Jump to content

Mazda3 Kar/Kış Lastiği Tavsiyesi

volkanstars
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar ben yazdığım makalelerde net olarak anlatmıştım, olay sadece kar vede buz üstünde kaymamaktan ibaret değil, havanın soğuk olduğu günlerde yazlık vede mevsimliklerin donmasından dolayı aracınızın hem tutunmasının,, hem konforunun hemde yaz lastikleriniz ömrü açısından kış lastiği kullanmalısınız, yani +7 nin altında bahsettiğim kayıpları yaşarsınız.

Ayrıca bütün kış yolculuğu için değerli önerilere ek olarak, zincir varsa yanınızda bide iş eldiveni alınız, zinciri takarken çok faydası olacaktır, dondurucu soğukta. 

Aracınızda bagajınıza sığdıracağınız ebatta bir kar küreği vede fırçanız olsun.

Yorum yapan arkadaşımız sayın M.E.G kardeşime bir konuda katılmıyorum, nedir derseniz; Kış yolunda büyük vites düşük devir kullanmak çok tehlikelidir,  ben bitlis bölgesinde vede çok sarp yerlerde araba kullanmış biri olarak, düşük vites vede normal devir öneriyorum, yanı nasıl 3. vites 3000 devir, veya 2. vites 3000 devir , duruma göre , hıza göre, sebebi şudur  ;Düz yol için yüksek vites düşük devir ideal gibi gözükebilir,  ama ani bir duruş yapmak veya yavaşlamak gerekirse frene basmak gerekir ,aynı şekilde yokuş inerken yüksek viteste araç hızlanacaktır vede gene fren gerekecektir, ama düşük vites normal devirde sadece ideal gaz ayarını belirleyip frene dokunmadan aracı kontrol edebilirisniz, deme oki buz üstünde son dokunlacak olan yer frendir vede freni en az  kullanarak seyahat etmenin yolu budur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende size katilmiyorum. Kisin 3000 devirde buz ustunde ayaginizi gazdan cekin arac direk on lastikleri kilitler. Cunku ideal devirde olduguicin motor frenini iyi yapar. Fakat ayni yerde bir ust viteste 2000 devir civarinda olsaniz bu sorun yasanmaz.

ayni sekilde 3000 devirde gaza bastiginiz anda tork yuksek oldugundan lastikler tutunma saglayamaz. Yuksek viteste dusuk devirde bu sikinti olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bir anda gazdan çekmekten bahsetmiyorum , herşey ayarında olmalı duruma göre vede kar lastiği olduktan sonra bence motorun kendi kendine aracı frenlemesi çok daha sağlıklı en azından ben bir kaç tecrübemde bunu gördüm, 3000 devir yüksek bir devir değildir, benzinli bir araç için, çok rahat şekilde durdurur aracı motorun gücü , artı olarak kızaklama olması mümkün değil bütün tekerlekler döner durumda olacaktır zaten arkalar tamamen serbest olduğunda kayma olmayacaktır, bilirsiniz araba arkadan kayar,  frene hafif bir dokunmak bile aracı konrol dışı bırakabilir , yani motorun kızaklama yaptığını düşünsek bile ki normal düşük bir viteste 3000 devir yüksek bir devir değildir, tam tersi kafadan kaymalarda aracın yüksek torkta olması , aracın kaydığı yönün tersi yönde hareket olanağı sağlar ama yüksek viteste araç zorlanacak veya çok hızlı pati çektiğinden daha beter kaymayı körükleyecektir. gene frenden on kat güvenlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yıllardır en az 4 ay her gün karda gidip geliyorum. Yaklaşık her gün de 150 km (Aşkale- Erzurum) ve daha üstü yol yapıyorum.

Benim tecrübeme göre 3000-4000 devirde bile tork yüksek olduğu için, buzda lastiklerin kaymasına neden olabiliyor. Hele ki arkadan itiş ise. Eğer tecrübenizde yok ise çok büyük sonuçlar doğurabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yıllardır en az 4 ay her gün karda gidip geliyorum. Yaklaşık her gün de 150 km (Aşkale- Erzurum) ve daha üstü yol yapıyorum.

Benim tecrübeme göre 3000-4000 devirde bile tork yüksek olduğu için, buzda lastiklerin kaymasına neden olabiliyor. Hele ki arkadan itiş ise. Eğer tecrübenizde yok ise çok büyük sonuçlar doğurabiliyor.

Eyvallah sayın MEG , tercih meselesi tabii, yolun durumuna göre belirliyorum ben.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2011 Mazda 3 imp. kullanıyorum. 205-55-16 yazlık lastiklerim var. Kışlık lastik kullanmak istiyorum. Forumda bir arkadaşın 16 jant yerine 15 jant kışlık lastik alıp sac jant kapağı kullanarak daha hesaplı olabileceğini söylemişti. Bana çok mantıklı geldi. Acaba böyle bir değişiklik arabada herhangi bir soruna yol açarmı? Yol tutuşta sürüşte sorun yaratır mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2011 Mazda 3 imp. kullanıyorum. 205-55-16 yazlık lastiklerim var. Kışlık lastik kullanmak istiyorum. Forumda bir arkadaşın 16 jant yerine 15 jant kışlık lastik alıp sac jant kapağı kullanarak daha hesaplı olabileceğini söylemişti. Bana çok mantıklı geldi. Acaba böyle bir değişiklik arabada herhangi bir soruna yol açarmı? Yol tutuşta sürüşte sorun yaratır mı?

Yrtmz...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yoltutuşunda algıya değer bir sorun yaratmayacağı gibi, çekiş artar yakıt tüketimi düşer, ayrıca karda daha iyi kontrol sağlar....
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende  r15 saç jant aldım çok az kullanılmış 4 adet jant a 120 tl ödedim,alacağım lastiğin ebadı 195*65*R15 Goodyear ULTRAGRIP 8  tek adet fiyatı 138 tl,aracın kullanım kılavuzunda 195*65*R15 ve  205*55*16 ebadlarında kış lastiği kullanıbilirsiniz diye ibare mevcut.205*55*16 tek adet fiyatı 203 tl bu ölçülerde lastik malum pahalı,jant almadan aracın üstündeki jantı kullanayım dersen , lastiği hersene söküp taktırıp artı balans yaptırmak oda ayrı bi maliyet,vede bu işlemlerin zamanla  lastiğe zarar vereceğini zannediyorum.En uygunu r 15 sac jant alıp  195*65*r15 kışlık lastik alıp devam etmek diye düşünüyorum.İleriki senelerde kışlık lastikler hususi araclarada zorunlu hale gelirse saç jantlar karaborsaya girebilir bilginize  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dar tabanlı lastik yere daha iyi tutunur, birim karaye düşen basınç miktarı artacağından buz üzerinde daha etkin bir tutunma sağlayacaktır, tabii ebat olarak küçük olması fiyatınıda etkiliyor, bence çok mantıklı bir düşünce.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu gün itibari ile, tüm şirket araçlarımıza kışlık lastikler takılmaya başlandı. Kendi aracımı şirket için kullandığım için, guzuyada kışlık lastik takıldı.

Bridgestone LM-32 94V takıldı şu an. Bu arada guzuya ilk defa kışlık lastik takıyorum. İlk izlenimim lastik desen yapısı ve görüntüsü itibari ile. Çok çirkin ve çok tuhaf duruyor.

İlerleyen günlerde görüş ve fikirlerimi paylaşırım. Ücreti konusunda biz toplu alım yaptığımız için, henüz faturası elime ulaşmadı. Kaldı ki toplu alımlarda ki birim fiyat, yol gösterici olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben de sizin gibi yapmayı düşünmüştüm ama jant bulamadım. yani fazlada aramadım belki ama sonra ne kadar karda buzda araç kullanıyoruz ki dedim. yani tabanın dar olması karda-buzda elbette daha iyi tutunma yapar ama %90 ıslak yada kuru zeminde kullanıyoruz şehir içinde.

ama 195*65*15 e dönerseniz herhangi bir sorun olmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu gün itibari ile, tüm şirket araçlarımıza kışlık lastikler takılmaya başlandı. Kendi aracımı şirket için kullandığım için, guzuyada kışlık lastik takıldı.

Bridgestone LM-32 94V takıldı şu an. Bu arada guzuya ilk defa kışlık lastik takıyorum. İlk izlenimim lastik desen yapısı ve görüntüsü itibari ile. Çok çirkin ve çok tuhaf duruyor.

İlerleyen günlerde görüş ve fikirlerimi paylaşırım. Ücreti konusunda biz toplu alım yaptığımız için, henüz faturası elime ulaşmadı. Kaldı ki toplu alımlarda ki birim fiyat, yol gösterici olmaz.

bugün 205 55 16 ebat aynı lastiği 200 tl ye aldık .......
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu gün itibari ile de, bu lastikleri söktürüp geri iade ettim. Aldığım günden itibaren sıkıntı yaşadım. Araç 110-120- Km'hızı geçer geçmez direksiyon titremeye başlıyordu. Hızım 140 Km'nin üzerine çıkınca titremenin şiddeti dahada artıyordu. Tekrar balans yaptırdım olmadı, rot ayarlarına baktırdım olmadı. Bir türlü lastik balans ayarı tutmuyor. jantlarımda da bir sıkıntı, problem yok. Hal böyle olunca dayanamadım bu lastiklere. Satın aldığımız yere söktürüp, tekrar Michelin Primacy 3 lastiklerimi geri taktırdım.

Arada bu kadar mı fark olur ? Satın aldığım yerle de test sürüşüne çıktık. Aynı keza Primacy 3'lede aracın sürüş izlenimini gösterdim. Haliyle kendileri de şahit oldular,titremeye/sarsıntıya.

Lastiği karda kullandım. Hatta şirketimizin çok büyük bir otoparkı var. Bu büyük otoparkın göbeğinde, lastiği dsc açık ve kapalı şekilde test ettim. Oldukça başarılı idi.

Ama aynı şeyi ıslak zeminde ki performansı için söyleyemeyeceğim. Şu anki mevcut Primacy 3 lastiğim. Islak zeminde, Lm-32'den daha başarılı ve güven veriyor.

Bakalım 4 lastiği de fabrikaya gönderdiler. Ben pek olumlu sonuç beklemiyorum. Genelde bu tip şeylerde, kullanıcı hatası diyerek. Topu müşteriye atarlar.

Satın aldığımız firma 4 adet yenisini verelim teklifinde bulundu. Ama ben istemedim, çünkü soğudum bu lastikten.

Bu söyleyeceklerim lütfen yanlış anlaşılmasın. Lastik için kötü demiyorum. Benim aldığım lastiklerde fabrika çıkışı kesinlikle bir kusur vardı. Bu da bana denk geldi. Bir de ıslak zemin performansı beni tatmin etmeyince, bu modeli tekrar düşünmedim.

Şimdilik Primacy 3'ü kullanmaya devam ediyorum. Ama kısa sürede tekrar, kışlık lastik takacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilhan bey dediğiniz gibi sizin sorun lastiklerde olabilir, bizde aynı lastiği aldık şuan için bir problem yok gibi bir değişiklik olursa burdan bildiririm ama biz daha 140 ları denemedik :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Samsunspor
      Yazan: Samsunspor
      Arkadaslar merhaba. Konu basligi altinda diger konu ve yorumlara baktim ama aradigimi bulamadim. O yuzden degerli goruslerinizi almak icin buraya yaziyorum.
      Aracimi eylul 2019 da aldim. Aldiktan bir ay sonra lastik basinc sensoru uyarisi aldim. Ben de herkes gibi herhangi bir benzinlige girip kontrol yaptim ve kayda deger bir degisim yoktu. Yine de olmasi gereken havayi basip sensoru resetledim. Bundan 2-3 hafta sonra tekrar uyari aldim. Sicaktan olabilir diye dusunup pek ciddiye almadim cunku lastiklerde gozle gorulur bir inme veya aracta bir sarsinti vs yoktu. Zaten akabinde de kasim ayinda kislik lastiklere gectim. Sorunu biraz oteledim galiba.
      Acikcasi kislik lastikleri degistirirken su yazliklari da bi kontrol et demek aklima gelmedi. Onu da yazliklara gecerken kontrol ettiririm diye dusundum herhalde bilmiyorum. Kislik lastiklere gectim, haliyle degisim oldugu icin yine uyari aldim ve resetledim. Sonra kis boyunca tek hir uyari dahi almadim. Anladim ki sensorde veya aracta bir sorun yokmus. Basima gelecegin yazliklara gecerken olacagini hissettim artik. 

Bugun yazliklara gecmek icin lastikciye gittim ve bi kontrol eder misiniz dedim. Onlar da bakiyoruz zaten biz genel olarak dedi. Ve tahmin ettigim gibi sol arka yazlik lastige çivi girmis. Onaracagiz dedi, tamam dedim ben de. Neyse lastikler degisti araca bindim 1 km icinde uyariyi aldim. Resetleyip yola devam ettim. Birkac km sonra tekrar uyari aldim. Bir benzinlige girdim iki lastik de sacma sapan degerler gosteriyordu. Sonra fazla kurcalamadan lastikciye geri gittim. Bakti anormal bir deger yoktu. Benzinlikteki arizali olabilir dedik ve ustelemedim. Tekrar istedigim olculere havayi getirdi ( basta hepsini 35 yapmis; ben bu sefer onler 35 arkalar 33 olsun dedim) ve tekrar uyari alirsan gel cikartalim bastan kontrol edelim dedi tamam dedim. Yine araci calistirdim ve basinc degerleri degistigi icin ilk uyariyi aldim, resetledim ve devam ettim. 3-4 km sonra yine uyari aldim. Sinirlendim ve resetlemeden eve geldim yarin giderim diye lastikciye.

simdi ogrenmek istedigim su; daha once hasarli olan lastikten oturu bu kadar sik uyari almamistim. En korktugum sey lastik haricinde baska bir problem olmasi yoksa tek lastikse can sikacak bir konu degil. Yani;
      1- lastikciler lastigi degistirirken bu nesil araclarda sensore etki edecek bir zarar vermis olabilirler mi?
      2- pespese ve bu kadar sik uyari almak normal midir lastiklerin kis boyu yattigini dusunursek? Kaldi ki çivili iken bu kadar sik vermiyordu. Hadi diyelim ki o zaman hava kacisi daha az oluyor. Simdiki tamir de tutmadiysa ve bu kadar sik uyari aliniyorsa lastigin havasinin aniden dusmesi gerekmez mi? Cunku hala gozle gorulur bir inme yok.
      3- eger lastik onarilamaz ise tek lastik degisimi problem yaratir mi? 

4- yarin lastikciye tekrar gittigimde dikkat etmem gereken bir husu var mi?

simdiden cok tesekkurler arkadaslar
    • dalgakıran
      Yazan: dalgakıran
      bir çok konu vardı ama sohbetler uzadığından aradığım cevapları bulamadım tekrar konu açmak zorunda kaldım. 2020 yaza yeni lastik almak durumundayım. marka model tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar. Kazasız sürüşler dilerim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Uzun bir süredir ertelediğim lastikleri sonunda aldım. Şirketten arkadaşım telefon açıp sorunca ve bu konuda araştırmalarına güvendiğim @Tarahumara da "Fiyat performans olarak benim de aklımda, ayrıca etiket değerleri de iyi (özellikle ses seviyesi) deyince gaza geldim ve hafta içinde sipariş verdim, bugün de taktırdım.

Lastik Petlas bayilerinde satılıyor ve Türkiye'de üretiliyor. Aldığım lastikler de 2019 29. hafta üretimi. Daha önce hiç kullanmadım ama taktıktan sonra belki de eskilerinin çok konforsuz olmasından olsa gerek araçta yol sesinin azlaması ve konforunun artmasından dolayı hoşuma gitti. 
      Değişime giderken E5 üstünde 88 km hızla araç içindeki ses seviyesini ölçtüm, 30 saniyede 68 dB ortalama vardı. ( Sound Meter Uygulaması ile) Dönerken aynı yolda, aynı hızda 64 dB e kadar düştüğünü gözlemledim. Tabii bu ölçüm ne kadar kayda değer  bilemiyorum ama buna ek olarak araç içindeki müzik sesini eskisi kadar açma gerçeği hissetmemem de bu gözlemimi destekliyor. 
      Esas değişimi sürüş konforunda yaşadığımı düşünüyorum. Eskiden dolma teker üstünde gidiyormuşum sanırım. Yoldaki her çıkıntıyı hissediyordum. Hatta oğlum da aynı şeyi söyledi. Eskisine göre çok daha konforlu dedi. 
      Sertliğinin yanında artık yavaş yavaş da parçalanmaya başlamış olması da cabası. Ne de olsa 5 senelik lastik. 2014 24. Hafta üretimi. 

Bu da aracın son durumu.

Son olarak, değişim sırasında ben siboplara da bakalım deyince lastikçi 4 adedi 60 TL den çelik sibop tavsiye etti. Zaten belli aralıklarla lastiklerde hava azalması gözlemliyordum, bunu duyunca eskisine nazaran daha iyi olacağını düşünüp kabul ettim. Onun da görünümü şu şekilde oldu.

Kasım ayından Allah nasip ederse uzun yol yapacağım. Böylelikle uzun yol performasını ve yakıt tüketimine etkisini de gözlemlemiş olacağımı düşünüyorum.
    • Omericsson
      Yazan: Omericsson
      Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu altında yapılan yorumlara baktım hepsini okudum ama bir çare bulamadım 16 inç jant lastikten 18 inç jant lastik taktım ilk başta hiçbir sorun yoktu sonra bir çukurdan geçtim lastik basınç ışığı yanıp sönmeye başladı sonra sabit yandı aracı her çalıştırmamda da yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor lastik basınçlarının hepsini aynı seviye çektim sorun devam etti jant değişiminde ön sol lastik sibobu kırılmıştı normal sibop taktık sensörü de janta yapıştırdık sonra sensör janttan ayrılmış tekerleğin içinde dönüyordu bu şekilde bile çalışıyor du ne olduysa o çukurdan geçtikten sonra oldu sert de girmemiştim sonra ön sol lastikte ki sensörü çıkardım gözle görülür bir hasar yoktu meslek icabı içini açtım bataryasını ölçtüm 3v olması gereken batarya 2.6 v gösteriyor 9 yılda normal düşmesi sensör devresinin sağlamlık kontrolünü sensör akım çekiyor mu diye bakarak yaptım sensör akım çekiyor ama frekans üretip iletiyor mu derseniz bilemem şuanda son olarak arıza ışığı yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor zararı yok ama gözüme batıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz 
    • UtkuSaray
      Yazan: UtkuSaray
      Arkadaşlar aracımın üzerinde orijinal 16 inç jant mevcut. 17 inç siyah bir janta çevirmek istiyorum. Ancak aklımda bazı soru işaretleri var.
      Örnek vermek olursa, direksiyon sertleşmesi, ses alması vb. gibi durumlar.
      Hiç bu şekilde değişiklik yapan oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim ? 

• Yeni Oluştur...