Jump to content

3.Nesil Skyactiv-D Dizel Mazda 3 Yakıt Verileri

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1 saat önce, Squall :

Dizel.

Hızınızı 125kmh'ye mi sabitleyip gittiğinizde 5.9 yaktı gidişte, yoksa yolculuğu 125kmh ortalama hız ile mi tamamladınız? Aynı soru 135kmh hız için de geçerli, hızı o değere sabitleyip gitmekle yolculuk boyunca o ortalama hızı yakalamak arasında büyük fark var. Sabitlediğiniz hızları yazmışsanız tüketiminiz gerçekten yüksek, hatta benim benzinli model ile aynı. Fakat ortalama hızlarınız böyleyse gayet iyi o değerler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba

mazda cx-3 kullanırken uzun yol deneyimlerinde 5.4 civarı bir ortalamam vardı. ancak araç sık dpf rejenerasyon yaparsa bu değer 7 litrelere çıkabiliyordu. örneğin Sapancaya giderken 5,4 ortalama ile gittim ama dönüşte 7 litrenin altına inemedim ve hep 8-11 arasında anlık tüketim ile yol aldım. sebebi ise dpf rejenerasyonu. 

mazda 3 de aynı motora sahip olduğundan ve sık dpf rejenerasyon açtığından ortalamayı aşağı çekmek biraz zor. örneğin muhteşem şekilde anlık 4 litrelerde giderken araç bir anda dpf temizlemeye başlıyor ve anlık tüketim 10-11 lere çıkıyor. bu da ortalamayı çok etkiliyor.

japonlar dizel yakıt kalitesini hesap ederek muhtemelen dpf rejenerasyon işlemini daha sık yapacak şekilde ayarlamış. 

şuan Peugeot 308 Allure 1.6 120hp BlueHDI Tam otomatik araç kullanıyorum. Şehir içi kısa mesafe ( 8km ) ortalama da 5.4 litre. uzun yol da ise min 130 - 140km/s den aşağı inmemek kaydı ile 3.6litre ortalamam var. 90-100 denemedim. o hızlarda ne yakar bilemiyorum. bu değerler kışlık lastikler ile üstelik. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, jackjoker :

şuan Peugeot 308 Allure 1.6 120hp BlueHDI Tam otomatik araç kullanıyorum. Şehir içi kısa mesafe ( 8km ) ortalama da 5.4 litre. uzun yol da ise min 130 - 140km/s den aşağı inmemek kaydı ile 3.6litre ortalamam var. 90-100 denemedim. o hızlarda ne yakar bilemiyorum. bu değerler kışlık lastikler ile üstelik.

Çokk çok ekonomik olmuş. Zaten reno citroen ve peugeot yakıt ekonomisinde çok iyi. Ama peugeot servisten ayrılan bir usta bana 3 fransıza binme demişti. Ama son zamanlarda baya ilerleme var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim km şu anda 1600 lerde ve ortalamam daima şehir içi olmak şartıyla 6,8 -7,0 arası geziyor. Henüz hiç DPF ışığı mıdır nedir ondan yakmadı.

Alırken benzinli ile arasında maksimum 8bin TL vardı bu sebeple dizel aldım. Ayrıca bayilerin çoğunda benzinli araç yok. Benzinli manueli tercih eder miyim ? Evet ederim fakat Maraş'ın rampalı yollarında kışın 9 ları görebiliyorsunuz. (2014 Reflex'imde öyleydi) Yazın 6,5 larda geziyordu. Power Benzinli Manuel tadından yenmezdi.

Dizelin ölümü yakın fakat 3-5 yıldan daha uzun bir süreye ihtiyaç olacağını düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Mümin :

Benim km şu anda 1600 lerde ve ortalamam daima şehir içi olmak şartıyla 6,8 -7,0 arası geziyor. Henüz hiç DPF ışığı mıdır nedir ondan yakmadı.

Alırken benzinli ile arasında maksimum 8bin TL vardı bu sebeple dizel aldım. Ayrıca bayilerin çoğunda benzinli araç yok. Benzinli manueli tercih eder miyim ? Evet ederim fakat Maraş'ın rampalı yollarında kışın 9 ları görebiliyorsunuz. (2014 Reflex'imde öyleydi) Yazın 6,5 larda geziyordu. Power Benzinli Manuel tadından yenmezdi.

Dizelin ölümü yakın fakat 3-5 yıldan daha uzun bir süreye ihtiyaç olacağını düşünüyorum. 

mazda araçlarda dpf ışığı sadece arıza durumunda yanıyor. araç dpf rejenerasyonu sırasında herhangi bir ışık yakmıyor. anlık tüketim değerlerinin belirgin yükseldiği an bilin ki araç o an dpf temizliği yapmakta. 

52 dakika önce, mesut2323 :

Çokk çok ekonomik olmuş. Zaten reno citroen ve peugeot yakıt ekonomisinde çok iyi. Ama peugeot servisten ayrılan bir usta bana 3 fransıza binme demişti. Ama son zamanlarda baya ilerleme var.

o ön yargı malesef ülkemizde var. fransıza binmeyin denir. ama avrupaya bakarsanız en çok satılan araçların fransız olduğunu görürsünüz :) bizim ülkemiz zengin. almandan aşağı binmez. 

psa grup kendini epey geliştirdi bu yeni nesil motor ve araçlarında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle söyleyeyim. Hız sabitleyici yolun büyük bir kısmında aktifti. Bazı durumlarda takdir edersiniz frene basmam gerekti ama yolculuğun tamamına bakarsak çok ama çok kısa bir bölümü kapsıyor bu durum.

Bence de dpf temizliği ile alakası var bu durumun. Çünkü E-5 yolculuğumda 80-90 km ortalama hızla seyahet ettiğimde eve vardığımda 4.5 litreleri falan görüyorum. Kaldı ki bu yol çapa ile beylikdüzü arasında sürekli trafik olan bir yol. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makyajlı Mazda 3 3 bin km deki aracım şehir içi 36 ort. Hız 6.2 lt uzun yol 5.2 lerde. 100 TL şehir içi 310-320 km gidiyor. Ayrıca titreşim ve gürültü bahsedildiği kadar yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, jackjoker :

merhaba

japonlar dizel yakıt kalitesini hesap ederek muhtemelen dpf rejenerasyon işlemini daha sık yapacak şekilde ayarlamış. 

abi alınan yakıt çok fark ediyor. Ben aylarca çetele tuttum. Bir yerde alıyorum depoda bir kefe yapıyor birinde 3 kere yapıyor. İstasyona dikkat ederek şehir içi 6.5 - 6.7 geziniyorum. ama uzun yolda ya nasip. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
17.02.2018 at 22:19, Squall :

Aynı yol. Bu sefer 110 km hız sabitleyici ile çoğu. Bu sefer tüketimim 5.4 L.  Bir türlü 4’lü bir değer göremeyeceğim herhalde. =)

Havalar düzeldikten sonra ve hızınızı da 90 km'ye sabitlerseniz 4'lü rakamları görmeniz kuvvetli bir ihtimal. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, İlhan :

Havalar düzeldikten sonra ve hızınızı da 90 km'ye sabitlerseniz 4'lü rakamları görmeniz kuvvetli bir ihtimal. 

90’la gitsem kesin görürüm de 90’la otobanda gitmek acayip olur. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk 3000 km de iken çektiğim resim denemek amacıyla hızı 70 km sabitleyip 30 km boyunca aynı hızda gittiğimde yakalamıştım 3,7/3,6 şu an 6500 km de aracım 1000 km ortalaması 7,2 den 6,5 e düştü  asıl bu km lerden sonra yakıtın biraz daha düşeceği kanısındayım  24/02/2018 cumartesi Silivri Bakırköy arası Büyükçekmece den itibaren dur kalk trafikte 5,0/5,5 ortalama bayağı iyi gibi geldi

8F077234-6BC2-4534-9EF6-0B32158CFDE3.jpeg

4B56FFBD-A550-4DF4-8F3A-F86819367C78.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, jackjoker :

dizel aracı sürekli düşük ve aynı hızlarda kullanmayın bir dost.

Üstadım herhalde manuel araç için tespitin geçerli ancak otomatik vites araç devir de değişiyor vites te değişiyor dere var,tepe var,iniş var,çıkış var devir sabitlemiyoruz hız sabitliyoruz özelliklede belirttiğim üzere deneme amaçlı...uyarı için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Genel ortalamam 6.1 istanbulda yaşıyorum. Amacım 5’li bir değeri görmek ve ulaşacağımı umuyorum. 

Son olarak aynı yolu (edirne-istanbul) ilk 60 kmsi agresif kalan 140 km sabit 110 km ile gittim bu sefer 5.2 l yaktı. Gerçekten arkadaşında dediği gibi dpf ile alakalı sanırım. Ya da araç 5000 kmyi geçtikten sonra kendini buldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Bende yaklaşık bir aydır kullanıyorum yakıt tüketimi rakamsal olarak beklediğim değerlerde ancak reel olarak depo daha çabuk bitiyor gibi geldi net ölçmemekle birlikte çünkü yakıt ikaz lambasını daha hiç yakmadan yakıt aldım. Rakamsal olarak bakarsak tek kişi kullanımda şehir içi 6,5-6,9 arasında bir tüketim var ancak bir depo 600 km gidiyor gibi. Bir depo 51 litre olduğuna göre reelde tüketim 8 litre civarı çıkıyor ki bu çok fazla. Uzun yolda ise 120 sabitleyerek gittiğimde 4,9 tüketim oluyor ancak depoya baktığımda ise 800 km civarı gidiyor gibi

Not: 1 ayda yaklaşık 3 bin km yaptım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, ÜmitMazda :

Bende yaklaşık bir aydır kullanıyorum yakıt tüketimi rakamsal olarak beklediğim değerlerde ancak reel olarak depo daha çabuk bitiyor gibi geldi net ölçmemekle birlikte çünkü yakıt ikaz lambasını daha hiç yakmadan yakıt aldım. Rakamsal olarak bakarsak tek kişi kullanımda şehir içi 6,5-6,9 arasında bir tüketim var ancak bir depo 600 km gidiyor gibi. Bir depo 51 litre olduğuna göre reelde tüketim 8 litre civarı çıkıyor ki bu çok fazla. Uzun yolda ise 120 sabitleyerek gittiğimde 4,9 tüketim oluyor ancak depoya baktığımda ise 800 km civarı gidiyor gibi

Not: 1 ayda yaklaşık 3 bin km yaptım

Siz 51lt'yi tamamen bitirmiyorsunuz ki, ışık yanmadan mazot alıyorum demişsiniz. Alacağınız mazot 40-41lt anca. 

Hatta ben menzil 0km, depo tamamen boş yazdıktan sonra 8-10km yol gidip benzin almıştım 47lt aldı en fazla. Şimdiye kadar aldığım en fazla yakıt. Depoda epey bir fazladan görünmeyen benzin/mazot kalıyor.

6.5-6.9lt arası dediğiniz değerde ortalama hız önemli.  Şehir içi var 40-50kmh akıcı trafik gidilen, şehir içi var dipdibe istanbul trafiği. Güzergah ve gidilen mesafe de çok önemli. Ortalama hızı sıfırlayıp beraber bakmak lazım ortalama tüketim verisine.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gittiğiniz yetkili servisler hiç yazılım güncelleme yaptılar mı ? Yahut yazılım güncelleme gelecek, vs bir bilgi / bülten geldi mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabiki depoda kalan kısmı hesap ederek ortalama bir değer söyledim yoksa zaten ışık yandıktan sonra 50-60 km civarında gider diye düşünüyorum. En güzel hesap tekrardan yakıt alınca yapılan hesap. Yani tabanca atınca bıraktırmıştım en son km ve tüketimi sıfırlamıştım.  Şimdi tekrardan yakıt alıp aldığı litre ile kaç km yol yapmışım bakacağım. Dediğiniz gibi depoyu erken bitiyor gösteriyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

başta özellikle makyajlı sky dizel kullanan arkadaşlar olmak üzere genele bir sorum olacaktı.. sahibinden ilanlara baktığımda benzinli makyajlı powersense ler, dizellerle aynı fiyata hatta bazıları daha pahalıya satılıyorlar.. Sanırım powersense ve power / dizel-benzin ayrımında piyasa tam olarak oturmadı.. herkes tutturduğuna satmaya çalışıyor..(bu duruma saygı duyuyorum) benim anlamadığım dizel powersenseler daha pahalı değil mi? hele benzinli powerların bu şartlarda bence hiç şansları yok aynı fiyata powersense alınabiliyorken.. öncelikle bu konuda yorumları duymak isterim..

sorum ise;

makyajlı mazda dizelde bir sorun mu var? bir satıcı bana "ben özellikle param yetiyorken dizel tercih etmedim" dedi.. yine burada Ufuk ve Ömer arkadaşların test videosunda (baştan sona herhalde 4 defa izlemişimdir) benzinli aracın dizele göre iyi yönde daha farklı olduğunu söylüyorlar.. Aynı fiyata dizel mi yoksa benzinlimi mantıklı bilemedim?

bende aracımı değiştireyim diyorum, başka modellere bakıyorum(308, astra,megane,focus, corolla) ama yine dönüp dolaşıp mazdaya geliyorum..acaba Mutlu arkadaşımız gibi ön yargıları bırakıp bizdemi başka markalara şans versek? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Burak Aydın
      Yazan: Burak Aydın
      Merhabalar Arkadaşlar. Uzunca bir konu, çok sevdiğim arabamdan soğudum ve değiştirmeyi düşünüyorum şu an... Görüşlerinizi almak isterim. Okuyup bilginiz dahilinde yorum yazarsanız çok mutlu olurum, çünkü aracımı değiştirmek istemiyorum. 😔
      motor vs. hakkında ciddi bilgim yok; ama servislerin dediklerine ikna olmazsam kafamda kaygı kalıyor. İlgisiz olabilir ama şu şekilde bugüne kadar hiç yaşamadığım 2 olay yaşadım. Uzunca olacak ama cidden yardıma ihtiyacım var. 

aracımı 0km olarak aldım OTOMATİK DİZEL. Şu an 44.000km’de. Bakımları hep Merser’de yaptırdım, ancak 40.000km bakımını Musluoğlu’nda sadece 1saat 40 dk içinde yaptılar. 

1- Bu bakımdan 1 gün sonra uzun yola çıktım, adaptif hız sabitlemesi ile 130 ile giderken Bolu’da arıza ışıkları yandı (DPF yanmadı, sadece activsense güvenlik önlemleri ışıkları turuncu renkte yandı.) ve gaza bassam da devir 2.500’ü geçmedi. 130’dan bir anda yavaşladı ve sağa çekmek zorunda kaldım. Kontak kapatıp 5 dk bekledikten sonra, yeniden çalıştırdığımda ışıklar söndü. Gece yarısı olduğu için Mazda Yol Yardım’ı aradım ve sağ olsunlar Mazda Ankara bayisinden bir ustaya bağladılar. Bana DPF’den olduğunu söyledi ve benden klasik 3.000-4.000 devir ile 15 dk sürüş yapmamı istedi (DPF yanmadı oysa, anlamsız buldum. Ama yine de dediğini yaptım.)
      Sonrasında da sürüş vs. dahil hiçbir sorun yaşamadım ve bu konu tekrarlanmadı.  İstanbul’a döndüğümde Musluoğlu’na gidip sordum ve servis yetkilisi aynen şöyle dedi: “Abi bu arabalar atmosferik olduğu için, eğer İstanbul’dan kalkış yapıp durmadan Bolu’yu tırmandıysan, birkaç müşterimizde de oldu, araç orada rakım yükselince kalkış sırasındaki oksijen oranını alamadığını hissedince ikaz veriyor. Bolu’da bir mola vermiş olsaydın, olmazdı.” (Yine anlamsız ve saçma bir yorum olarak değerlendirdim.) Üstünden 1 ay geçti, bu benzer durum hiç tekrarlanmadı. Bu durum için ne düşünürsünüz, yaşayan oldu mu?
      2- Ve canımı sıkan durum...
      Üstteki konudan alakasız, ama 2 ay sonra yani son 20 gündür fark ettiğim olay...
      Aracı hep anlık tüketim değeri ekranında tutar ve sürüşte aracı tanımak için hangi yolda ne kadar basarsam ne yakar, devir ne olur takip ederim. Hiçbir arıza ışığı yanmadı, bir sorun yok. Ama aracım artık özellikle 1-2 ve 3. vitesler ile her vitesin 1.700 devrine kadar ciddi bir tüketim göstermeye başladı. Öyle ki kullanımıma göre 7-10 arası değişen anlık gösterge, aynı yollarda 25-40 olmaya başladı. Daha da dikkat edince şunu fark ettim. 2 yıldır kullandığım gibi gaza bassam da, gaz pedalı motorun sesini artırırken, 1-1,5 saniye devir saatinde bir değişiklik olmadan, sonradan artmaya başlıyor düşük devirde ve özelikle kalkışlarda... Haliyle anlık tüketim değeri şöyle oluyor: motorun sesi yükseliyor, ama 1-1,5sn devir 1100-1200 gibi kaldıktan sonra birden hızlıca yükseliyor. Gaza daha çok basmam gerekiyor. Keyifsiz şekilde emin de olmak için bi’ 10 gün böyle kullandım. Genel ortalamam bile arttı 150km sürüşte! Sonra bir arkadaştan yorum istedim, “son aldığın mazotta su varsa mazot filtresi su ile şişer, bu sebep olmuş olabilir.” dedi. Sevinerek bu sefer Merser’in yolunu tuttum. Özellikle anlattım ve Mazot filtresine de bakın dedim. Cihaza bağlantı yapıp bir sorun görmediklerini, mazot filtresinde de sorun olmadığını, ancak DPF ikazı vermemiş olsa da dolmaya yakın olduğunu ve boşaltmayı önerdiler. Sebebi bu dediler. Hemen 236₺ verip bu uygulamayı yaptırdım. Ama sonuç hüsran... Aynı durum devam ediyor. Hiçbir yağ, motor vs. İkazı almadım;
      ama gaza bastığımda motor çalışma hızı ve sesi artıyorken, 1.700 devre kadar 1-2 sn devir saati sabit kalıyor, araç hızlanmıyor. Kritik kısım bu. YANİ İSTEDİĞİM HIZLARA ÇIKMAK İÇİN, ESKİYE GÖRE HEP DAHA ÇOK GAZA BASMAK ZORUNDA KALIYORUM VE TÜKETİM ARTIYOR. Tekrar Merser’e gideceğim yarın; ama anlatabilmişsem yardımlarınızı bekliyorum.  Bu sorun canımı çok sıktı! Hem çözülür dedikleri sorun çözülmedi, hem de haybeye 236₺ verip DPF temizlettirdim boşuna...

uzunluk için kusura bakmayın, moralim çok bozuk. Doğru bilgi almak için, olduğu gibi anlatmak istedim; uzadı...
      Şimdiden teşekkürler...
    • Mazdaafrika
      Yazan: Mazdaafrika
      Herkeze iyi akşamlar.
      Mazda 3 2017 Model arabamla yaklaşık 7000 km yaptım son iki ay içerisinde.
      Sormak istediğim benzin deposuyla alakalı.
      Depo 51 lt gösteriyor, fullleyip yaklaşık 700 km yol yapıyorum.
      Benzin Işığı yandıktan sonra da 60 km yol yaptım.
      Bunu bir kaç defa denedim, ama 60 kmden sonra cesaret edemedim yolda kalırım diye.
      Ama sıkıntı şurda ışık yandıktan  sonra 60 km daha kullanıp benzinliğe girip depoyu fulluyorum, hatta tık sesinden sonra ağzına kadar dolduruyorum, ama bugüne kadar en fazla aldığı 43 lt oldu.
      43 litreden fazla dolduramadım bir türlü.
      Sorum şu bu geri kalan 8 litre benzin depoda ise 60 km den sonra aşağı yukarı 100 km daha gitmesi gerekir.
      Acaba kaçırdığım bi durum mu var diye düşünüyorum ama 4-5 defa denedim  hep böyle oluyor en fazla 43 litre  koyabildim. Her seferinde de ışıktan sonra 50-60 km sürüp o şekilde benzini aldım.
      Bu konuda  beni aydınlatabilirseniz memnun olurum 
      Şimdiden teşekkürler.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...