ama 10bin km. sonra performansın düştüğünü söyleyenler var. 
Sizce aradaki farka benim gibi frenleme ve yol tutuşa önem veren biri için değer mi? Goodyear EfficientGrip Performance'ı uzun dönem kullanan oldu mu?

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/EfficientGrip-Performance.htm

istemediğin kadar yorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, AKayhan :

Yukaridaki bilgiye göre Continental daha iyi çünkü TRACTION degeri AA.  Goodyear TRACTION degeri ise sadece A.

Peki AA, A nin iki kati mi? Bilginiz var mi?Mutlaka AA daha iyidir ama ben iki kat fark olacagini pek sanmiyorum

Ben bu tarz kagit uzerindeki verilerin, buyuk oranda pazarlama stratejisi oldugunu dusunuyorum. Normal bir kullanicinin farketmeyecegi sayisal degerler. 

Mesela kuru zeminde A ozellikli eco contact ile ilk ayinda sokagi donerken kayip kaldirima vurdum. Hiz mak 40km idi  

Sadece lastik icin degil, her urunde boyle bir durum var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Mutlu Tekir :

Abi sayende yeni bir şey öğrendim. Sağolasın. AB etiketi harici bir etiket daha olduğunu bilmiyordum.

UTQG standardı diye geçmekte. İlk rakam aşınma direncini, 2. sıradaki harf frenleme performansını, 3. sıradaki harf de sıcaklığa dayanımını belirtmekteymiş.

https://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=48

Bir saat önce, Lupara :

Peki AA, A nin iki kati mi? Bilginiz var mi?Mutlaka AA daha iyidir ama ben iki kat fark olacagini pek sanmiyorum

Ben bu tarz kagit uzerindeki verilerin, buyuk oranda pazarlama stratejisi oldugunu dusunuyorum. Normal bir kullanicinin farketmeyecegi sayisal degerler. 

Mesela kuru zeminde A ozellikli eco contact ile ilk ayinda sokagi donerken kayip kaldirima vurdum. Hiz mak 40km idi  

Sadece lastik icin degil, her urunde boyle bir durum var.

linke bakın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, Mutlu Tekir :

15" lerde Contipremiumcontact 5 kullandım ve çok memnun kaldım. Continental'in bu lastiğinin 6'sı çıkmış. İnternette 370 tl. 

Goodyear EfficientGrip Performance var, 310 tl. Ama 10bin km. sonra performansın düştüğünü söyleyenler var. 
Sizce aradaki farka benim gibi frenleme ve yol tutuşa önem veren biri için değer mi? Goodyear EfficientGrip Performance'ı uzun dönem kullanan oldu mu?

Ben 90 bin km kullandım çok memnundum kış lastiklerini takınca attım bu hafta 1 takım alıp  taktırıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Horizon05 :

Ben 90 bin km kullandım çok memnundum kış lastiklerini takınca attım bu hafta 1 takım alıp  taktırıcam.

Bu lastikle ilgili söylenen; dişlerinin geç eridiği. Uzun kullanımlar sonucu hala daha 4-5mm kaldığı söyleniyor. Ben de buna bakarak almıştım. Ama 90 bin km de fazlaymış gerçekten :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, tansu87 :

Bu lastikle ilgili söylenen; dişlerinin geç eridiği. Uzun kullanımlar sonucu hala daha 4-5mm kaldığı söyleniyor. Ben de buna bakarak almıştım. Ama 90 bin km de fazlaymış gerçekten :)

Evet ben yılda 25 bin km falan yapıyorum ortalama hzım 90, 100 civarı ve genelde otoban kullanımı büyük ihtimal onlarında etkisi olmuştur   ama gerçekten uzun ömürlü lastik sahibinden.com da tanesi 300 tl ye buldum halıcıoğlunda yakın bana sökme takma dahil bugün müsait olduğumda gidicem inşallah.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Lupara :

Peki AA, A nin iki kati mi? Bilginiz var mi?Mutlaka AA daha iyidir ama ben iki kat fark olacagini pek sanmiyorum.

Iki kati degil.  TRACTION degerleri en iyiden en kötüye AA, A, B ve C olarak gidiyor.  AA lastik, A lastikten daha iyi.  Bunlar kademe kademe gidiyor.  Geometrik bir baglanti degil, aritmetik bir baglanti.  Sadece rakamsal olarak daha iyi anlamina geliyor.  Bunlar pazarlama stratejileri degil, bilimsel sonuçlardir.

"Traction Grade – A comparative grade based on the  tire’s  ability  to  stop  on  wet  pavement,  again  as  measured under controlled conditions on wet asphalt  and concrete surfaces. The grades, from highest to  lowest, are designated AA – A – B – C. A tire that is  graded AA should have better traction or stopping  performance than a tire with a lower grade, based on  the specific straight‐ahead braking tests."

Bu degerlendirmeye yukarida da bahsedildigi gibi UTQG degerlendirmesi deniyor.  Bu ABD Ulasim Bakanliginin zorunlu kostugu ve her lastigin üzerinde mutlaka bulunmasi gereken bir degerlendirmedir.  Tüketiciler bu degerleri yeni bir lastik alirken karsilastirma amaciyla kullanirlar.

"The  Uniform  Tire  Quality  Grading  (UTQG)  system  was  developed  by  the  Department  of  Transportation (DOT) to assist consumers in the purchase of their tires by providing a standard  grading system used by all tire manufacturers. The key is to understand that it is a relative  evaluation system that you can use for comparison; the UTQG is not a safety rating of any kind  and it is not a guarantee of the mileage performance that you will receive from the tires  compared."

Bizde ne yazik ki devlet bu konulara henüz el atamadigi için bu tarz lastik degerlendirmeleri zorunlu hale gelmedi.  Bu nedenle de bazi lastiklerde UTQG degerleri bulunmuyor.  Bu durumda da tüketicinin kafasi karisabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, AKayhan :

Iki kati degil.  TRACTION degerleri en iyiden en kötüye AA, A, B ve C olarak gidiyor.  AA lastik, A lastikten daha iyi.  Bunlar kademe kademe gidiyor.  Geometrik bir baglanti degil, aritmetik bir baglanti.  Sadece rakamsal olarak daha iyi anlamina geliyor.  Bunlar pazarlama stratejileri degil, bilimsel sonuçlardir.

"Traction Grade – A comparative grade based on the  tire’s  ability  to  stop  on  wet  pavement,  again  as  measured under controlled conditions on wet asphalt  and concrete surfaces. The grades, from highest to  lowest, are designated AA – A – B – C. A tire that is  graded AA should have better traction or stopping  performance than a tire with a lower grade, based on  the specific straight‐ahead braking tests."

Bu degerlendirmeye yukarida da bahsedildigi gibi UTQG degerlendirmesi deniyor.  Bu ABD Ulasim Bakanliginin zorunlu kostugu ve her lastigin üzerinde mutlaka bulunmasi gereken bir degerlendirmedir.  Tüketiciler bu degerleri yeni bir lastik alirken karsilastirma amaciyla kullanirlar.

"The  Uniform  Tire  Quality  Grading  (UTQG)  system  was  developed  by  the  Department  of  Transportation (DOT) to assist consumers in the purchase of their tires by providing a standard  grading system used by all tire manufacturers. The key is to understand that it is a relative  evaluation system that you can use for comparison; the UTQG is not a safety rating of any kind  and it is not a guarantee of the mileage performance that you will receive from the tires  compared."

Bizde ne yazik ki devlet bu konulara henüz el atamadigi için bu tarz lastik degerlendirmeleri zorunlu hale gelmedi.  Bu nedenle de bazi lastiklerde UTQG degerleri bulunmuyor.  Bu durumda da tüketicinin kafasi karisabiliyor.

Paylaştığım linkte hepsi yazıyor zaten abi.

Traction Grades Asphalt g-Force Concrete g-Force
AA Above 0.54 0.38
A Above 0.47 0.35
B Above 0.38 0.26
C Less Than 0.38 0.26
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 saat önce, Mutlu Tekir :

Arkalar benım 2015 yılının Goodyear, önler 2018  Diş olarak aynı sankı ikisi de 2018 gıbı diş hiç erimemiş. 45 bın km lık lastık arkalar. Sadece  ugultu yapıyor arkalar. Goodyear bence 30 bın km sonra yawas yawas ugultu yapmaya baslıyor ama öyle aman aman bı sertlesme yok şehır ıcı kasıslerde. Yol sesı yapıyor 120 lerde arka lastıkler. Fotosunu çekıp atarım bı ara

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, AKayhan :

Bilgilendirme icin tesekkurler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, ozgur35 :

Arkalar benım 2015 yılının Goodyear, önler 2018  Diş olarak aynı sankı ikisi de 2018 gıbı diş hiç erimemiş. 45 bın km lık lastık arkalar. Sadece  ugultu yapıyor arkalar. Goodyear bence 30 bın km sonra yawas yawas ugultu yapmaya baslıyor ama öyle aman aman bı sertlesme yok şehır ıcı kasıslerde. Yol sesı yapıyor 120 lerde arka lastıkler. Fotosunu çekıp atarım bı ara

Sol iki lastik bozulmuş. Aşırı uğultu yapıyor.

4 tane goodyear efg performans taktıracağım. Yol tutuş ve frenleme performansı nasıl? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Lupara :

Sol iki lastik bozulmuş. Aşırı uğultu yapıyor.

4 tane goodyear efg performans taktıracağım. Yol tutuş ve frenleme performansı nasıl? 

Valla ben memnum ama begenmıyen vardır tabıkı.  Yol tutus ve performans da ıyı vırajlama ıyı sagnak yagmurda bıle sol şertı kapatıyorum guven erıyor Ama anı frenleme yapmadım o konu da bısey dıyemem. En sevdıgım ozellıgı ıse lastıgın  yanaklarının dıger lastıklere gore offsetlı şişkin durması.

kşlm.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkalara bi cift daha aldim 600 tl dolar firlamadan kurtardik bu sefer Elimde 4 adet 2015 var bunlar lastikcilere satilir mi acaba ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, ozgur35 :

Valla ben memnum ama begenmıyen vardır tabıkı.  Yol tutus ve performans da ıyı vırajlama ıyı sagnak yagmurda bıle sol şertı kapatıyorum guven erıyor Ama anı frenleme yapmadım o konu da bısey dıyemem. En sevdıgım ozellıgı ıse lastıgın  yanaklarının dıger lastıklere gore offsetlı şişkin durması.

kşlm.jpg

Bence tersi. Yanaklar yumuşak olduğu için lastik inik gibi duruyor. Michelin de şişkin duruyordu. Ama sorun değil zaten yanaklar yumuşak diye aldım. 

55 dakika önce, ozgur35 :

Arkalara bi cift daha aldim 600 tl dolar firlamadan kurtardik bu sefer Elimde 4 adet 2015 var bunlar lastikcilere satilir mi acaba ? 

Birini sakla bence. Lastik yarılır falan, yeni almaktansa onu takarsın. Lastikçiden çıkma bulmakla uğraşıp bitik lastiğe 100lira vermekten iyidir. Benim hanım kullandığı için arada kapana giriyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, ozgur35 :

Letgodan sat. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, ozgur35 :

Haydaa. Biz bosuna siparis verdik o zaman. Keske daha once yazsaydiniz. Ben alirdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, Lupara :

Haydaa. Biz bosuna siparis verdik o zaman. Keske daha once yazsaydiniz. Ben alirdim. 

4 senelik lastik alınır mı hiç? Lastikte ucuza kaçılır mı yapmayın hocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mutlu Tekir :

4 senelik lastik alınır mı hiç? Lastikte ucuza kaçılır mı yapmayın hocam.

Sadece Sozcu okuyan yada sadece ahaber izleyen emekliler gibi takintili olmaya basladim :) 

Bu aralar kapitalizm sistemi geregi insanlarin satin alacaklari sey konusunda yonlendirilmelerine takmis durumdayim. Sonum pek hayra alamet degil. :) 

30bin kmlerde lastik degistiren biriyim  Lastik ses yapmaya basladi mi degistirme sureci baslar benim icin  

Sncak bu bayat lastik iddiasinin artik dogru olmadigini dusunuyorum.  Teoride lastikciler odasinin bildirisinde lastiklerin omrunun on yil oldugu yaziyor. Pratikte Millet dis kalmamis lastiklerle dolasip duruyor. 

Eski lastik hic kullanmadim ama fiyat performans dengeli olursa kullanilmamis eski lastik denenebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Samsunspor
      Yazan: Samsunspor
      Arkadaslar merhaba. Konu basligi altinda diger konu ve yorumlara baktim ama aradigimi bulamadim. O yuzden degerli goruslerinizi almak icin buraya yaziyorum.
      Aracimi eylul 2019 da aldim. Aldiktan bir ay sonra lastik basinc sensoru uyarisi aldim. Ben de herkes gibi herhangi bir benzinlige girip kontrol yaptim ve kayda deger bir degisim yoktu. Yine de olmasi gereken havayi basip sensoru resetledim. Bundan 2-3 hafta sonra tekrar uyari aldim. Sicaktan olabilir diye dusunup pek ciddiye almadim cunku lastiklerde gozle gorulur bir inme veya aracta bir sarsinti vs yoktu. Zaten akabinde de kasim ayinda kislik lastiklere gectim. Sorunu biraz oteledim galiba.
      Acikcasi kislik lastikleri degistirirken su yazliklari da bi kontrol et demek aklima gelmedi. Onu da yazliklara gecerken kontrol ettiririm diye dusundum herhalde bilmiyorum. Kislik lastiklere gectim, haliyle degisim oldugu icin yine uyari aldim ve resetledim. Sonra kis boyunca tek hir uyari dahi almadim. Anladim ki sensorde veya aracta bir sorun yokmus. Basima gelecegin yazliklara gecerken olacagini hissettim artik. 

Bugun yazliklara gecmek icin lastikciye gittim ve bi kontrol eder misiniz dedim. Onlar da bakiyoruz zaten biz genel olarak dedi. Ve tahmin ettigim gibi sol arka yazlik lastige çivi girmis. Onaracagiz dedi, tamam dedim ben de. Neyse lastikler degisti araca bindim 1 km icinde uyariyi aldim. Resetleyip yola devam ettim. Birkac km sonra tekrar uyari aldim. Bir benzinlige girdim iki lastik de sacma sapan degerler gosteriyordu. Sonra fazla kurcalamadan lastikciye geri gittim. Bakti anormal bir deger yoktu. Benzinlikteki arizali olabilir dedik ve ustelemedim. Tekrar istedigim olculere havayi getirdi ( basta hepsini 35 yapmis; ben bu sefer onler 35 arkalar 33 olsun dedim) ve tekrar uyari alirsan gel cikartalim bastan kontrol edelim dedi tamam dedim. Yine araci calistirdim ve basinc degerleri degistigi icin ilk uyariyi aldim, resetledim ve devam ettim. 3-4 km sonra yine uyari aldim. Sinirlendim ve resetlemeden eve geldim yarin giderim diye lastikciye.

simdi ogrenmek istedigim su; daha once hasarli olan lastikten oturu bu kadar sik uyari almamistim. En korktugum sey lastik haricinde baska bir problem olmasi yoksa tek lastikse can sikacak bir konu degil. Yani;
      1- lastikciler lastigi degistirirken bu nesil araclarda sensore etki edecek bir zarar vermis olabilirler mi?
      2- pespese ve bu kadar sik uyari almak normal midir lastiklerin kis boyu yattigini dusunursek? Kaldi ki çivili iken bu kadar sik vermiyordu. Hadi diyelim ki o zaman hava kacisi daha az oluyor. Simdiki tamir de tutmadiysa ve bu kadar sik uyari aliniyorsa lastigin havasinin aniden dusmesi gerekmez mi? Cunku hala gozle gorulur bir inme yok.
      3- eger lastik onarilamaz ise tek lastik degisimi problem yaratir mi? 

4- yarin lastikciye tekrar gittigimde dikkat etmem gereken bir husu var mi?

simdiden cok tesekkurler arkadaslar
    • dalgakıran
      Yazan: dalgakıran
      bir çok konu vardı ama sohbetler uzadığından aradığım cevapları bulamadım tekrar konu açmak zorunda kaldım. 2020 yaza yeni lastik almak durumundayım. marka model tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar. Kazasız sürüşler dilerim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Uzun bir süredir ertelediğim lastikleri sonunda aldım. Şirketten arkadaşım telefon açıp sorunca ve bu konuda araştırmalarına güvendiğim @Tarahumara da "Fiyat performans olarak benim de aklımda, ayrıca etiket değerleri de iyi (özellikle ses seviyesi) deyince gaza geldim ve hafta içinde sipariş verdim, bugün de taktırdım.

Lastik Petlas bayilerinde satılıyor ve Türkiye'de üretiliyor. Aldığım lastikler de 2019 29. hafta üretimi. Daha önce hiç kullanmadım ama taktıktan sonra belki de eskilerinin çok konforsuz olmasından olsa gerek araçta yol sesinin azlaması ve konforunun artmasından dolayı hoşuma gitti. 
      Değişime giderken E5 üstünde 88 km hızla araç içindeki ses seviyesini ölçtüm, 30 saniyede 68 dB ortalama vardı. ( Sound Meter Uygulaması ile) Dönerken aynı yolda, aynı hızda 64 dB e kadar düştüğünü gözlemledim. Tabii bu ölçüm ne kadar kayda değer  bilemiyorum ama buna ek olarak araç içindeki müzik sesini eskisi kadar açma gerçeği hissetmemem de bu gözlemimi destekliyor. 
      Esas değişimi sürüş konforunda yaşadığımı düşünüyorum. Eskiden dolma teker üstünde gidiyormuşum sanırım. Yoldaki her çıkıntıyı hissediyordum. Hatta oğlum da aynı şeyi söyledi. Eskisine göre çok daha konforlu dedi. 
      Sertliğinin yanında artık yavaş yavaş da parçalanmaya başlamış olması da cabası. Ne de olsa 5 senelik lastik. 2014 24. Hafta üretimi. 

Bu da aracın son durumu.

Son olarak, değişim sırasında ben siboplara da bakalım deyince lastikçi 4 adedi 60 TL den çelik sibop tavsiye etti. Zaten belli aralıklarla lastiklerde hava azalması gözlemliyordum, bunu duyunca eskisine nazaran daha iyi olacağını düşünüp kabul ettim. Onun da görünümü şu şekilde oldu.

Kasım ayından Allah nasip ederse uzun yol yapacağım. Böylelikle uzun yol performasını ve yakıt tüketimine etkisini de gözlemlemiş olacağımı düşünüyorum.
    • Omericsson
      Yazan: Omericsson
      Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu altında yapılan yorumlara baktım hepsini okudum ama bir çare bulamadım 16 inç jant lastikten 18 inç jant lastik taktım ilk başta hiçbir sorun yoktu sonra bir çukurdan geçtim lastik basınç ışığı yanıp sönmeye başladı sonra sabit yandı aracı her çalıştırmamda da yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor lastik basınçlarının hepsini aynı seviye çektim sorun devam etti jant değişiminde ön sol lastik sibobu kırılmıştı normal sibop taktık sensörü de janta yapıştırdık sonra sensör janttan ayrılmış tekerleğin içinde dönüyordu bu şekilde bile çalışıyor du ne olduysa o çukurdan geçtikten sonra oldu sert de girmemiştim sonra ön sol lastikte ki sensörü çıkardım gözle görülür bir hasar yoktu meslek icabı içini açtım bataryasını ölçtüm 3v olması gereken batarya 2.6 v gösteriyor 9 yılda normal düşmesi sensör devresinin sağlamlık kontrolünü sensör akım çekiyor mu diye bakarak yaptım sensör akım çekiyor ama frekans üretip iletiyor mu derseniz bilemem şuanda son olarak arıza ışığı yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor zararı yok ama gözüme batıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz 
    • UtkuSaray
      Yazan: UtkuSaray
      Arkadaşlar aracımın üzerinde orijinal 16 inç jant mevcut. 17 inç siyah bir janta çevirmek istiyorum. Ancak aklımda bazı soru işaretleri var.
      Örnek vermek olursa, direksiyon sertleşmesi, ses alması vb. gibi durumlar.
      Hiç bu şekilde değişiklik yapan oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim ? 

• Yeni Oluştur...