Jump to content
Burak

2017 Mazda 3 - Adaptif LED Farlar

Tavsiye Edilen Mesajlar

Burak    3.644
Burak

2017 Mazda 3 Power Sense paketi ile birlikte sunulmaya başlanan Adaptif LED Farlar Sistemi (ALH)  diğer sürücülerin gözünü almadan üstün gece görüşü sağlayan, parlama yapmayan uzun farlar ile kısa farlar ve otomatik far ayarlama özelliğini bünyesinde barındırıyor.

Bu konu ile ilgili güzel bir video buldum ve sizinle paylaşmak istedim ;

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot    1.456
Zealot

@M.E.G  in mazda 6 aynı bu şekilde..  harika çalışıyor.  çok emniyetli.  karanlık şehirler arası yollarda rahatça 150 üstü gidebiliyorsunuz.    Burak abi hatırlarsan mazda 3ün  adaptif olmayan bixenonları yüzünden problem yaşamıştık konya afyon arasında

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.644
Burak
43 dakika önce, Zealot :

@M.E.G  in mazda 6 aynı bu şekilde..  harika çalışıyor.  çok emniyetli.  karanlık şehirler arası yollarda rahatça 150 üstü gidebiliyorsunuz.    Burak abi hatırlarsan mazda 3ün  adaptif olmayan bixenonları yüzünden problem yaşamıştık konya afyon arasında

Evet, ben de zaten videoyu görünce direk o yolculuk geldi aklıma. Özellikle de +95 km/saat hızın üzerinde ek olarak devreye aldığı farları görünce. Hatta o yolculuktan sonra bir tartışma olmuştu diğer araçlarda hıza duyarlı uzun farlar var / yok şeklinde.

İşin ilginç tarafı @M.E.G in araçta olması. Zira Mazda Türkiye sitesinde ALH sadece 2017 Mazda 3 te görünüyor. Diğer araçlar için hep AFS geçiyor. 2017 Mazda 6 da bile bu şekilde geçmesi şaşırttı beni ki sanırım orada bir yanlışlık var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G    1.092
M.E.G
Bir saat önce, Zealot :

Farlarına hastayım bu aracın. Tek kelimeyle muhteşem... Dediğin kadar varmış. 

Tek sıkıntım far yıkama özelliğinin olmaması. Sürekli uzun yol gittiğim için yolda giderken çamur oluyor falan durup temizlemek bile gerekebiliyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaTR    202
SafaTR

Yanlış yazılmış olabilir mi ki bizim Cx-3 modelinde de Afsler videodaki gibi çalışıyor. Son zamanlarda uzun yol fittiğim için çok fazla farları test etme imkanım oldu ve videodaki gibi birebir çalışıyor :D

Belkide Bi-Xenon ve Led farklılığından olabilir. Çalışma prensibi aybıdır ama Led ile Bi-xenon farkı olması isim farkı yaratmış olabilir mi? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
22 dakika önce, SafaTR :

Yanlış yazılmış olabilir mi ki bizim Cx-3 modelinde de Afsler videodaki gibi çalışıyor. Son zamanlarda uzun yol fittiğim için çok fazla farları test etme imkanım oldu ve videodaki gibi birebir çalışıyor :D

Belkide Bi-Xenon ve Led farklılığından olabilir. Çalışma prensibi aybıdır ama Led ile Bi-xenon farkı olması isim farkı yaratmış olabilir mi? 

Değil çalışma prensibi farklı. Bixenonda tek bir ışık kaynağı ve kısa uzun arasında gidip gelmesi için inip çıkan bir perde varken, ledde mercek arkasında 4-5 farklı yatay düzlemde konuşlanmış led kaynağı var. Karşıdaki ışığın yönüne göre bu ledleri kapatıp açıyor ve o bölgede uzun aydınlatmanın vurmaması sağlanıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot    1.456
Zealot
yanıtlandı (düzenlendi)

Mazda CX-3    = Adaptif LED ön farlar ve uzun far asistanı.. 

Araç yüküne göre kendisini hizaya alır.

klasik xenon gibi çalışan LED kaynaklı farlardır   

Çok Karanlık yollarda karşıda Araç yoksa uzunları açar kapatır

Virajlarda Sağa sola dönebilir.  

hızlandıkça/yavaşladıkça/ şehir içinde/otobanda yüksekliği ve odak noktası değişmez. 

Mazda MX-5 = Adaptif LED ön farlar ve uzun far asistanı.. 

Çok Karanlık yollarda karşıda Araç yoksa uzunları açar kapatır

hızlandıkça/yavaşladıkça/ şehir içinde/otobanda yüksekliği ve odak noktası değişmez. 

2015 Mazda 3 = Adaptif Bi-xenon Ön farlar .

Araç yüküne göre kendisini hizaya alır

cx-3 ve mx-5 den daha parlak ve kuvvetli Xenon farlar.  

Çok Karanlık yollarda karşıda Araç yoksa uzunları açar kapatır.

2015 Mazda 6  ve 2017 Mazda 3 = Adaptif +LED  Farlar

Araç yüküne göre kendisini hizaya alır

Laser LED farlar diye de geçer literatürde

Karanlık yollarda sürekli uzunlar açık gider. 

Karşıdan araba gelse bile uzunlar açık gider ve sadece öndeki arabanın olduğu yeri karartır.

Aydınlatmalı yol bile olsa, 95 km hızdan sonra Far yüksekliğini arttırır. odak noktasını ortalar. uzun menzilli merkezi aydınlatma sağlar.

Virajlarda sağa sola dönebilir.  

insan gözünün görebileceği mesafeye kadar net aydınlatma sağlar. 

mazda mx5 ve cx3  e göre     mazda 3 ün farları daha iyi..  xenonlar hâla  ilk nesil ledlere göre güçlü.  Lakin mazda farların hızlandıkça yükselmesi için bir donanım veya yazılım yapmadığı için 150km/h veya üstü hızlarda,  30 metre civarındaki kısa far menzili, sürücüler için yetersiz kalmakta.  Bixenon Emsallerinde otoban modu veya şehir içi modu şeklinde özellikler sunulmakta. hatta 130km hızdan sonra 35W olan xenon gücünü 38W mertebesine çıkartıp  %10 ilave ışık sağlayan markalar da mevcut.

Zealot tarafından düzenlendi
mx5 adaptif led farlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mddemircan    21
Mddemircan
40 dakika önce, Zealot :

Mazda MX-5 = Oto yükseklik LED ön farlar.  

Çok Karanlık yollarda karşıda Araç yoksa uzunları açar kapatır.

Virajlar sabit. 

mazda mx5 ve cx3  e göre     mazda 3 ün farları daha iyi..  xenonlar hâla  ilk nesil ledlere göre güçlü.  Lakin mazda farların hızlandıkça yükselmesi için bir donanım veya yazılım yapmadığı için 150km/h veya üstü hızlarda,  30 metre civarındaki kısa far menzili, sürücüler için yetersiz kalmakta.  Bixenon Emsallerinde otoban modu veya şehir içi modu şeklinde özellikler sunulmakta. hatta 130km hızdan sonra 35W olan xenon gücünü 38W mertebesine çıkartıp  %10 ilave ışık sağlayan markalar da mevcut.

Bu dediğiniz Mx 5 Power pakette geçerli sanırım, bendeki Sense paketlide farların baya özelliği var virajlarda hareketli mesela. 2017 Mazda 3 Power pakette standart mı bu özellikler yoksa Sense paketteki farlar mı böyle acaba merak ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot    1.456
Zealot
8 dakika önce, Mddemircan :

Bu dediğiniz Mx 5 Power pakette geçerli sanırım, bendeki Sense paketlide farların baya özelliği var virajlarda hareketli mesela. 2017 Mazda 3 Power pakette standart mı bu özellikler yoksa Sense paketteki farlar mı böyle acaba merak ettim.

Power sense kullandik. 

Virajlarda dönüyor mu hatırlayamadım.  Mazda Türkiye sitesine baktım göremedim. 

Virajlarda dönmesi dışında bir özelliği olmadığıni gayet ii biliyorum ama.  Parlaklık ve ışık gücü olarak,  xenon un gerisinde 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.644
Burak
25 dakika önce, Mddemircan :

2017 Mazda 3 Power pakette standart mı bu özellikler yoksa Sense paketteki farlar mı böyle acaba merak ettim.

2017 Mazda 3 Power da LED farlar var ama ALH seçeneği sadece Power Sense paket seçince geliyor ;

Power Sense Paketi (Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi, Adaptif LED ön farlar, Şerit Takip Sistemi)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G    1.092
M.E.G
3 saat önce, Burak :

Evet, ben de zaten videoyu görünce direk o yolculuk geldi aklıma. Özellikle de +95 km/saat hızın üzerinde ek olarak devreye aldığı farları görünce. Hatta o yolculuktan sonra bir tartışma olmuştu diğer araçlarda hıza duyarlı uzun farlar var / yok şeklinde.

İşin ilginç tarafı @M.E.G in araçta olması. Zira Mazda Türkiye sitesinde ALH sadece 2017 Mazda 3 te görünüyor. Diğer araçlar için hep AFS geçiyor. 2017 Mazda 6 da bile bu şekilde geçmesi şaşırttı beni ki sanırım orada bir yanlışlık var.

Beni en çok farlarla kandırdı @Zealot :) bmw 7.60 da var o farlar al dedi arabayı :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.644
Burak
2 dakika önce, M.E.G :

Beni en çok farlarla kandırdı @Zealot :) bmw 7.60 da var o farlar al dedi arabayı :) 

Herkesi bir şey ile kandırıyor bu Ufuk :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leskylor    101
Leskylor

2015 ve sonrası Mazda CX-5'lerde de Adaptif LED farlar bulunuyor. Videodaki aynı prensiple çalışıyor. Özellikle karşı şeritten araç yaklaşırken net olarak ilgili açıdaki LEDleri kapattığını fark edebiliyorsunuz. 

Ancak @Zealot arkadaşımızın da belirttiği gibi uzun farlar, ışık gücü olarak aydınlatma konusunda halojen veya xenon kadar başarılı değil. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot    1.456
Zealot

son günlerde ne ile kandırdığımdan bahsedelim isterseniz @Burak

Şimdi, Leskylor :

2015 ve sonrası Mazda CX-5'lerde de Adaptif LED farlar bulunuyor. Videodaki aynı prensiple çalışıyor. Özellikle karşı şeritten araç yaklaşırken net olarak ilgili açıdaki LEDleri kapattığını fark edebiliyorsunuz. 

evet  çok haklısınız..      

2015 versiyon  cx-5 ler de mazda 6 lar gibi led farlara sahip.

eski cx5 lere göre başka geliştirmeler de yapıldı. son derece güzel bir hale geldi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
25 dakika önce, Burak :

2017 Mazda 3 Power da LED farlar var ama ALH seçeneği sadece Power Sense paket seçince geliyor ;

Power Sense Paketi (Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi, Adaptif LED ön farlar, Şerit Takip Sistemi)

Aaa şerit takipi sonunda getirebilmelerine sevindim. Bir o eksikti çünkü. Şimdi tam olmuş asıl.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G    1.092
M.E.G
2 dakika önce, Zealot :

Bence bahsetme :D 

Söylemesi bile tuhaf :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.644
Burak
7 dakika önce, Zealot :

evet  çok haklısınız..      

2015 versiyon  cx-5 ler de mazda 6 lar gibi led farlara sahip.

eski cx5 lere göre başka geliştirmeler de yapıldı. son derece güzel bir hale geldi

Mazda'nın sitesinde ciddi yanlışlar veya güncellenmemiş sayfalar var o zaman zira ALH nin varlığı bir tek 2017 Mazda 3 te bahsediliyor.

7 dakika önce, Mutlu Tekir :

Aaa şerit takipi sonunda getirebilmelerine sevindim. Bir o eksikti çünkü. Şimdi tam olmuş asıl.

Şerit takip değil de şerit uyarı sistemi olabilir mi acaba ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.644
Burak
7 dakika önce, Zealot :

mazda nın sitesinde araç ağırlıkları ile ilgili bile  ciddi bir tutarsızlık var.   bu konuda haklısın  sayın @Burak

Evet o ağırlık meselesi de ayrı bir mevzu. Hâlâ bir kantar bulamadık :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaTR    202
SafaTR
Bir saat önce, Burak :

Evet o ağırlık meselesi de ayrı bir mevzu. Hâlâ bir kantar bulamadık :)

Ben Cx-3 ü kantara lsoktum ve 1300 kilo geldi. Ruhsatlarda araç tek başına gidemeyeceği için ortalama  75 kglık sürücü ağırlığı da yazılıyormuş. Broşürde yazandan 5 kilo kadar fazla geldi kışlık ve yazlık lastik farkı mazpt deposundaki mazot herhalde etkiliyor :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Tarahumara
      Yazan: Tarahumara
      Araçta led olmayan tek lambalar sinyaller kalınca onlara da bir el atayım dedim. Aracı ilk aldığımda krom rengi sarı yanan halojen lambalar almıştım. Sinyal yuvalarının içinin sarı gözükmesi hoşuma gitmiyordu. Krom lambaların sorunu, renginin biraz soluk olması. 4 tane lamba test ettim ve bir video hazırladım. İkisi halojen, ikisi led. Led lambaların sinyal verdiğinizde hızlı hızlı yanıp sönmemesi için resistor kullanmanız gerekiyor. Kullanılan resistor bu:

Resistor, kesme delme ya da lehim yapmanızı gerektirmeyecek bir model. Halihazırda bulunan lambanızın yuvasına takılıyor ve ledi de bu resistorun ucundaki yuvaya takıyorsunuz. Gayet basit bir işlem. 
      Kullanılan lambalar bunlar:

En iyi sonucu sondaki siyah gözüken led ile aldım. Diğer ledle arasında %10 bir parlaklık farkı var. Ledlerin ve resistorun linkleri:
      https://www.aliexpress.com/item/2pcs-7440-W21W-T20-Canbus-Error-Free-Resistor-LED-Decoder-Warning-Error-Canceller-For-LED-Turn/32311526133.html?spm=2114.13010608.0.0.ZdrMTd
      https://www.aliexpress.com/item/T20-W21W-7440-33-smd-2835-LED-Car-Red-Brake-light-bulb-WY21W-Amber-Turn/32635326872.html?spm=2114.13010608.0.0.awMfE7
      https://www.aliexpress.com/item/S25-1156-Ba15S-P21W-33-smd-5730-CREE-LED-Car-Yellow-Amber-Turn-Signal-Red-Brake/32617742415.html?spm=2114.13010608.0.0.xmshac
      Sonuç bu:

• Celebimazda
      Yazan: Celebimazda
      Kolay gelsin mazda 3 2006 model aracim var 1 . Nesil farlarinin isigindan pek memnun deilim zenon muayneden gecmiyormus ama led geciyomus led önerirmisiniz kapakla ilgili bi sorun varmis taktiran arkadaslar memnunmusunuz bilgi verirseniz cok sevinirim . Ve kullan mam gereken H kaç oluyo ve alsam kendim takabilirmiyim 
    • ediz07
      Yazan: ediz07
      Merhaba arkadaşlar,
      2004 mazda3 aracımın kısa farlarına beyaz led far uygulamak için H7 NİKEN led kitini aldım. Ledin baş tarfında cıkarılan aparatı fara takmak istedim fakat ledin aparatı normal halojen aparatın yarısı kadar kalınlıkta olduğundan dolayı tel ile tutturamadım. Oyle oluncu da led Allaha emanet durdu. ve far toz kapagı vardı onu takınca da led fanın hava alacak yeri kalmadı. Sanırım xenon far takan arkadaşlar H7 için tekrar bir aparat gibi birşeyler takıyor olabilir aliexpreste adaptörleri gördüm ama led için uygun olanı bulamadım. Daha önce takan birileri var mı? ya da önerisi olan var mı?
    • Ertunc23
      Yazan: Ertunc23

Merhabalar,

Aracım mazda 3 2006 model hb, aliexpress'den led far ampulu alıcam fakat bir türlü karar veremedim.Forumda okuduğum kadarı ile arka fan kısmı içerde kalıyormuş, ayrıca mercekli farlarımza uymuyormuş galiba.

Partol S2 H4 H7 H13 H11 H1 9005 9006 H3 9004 9007 9012 COB LED Far 72 W 8000LM Araba LED Farlar Ampul Sis Işık 6500 K 12 V
      http://s.aliexpress.com/Zb6zuaEZ

Ürün bu arkadaşlar, bilgisi olan var mı acaba ?

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• FatihT
      Yazan: FatihT
      Aynı konuyu tekrar açtıysam özür dilerim 2010 model mazda 3 için içerideki tüm ampulleri led yapmak istiyorum...kaç mm lik kaçlı led almam gerekli?birde ön taraftakı iç aydınlatma yeri komple nasıl sökülüyor ordaki ikili olan değil ortadaki küçük led yanmıyor?

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.