Jump to content
emreyasar

2.Nesil Mazda 3 Çeşitli Gelen Sesler

Tavsiye Edilen Mesajlar

emreyasar

Arkadaşlar herkese merhabalar aracımdan gelen 3-4 farklı durumu sizlere danışmak istiyorum

 

*az önce fark ettim kapıları kapatırken bagaj tarafından "tosss" tarzı bir ses geliyor bagaj kapağını kaldırıp kapılaeı kapattığımda ses kesiliyor

*bozuk yolda giderken arka taraflardan gelen lokurtu sesleri.(süspansiyonlardan) olabilir mi ? 

*Birde yüksek hızlarda 120 km gibi hızları gördükten sonra fren yaparken çok çok çok ince bir tiz ses gelmesi sebebi nelerdi neler olabilir

 

Not:Batmanda yaşadığım için çok fazla usta yok ilk önce sizlere sorayım dedim teşekkürler.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mümin

Bagaj daki sesi daha iyi anlamak için öncelikle tüm malzemeleri ordan çıkarın. tekrar kontrol edin. yine de gelmeye devam ediyorsa zemindeki halı ve stepte kapağının tam oturmuş olduğundan emin olun. Yangın tüpünüz varsa köşede iyi sabitlendiğinden emin olun. Farların ordan su girmiş de olabilir. İçerideki tozla birleşip belli belirsiz sesler çıkarabilir. Kilit yayı oynuyor mu bir kontrol edin/ettirin.

 

Lokurtu sesleri bağımsız süspansiyon dengeleyicilerindeki plastik desteklerin sertleşmesinden dolayı olabilir. Sedan araçlarda genelde görülen bir durum. Servis harici bulunması zor ve basit bir parça. genelde temizlendiği zaman da iyileşme veya seste kesilme görülebilir.

Disklerinizi ve balatalarınızı bir kontrol ettirin. Şayet yenilerse bugünlerdeki yağışlı havaların etkisiyle çamur toz parçacıkları sıkışmasından dolayı olabilir. Çok belirgin ve her seferinde gelen bir ses ise dikkatli bakarsanız disk üzerindeki izini görebilirsiniz. Hemen temizletin. 5 TL ye bir balata sprayı aldırıp temizlendiğine emin olun. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
SpeedMazda

Bagaj tarafından gelen trim sesleriyle ilgili benim de küçük bir problemim olmuştu. Bagaj içerisindeki üst bölmenin (pandizot) ayaklarını kontrol edin. Plastik ayakların altında keçe ya da yumuşak bir doku yoksa o kısıma çeşitli marketlerde 3-5TL'ye satılan yapışkanlı keçelerden alıp yapıştırmanız arka tıkırtı seslerini önleyecektir. Bunun haricinde özellikle kışın benim de dikkatimi çeken süspansiyon odaklı bir takım sesler mevcut. Süspansiyonlar sanki sertleşmiş gibi işitsel bir patırtı durumu var özellikle keskin yamalar ve çıkırlardan geçerken. Bu konuda ben de çok emin değilim. Amortisör keçesi gibi ara elemanlar bizim araçlarda var mı bilemiyorum ama varsa bunları yeniletmek sorunu çözecektir çünkü aracı aldığımdan bu zaman kadar (1,5 yıl) hiç değiştirmedim. Zaten çok düşük maliyletli bir şey. Benim de bir baktırmam lazım bu konuya..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Montimpex

ön kapının kolumuzu koyduğumuz yumuşak kısmına biraz kuvvuetlice bastırdığımda hafiften gıcırtı geliyor.. kapıları kilitlerken ön yolcu kapısı kapanırken ciyuvvv diye bazen ses yapıyor.. belki çok önemli değil bunlar ama başka yaşayan varsa bu sıkıntıları ne gibi çözümler bulmuşlar öğrenmek isterim..

edit: (buranın konusu olmadığını fark ettim)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

Bagaj da @SpeedMazda nın dediği gibi ben de üst bölme ile ilgili sıkıntı yaşadım. Bir tarafın plastik tarafı çıkıyordu ve bundan dolayı ses yapıyordu. Bir kontrol edin o bölümü.

Yine @Mümin arkadaşımızın dediği gibi sonradan konulmuş ne var ne yok çıkartıp deneyin. Bu eşyalarda ses yapabiliyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emreyasar

Hepinizin değerli yorumları için ayrı ayrı teşekkür ederim bozuk yollardaki lokurtu sesi artmaya başladı en kısa sürede alt takımlara baktırmam gerekiyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
2 saat önce, emreyasar :

Hepinizin değerli yorumları için ayrı ayrı teşekkür ederim bozuk yollardaki lokurtu sesi artmaya başladı en kısa sürede alt takımlara baktırmam gerekiyor. 

Z rotlara baktırın arkanın. Eğer z rotlarsa (ki büyük ihtimal, ufak asfalt yamalarında gelir.) aloparca dan delphi marka z rot alınız.

Hazır arka rotlara baktırırken disklerin minimum kalınlıklarına ve kalan balatalara da baktırın.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×