Jump to content
FatihT

İç Aydınlatma İçin Led Önerisi Olan!

Tavsiye Edilen Mesajlar

FatihT    102
FatihT

Aynı konuyu tekrar açtıysam özür dilerim 2010 model mazda 3 için içerideki tüm ampulleri led yapmak istiyorum...kaç mm lik kaçlı led almam gerekli?birde ön taraftakı iç aydınlatma yeri komple nasıl sökülüyor ordaki ikili olan değil ortadaki küçük led yanmıyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.250
Mutlu Tekir

Tavan aydınlatmaları önde 2, arkada 1, 31mm sofit diye geçiyor.

Bu öndeki 2 lamba arasındaki siyah noktada da ampul olduğu tezini merak ediyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT
1 dakika önce, Mutlu Tekir :

Tavan aydınlatmaları önde 2, arkada 1, 31mm sofit diye geçiyor.

güneşlikler için hangilerinden almamız gerekli?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.250
Mutlu Tekir

Oraya eşimden başka hiç ihtiyacım olmadığı için dokunmadım bile. :) Youtube da gönderdiğim videoda söylemesi ya da yazması gerekli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

makyaj tazeleyemiyorum sarı ışıkta :):P:) neyse orayıda sökelim götürüp aynı ebatta alcaz yapacak bişey yok teşekkür ederim yardımın için...sen üst trimi bi sök orda led var ya da led yeri var takılıyo çok güzel yanıyo geceleri gözünüde almıyo  tavsiye ederim bi incele oraları :)led.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.250
Mutlu Tekir

O camlar çıkarılınca o deliğin bulunduğu kısım da asılınca gelir mi acaba, bakmak ve zorlamak lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

camların altıntan çekilecek bir yer olduğunu sanmıyorum şöyle birşey buldum bi bak istersen

dfd.jpg

ilk resim mazda 3 olarak çıkıyo

IMG_1230.JPG

ikinci resim mazda 3 diye aratıyorum rx8 e göre çıkıyo aynı olma ihtimali nedir bilgim yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

gözlük bölmesinin olduğu yerdede vida gösteriyo iki tane şemada

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

@Mutlu Tekir bey tezimiz gerçekleriyle karşınızda :D:D:D

WhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(1).jpegWhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(2).jpegWhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(3).jpegWhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(4).jpeg

bu 24 saat yanıyor gecede çekip atcam inşaalah yanar :D çok hoş duruyo geceleri

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade    216
Renegade

Bu tepemizdeki mavi ışıkda neyin nesi böyle:rolleyes:, bizim araçlardada varmı, yanması için ayrı bir uygulama mı yapmak gerekir. Geceleri bir faydası varmı yoksa estetik amaçlımı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.250
Mutlu Tekir

vaay çok hoşmuş valla. gece hele çok güzel ambiyans yaratır tam orta konsolda. şimdi eve geldim ama açlıktan hiç aklıma gelmedi benim araçta da orada delik var mı diye. Yarın sabaha bakarım artık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

O tepemizdeki mavi ışık estetik açıdan koyumulmuştur diye düşünüyorum ben herkeste vardır diye düşünmüştüm  aracı aldığımda vardı benden önceki sahibide sıfır aldığımda o ışık orda vardı dedi ekstra birşey yaptırmadığını söylüyo ayrıca aracın kapıları açıkkende konsol altında yine mavi karşılama ışıkları yanıyo bende  ...geceleri çok hoş  hava katıyo göz almayan los bi ışık orta konsolu aydınlatıyo tam vites üstüne düşüyo :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
dr_azoom    100
dr_azoom
[mention=9584]Mutlu Tekir[/mention] bey tezimiz gerçekleriyle karşınızda [emoji3][emoji3][emoji3]
WhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(1).jpegWhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(2).jpegWhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(3).jpegWhatsApp Image 2017-01-16 at 16.49.43(4).jpeg

bu 24 saat yanıyor gecede çekip atcam inşaalah yanar [emoji3] çok hoş duruyo geceleri

Mavi led nerden temin ettiniz , bende bm kasa 3 var onada yapmak isterim , cok hoş olmuş , fena fenaaa [emoji106]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

@dr_azoom abi ben aracın ikinci sahibiyim aldığımda dikkatimi çeken ilk şey o ışık oldu hatta almadan önce desem daha doğru olur gündüz farkedilmiyo ama gece çok hoş duruyo aracı karşı komşumdan aldığım için gece gündüz bu ışığı keserdim hatta aracı almama etken olan şeylerden bitanesiydi bu ışık :D ben aldığımda vardı aracın ilk sahibine sordum bunu nerde yaptırdın diye ben yaptırmadım sıfır aldığımda vardı diyo

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
dr_azoom    100
dr_azoom
[mention=12184]dr_azoom[/mention] abi ben aracın ikinci sahibiyim aldığımda dikkatimi çeken ilk şey o ışık oldu hatta almadan önce desem daha doğru olur gündüz farkedilmiyo ama gece çok hoş duruyo aracı karşı komşumdan aldığım için gece gündüz bu ışığı keserdim hatta aracı almama etken olan şeylerden bitanesiydi bu ışık [emoji3] ben aldığımda vardı aracın ilk sahibine sordum bunu nerde yaptırdın diye ben yaptırmadım sıfır aldığımda vardı diyo

Aklımı celdi o led [emoji1]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.250
Mutlu Tekir

Bende de var o delik. Müsait bir zamanda açıp bakacağım oraya. Nasıl bir led değişmesi mi gerekiyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
dr_azoom    100
dr_azoom
Bende de var o delik. Müsait bir zamanda açıp bakacağım oraya. Nasıl bir led değişmesi mi gerekiyor 

Mutlu hocam bi bak haber et [emoji854]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade    216
Renegade
1 saat önce, Mutlu Tekir :

Mutlu kardeşim aynı led yeri bizim araçda da var, bu gün gündüz gözüyle baktım yanmıyor, yanmamasının sebebi ampül patlamasımı yoksa sigorta falanmı, eğer led değişirse nasıl değiştirilecek, sökülme işi aşamaları neler, aynı led lambadan bulunurmu? sizin araştırma sonuçlarını bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
FatihT    102
FatihT

Bugüne kadar hiç kimsenin dikkatini çekmemiş ordaki delik hiç mi merak eden olmamış burasıda ne işe yarıyor diye :D kitapçığa bakalım acaba orası ne olarak tanımlanmış ben herkeste vardır dıye düşünmüştüm 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• ibrasoft
      Yazan: ibrasoft
      Merhaba arkadaşlar.

Ne zamandır ne yapsam ne yapsam diye düşünürken, bir akşam daha önce bagaj açma düğmesini adapte ettiğim RVM ve far yükseklik ayarının olduğu panele gözüm takıldı. Bagaj açma simgesi yaptım buna ama niye diğerleri ışıklı bu ışıksız dedim...

Sonra sitenin garajına girerken her seferinde camı açmak zorunda kalmam veya ogsnin arasındaki boşluğa kumadayı dayamak zorunda kaldığım için boştaki düğmeyi de buraya bağlayayım dedim. (camlar metalize ve kalın filmli olduğu için kumanda sinyalini kesiyor.) 
      (Bu işlemi yaparken telefonumda bir sorun olduğu için işlem aşamalarında fotoğraf çekemedim. Androidim çöktü,her işte bir hayır var bende bootloader, custom rom yaptım yeni telefon sahibi olmuş gibi oldum )

Bagaj simgesi malum, bagajı açıyor. Dünya'da da zaten kiracıyız ama sitede de kiracı olduğum için yarın bir gün başka bir yere taşınır veya fonksiyon değişikliğine gitmek icap ederse simge bulmakla uğraşmayayım diye Mazda logosu yaptım garaj kumandasını. 

Düğmelerin altına eski kredi kartlarından kesilerek kibrit kutusu gibi kutucuk yapmak gerekiyor. Zemindeki devre ile aradaki boşluğu doldurmak için. Kendi çalışan düğmelerinde bu zaten mevcut. Kumpasla onları ölçüp onlara göre yaptım. 

Eski ogs tutacağına yapıştırıp arasını doldurduktan sonra yaka kartlarında kullanılan mıknatıs düzeneğinin metal kısmını cama yapıştırdım. Pil değişiminde kumandayı yerinden almak kolay olsun diye. İlk başta aracın aküsüne bağladım böyle bir derdim olmasın diye ama araç çalışınca 13,8 Volta çıkan değer kumandada bir iki yere zarar verdi. Bende 1,5 senedir pil bitmedi zaten bu kadar uzun sürede bir pil değişimi zor gelmez diyerek içindeki pili yenileyip, kumandanın pilini içinde bıraktım. 

Taramalı alan baz istasyonu gibi oldu. Ogs yi de kumandayı da siyaha boyayıp taktım. 

Arkadaşa gösterim bunu, ya bu kadar yapıyorsun madem cam kumandalarına da el atsana orada tek tuşta ışık var bu ne diğerlerinde yok dedi... O an işin rengi değişti.
      Yaparım, yapmam derken...

Devreyi sökünce led için ayrılan yerler görünüyor zaten... Önce ledleri buralara lehimledim. Direnç için iki nokta var onları da bağladım ama çalışmadı. Çalışması için gereken bir transistör yok muhtemelen, onu da bulup uydurmakla uğraşana kadar yeni hat çekerim diyip, hat çekerek ledleri yapıştırdım.

Aydınlatma işi tamamlandıktan sonra iş asıl noktaya geldi. Düğmeleri delip ışık geçirecek bir şekilde kapatmak. Sadece delik delinmesi işe yaramıyor. Kapatılmazsa ışık delikten çıkıp gittiği için aydınlatma olmuyor. İlk başta hangi akla hizmetse 3 delik deldim yanyana. Sonra bunları kapatmak biraz uğraştırdı. Ve belli belirsiz ton farkı kaynaklı iz kaldı ama yapacak bir şey yok. Acele ettim.Aydınlatma işi tamamlandıktan sonra iş asıl noktaya geldi. Düğmeleri delip ışık geçirecek bir şekilde kapatmak. Sadece delik delinmesi işe yaramıyor. Kapatılmazsa ışık delikten çıkıp gittiği için aydınlatma olmuyor. İlk başta hangi akla hizmetse 3 delik deldim yanyana. Sonra bunları kapatmak biraz uğraştırdı. Ve belli belirsiz ton farkı kaynaklı iz kaldı ama yapacak bir şey yok. Acele ettim.

Deliği deldikten sonra pleksiden çalıştığım firmadaki operatöre rica ettim 1,7mm genişliğinde çubuklar kestirdim. Abi hiç bi makina bunu kesmez deli misin fln derken... Sen bi O çizdir, ordası 1,7mm kalsın dedim. Kestik tablayı. Bu ne dedikleri bir şey çıktı ortaya :-)

Sonra bunları kırıp çıkarttım içlerinden.

Boylarını düğme aşağı konuma basınca çarpmayacak şekilde kısalttım.

Düğmeye açılan deliğe oturtup yapıştırdım. Sonra ince zımparayla aradan taşan yapıştırıcıyı, yükselti farklarını aldım. Gönül ister ki hiç zımparaya dokunmadan yapılsın ama kenarlarında bir miktar boşluk kalıyor. Onu da doldurabilmek için sürülen yapıştırıcıyı zemine sıfırlamanın yolunu bulamadım. Ve üstten mat vernikle gölge farklarını en aza indirdim.Tabi yansıma farkı olmaması için Auto tuşuna da vernik attım.

İş bitimi ve montaj sonrası...

Diğer düğmeler için de ışık yapsaydın diyenler olabilir.. Ayna kumandası ve ayna katlama düğmesi için de altında led konulacak zemin var ancak düğmelerin altındaki plastik aksam ışığın geçişine müsait değil. O nedenle o kısımları kurcalamadım.

Parça parça yaparak ve olmadı şöyle yapayımla 2 gün sürdü işlemler. Normalde ikisi yaklaşık 4 saat gibi bir sürede tertemiz tamamlanır.

• Akuma
      Yazan: Akuma
      Arkadaşlar, abiler.
      Geçen gün önümde bir beyaz Mazda 3 te gördüm. Gözüme hoş gözüktü. Aramızda acaba yaptıran var mı diye merak ettim ve bende yapmaya hevesliyim.
      N11 de hazır kit 100 TL. 

• Tarahumara
      Yazan: Tarahumara
      Araçta led olmayan tek lambalar sinyaller kalınca onlara da bir el atayım dedim. Aracı ilk aldığımda krom rengi sarı yanan halojen lambalar almıştım. Sinyal yuvalarının içinin sarı gözükmesi hoşuma gitmiyordu. Krom lambaların sorunu, renginin biraz soluk olması. 4 tane lamba test ettim ve bir video hazırladım. İkisi halojen, ikisi led. Led lambaların sinyal verdiğinizde hızlı hızlı yanıp sönmemesi için resistor kullanmanız gerekiyor. Kullanılan resistor bu:

Resistor, kesme delme ya da lehim yapmanızı gerektirmeyecek bir model. Halihazırda bulunan lambanızın yuvasına takılıyor ve ledi de bu resistorun ucundaki yuvaya takıyorsunuz. Gayet basit bir işlem. 
      Kullanılan lambalar bunlar:

En iyi sonucu sondaki siyah gözüken led ile aldım. Diğer ledle arasında %10 bir parlaklık farkı var. Ledlerin ve resistorun linkleri:
      https://www.aliexpress.com/item/2pcs-7440-W21W-T20-Canbus-Error-Free-Resistor-LED-Decoder-Warning-Error-Canceller-For-LED-Turn/32311526133.html?spm=2114.13010608.0.0.ZdrMTd
      https://www.aliexpress.com/item/T20-W21W-7440-33-smd-2835-LED-Car-Red-Brake-light-bulb-WY21W-Amber-Turn/32635326872.html?spm=2114.13010608.0.0.awMfE7
      https://www.aliexpress.com/item/S25-1156-Ba15S-P21W-33-smd-5730-CREE-LED-Car-Yellow-Amber-Turn-Signal-Red-Brake/32617742415.html?spm=2114.13010608.0.0.xmshac
      Sonuç bu:

• Celebimazda
      Yazan: Celebimazda
      Kolay gelsin mazda 3 2006 model aracim var 1 . Nesil farlarinin isigindan pek memnun deilim zenon muayneden gecmiyormus ama led geciyomus led önerirmisiniz kapakla ilgili bi sorun varmis taktiran arkadaslar memnunmusunuz bilgi verirseniz cok sevinirim . Ve kullan mam gereken H kaç oluyo ve alsam kendim takabilirmiyim 
    • ediz07
      Yazan: ediz07
      Merhaba arkadaşlar,
      2004 mazda3 aracımın kısa farlarına beyaz led far uygulamak için H7 NİKEN led kitini aldım. Ledin baş tarfında cıkarılan aparatı fara takmak istedim fakat ledin aparatı normal halojen aparatın yarısı kadar kalınlıkta olduğundan dolayı tel ile tutturamadım. Oyle oluncu da led Allaha emanet durdu. ve far toz kapagı vardı onu takınca da led fanın hava alacak yeri kalmadı. Sanırım xenon far takan arkadaşlar H7 için tekrar bir aparat gibi birşeyler takıyor olabilir aliexpreste adaptörleri gördüm ama led için uygun olanı bulamadım. Daha önce takan birileri var mı? ya da önerisi olan var mı?

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.