Jump to content
Trakyali22

2.Nesil Mazda3 Tekleme ve Titreme Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Trakyali22

Merhaba arkadaşlar,5 yil once 2005 model mazda3 aldım arac benzinli hic lpg takilmadi 5 yıldır aracımla ilgili hicbir sorunum olmadı bakımlarını eksiksiz yaptırdım fakat son zamanlar üst üste sorunlar çıkmaya başladı.ilk olarak seyahat esnasinda hic birsey yokken birden ariza isigi yandi bilgisaya taktirip baktirdim oksijen sensoru arizasi olarak soylendi değişmesi gerekiyormus,arizayi sildiriyorum daha 100 metre gitmeden ayni sorundan dolayi yine yaniyor,daha onu yaptiramadan bu defada arac teklemeye ve titremeye basladi ariza isigi zaten yanik oldugu icin isik yanip sonmeye başladı tekrar baktirdim bilgisayara baglamadan once usta pislik gelmistir birsey olmaz dedi bilgisaya bagladi ve atesleme bobininde ariza olduğu söyledi.Dünde aracı çalıştırmak istediğim araç çalışmadi akü tamamen bitmiş.Sizce aracımda elektrik ile ilgili bir sorun mu var devamlı bir yerden ariza çıkartıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akuma

Sanırım aracınız 100.000 km civarlarında. Bu km civarlarında aracın oksijen sensörünün periyodik olarak değişmesi gerekiyor. aynı şey benimde başıma geldi 106.000 km de iken. Oksijen değerlerini okuyamadığı için motor ara ara tekleme yapıyor. Bu tekleme bilgisayarda oksijen sensörü arızası verdiği gibi ateşleme bobini arızası gözükmesine de sebep oluyor. 

Ben bu problem ilk olduğunda oto elektrikçi ustama gittiğimde aynı sorunları gördük. İlk önce bujileri değiştirelim zaten zamanı gelmiş dedi, değiştirdik sorun devam etti. Sonra sensörün hangisi olduğunu arıza kodundan tespit ettik. Benimki 1. sensördü. Bu sensörden 2 tane var. Birincisi manifoldun başında (Lambda sondası 1), ikincisi daha ileride(Lambda sondası 2 diye geçiyor). Sensörü parçacıdan alıp değiştirdik, arızayı sildik, sorun tamamen ortadan kalktı. 

Kitapçığına baktığınızda zaten bu sensörün 100.000 km de değitirilmesinin doğru olacağı yazıyor.

Bu arada ben sensörü yanlış hatırlamıyorsam Mart Nisan aylarında 260 TL ye almıştım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Sensörü değiştirin, tekleme ondan kaynaklanabilir. Değişim sonrası tekleme devam ederse buji ve bobinlere baktırınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Trakyali22

Merhaba,yanitlariniz icin tesekkurler evet aracım su an 100035 km'de sensor arızasından sonra bujiler değişti,sensörün fiyatınıda 2 ayri servise sordum ikiside ayni fiyati verdi tek bir sensor 508 TL.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akuma

Servis çok para istiyor sensör için. Gebze Center'ın yanındaki parçacılarda tedarik edebilrsiniz.

543 354 0058 parçacının numarası.İki Sensöründe fiyatı aynıydı 260 TL civarı. Arızayı hangi sensörden veriyor ondan emin olun. Muhtemelen 1. sensördür yani Lambda sensörü 1 diye belirtir arıza içeriğinde. Arıza kodu da yanlış hatırlamıyorsam P0031 idi (tam hatırlamıyorum). Hemen motor manifoldunun başında. Sensörü tedarik ettiğinizde bi motorcuya gidin özel bir anahtarı var değiştirmek için. Onun içinde Gebze Belediyesinin yanındaki bankamatikleri arkanızda aldığınızda tam karşı sokağına girin. Soldan ikinci sokağın hemen köşesinde Demirdaş Otomotiv var orda değiştirebilirsiniz. Zeki veya Zeynel usta var. Benim selamımı söyleyin :) sizin astrayı alan arkadaş diyebilirsiniz :) Bende Mazdamın sensörünü orda değiştirtmiştim. İyi yetenekli ustalardır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Trakyali22

Yardımlarınız için teşekkürler dediginiz ustaları tanıyorum ariza isigi yandığından beri gittiğim abi kardes ustalar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan
10.10.2017 at 10:03, Trakyali22 :

Yardımlarınız için teşekkürler dediginiz ustaları tanıyorum ariza isigi yandığından beri gittiğim abi kardes ustalar.

Merhaba @Trakyali22 Ali, ne yaptın aracın problemlerini ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Sergio_01
      Yazan: Sergio_01
      Merhabalar periyodik olarak motorun her tarafına bakarım altıda dahil.... problem varmı yağ kaçağı vs. falan diye... Dün gene bakıyordumki yağ akıntısı tespit ettim...
      Tam olarak nererden kaynaklandığını bilemiyorum ama Motor ve şanzıman arasındaki bir parçadan sanki sızıntı var gibi...
      Motor yağı seviyesine baktım normal görünüyor eksilme yok gibi....
      Foto ve videoyu servise mail attım ama henüz göreşemedim kimseyle....
      Yorumlarınız nedir konuyla ilgili... Önemli bir şeymidir acaba ?

• belerafet
      Yazan: belerafet
      Herkese merhabalar Mazda severler,
      Aracımda titreme ve istop etme sorunları baş göstermeye başladı. Bunu biraz araştırdım ve Maf sönsör ve Boğaz kelebeğinden yapabileceğini öğrendim. Sanayideki ustalara sorduğumda fiyat 150-250tl arasında oynamak idi ekstra birşeyi çıkmaz ise dediler. İzlediğim videolarda yapımı da basit gibi geldi bende yaparım bunu dedim ve işe koyuldum. ilk video denemem de bu şekilde ortaya çıktı.  Mazda bana resmen usta olma yolunda eğitim veriyor diyebilirim. seviyorum bu arabayı  
      Temizleme işi bittikten sonraki ilk günde azalmış olsa da aynı sorunlar devam etti belki kodlamasının yapılmadığı içindi, daha sonraki günde ise belki araç kendisi otomatik ayarladı orasını tam bilmiyorum ama bildiğim sorunum çözüldü.   
      Şuan ise; ne ışıkta istop etmesi kaldı neden rölanti de titreme yaptı sorunum çözülmüş oldu. Ustaların bu iş için söylediği rakamlara ek olarak video da göreceğiniz kırık olan parçanın dahil olmak üzere tahmini 300 tl'nin hepsi cebimde kaldı.

Sizlere kendi arabasının arızalarını söküp tamir edebilen bir abimin bana söylediği sözü söyleyim.“bozulmak üzere olan yeri yada bozulan yeri kendiniz tamir etmeye çalışın, olursa kardasınız olmaz ise zaten ustaya götürdüğünüzde onlar direk değiştirecekler tamir etmezler. Artık eski ustalar yok sanayide”
      Bu sözden sonra gaza geldim. Mazda 3’ü aldığım ikinci gün klima kontol düğmesini yaptım. Daha sonra da bu video daki sorunu çözdüm, Hem keyif verdi, hemde param cebimde kaldı.
      Bende yaparım diyenler, çekinmeyin yapın

Mazda - 3 - 2005 - Otomatik Maf Sensör ve Boğaz kelebeği temizliği 
      Bunu bende yaparım diyen Amatör Ruh

Mazda 3, 2005 - Otomatik / Maf sensör ve Gaz Kelebeği Temizliği
    • Mazda41
      Yazan: Mazda41
      Abilerim aracimi 100k agir bakim ve yag bakimina girdi ama arac ilk hafta cok iyiydi 7 gun ve 400 km cekis dustu yakit yine artti bakim oncesi zamana dondu bakimdan once range 840 km bakimdan sonra 999 km oluyordu. Yine 840 km dustu ayrica 2. Viteste silkeleme artti normalde cok az vardi ama simdi cok fazla vuruyor araba azitti problem ne olabilir abilerim yakit filtresinden olabilir mi filtre degisince cunku hem cekis duzelmisti hemde yakit azalmisti range 999km yukselmisti
    • dr.jack
      Yazan: dr.jack
      İyi akşamlar, hayırlı forumlar arkadaşlar. Yaklaşık 4 ay önce mazda 3 2011 model impressive donanım otomatik şanzıman aracı ilk aracım olarak seçtim ve beğenerek aldım. Gümüşhanede yaşıyorum ve burası bir hayli soğuk. Aracımı çalıştırdığım zaman 1800-1900 gibi yüksek devirde bir süre çalışıyor sonra devir giderek normal değerlere geliyor. Buraya kadar herşey normal fakat vitesi P modundan D moduna aldığımda devir çok hızlı şekilde düşüyor ve aracım stop ediyor. Aynı şekilde P modundan R moduna aldığımda da aynı sorunu yaşıyorum. Tekrar çalıştırmak istediğimde zorlanarak çalışıyor. Gaz vermeye devam edersem araç bir süre gidince bu sorun da ortadan kalkıyor. Aracım LPGli fakat bu sorunu yaşamamak için özellikle benzinde kullanmaya gayret gösteriyorum fakat yine aynı. Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir. Beni araçtan epey bir soğuttu da çünkü. Özellikle 2 araç arasından çıkmaya çalışırken çok sıkıntı çekiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    • Ync
      Yazan: Ync
      Merhaba herkese iyi pazarlar aracım 14000 de 2016 Mazda 3 1.5 dizel 10000 bakımı yapıldı yağ değişimi yapıldı bugün sabah motor ikaz lambası yandı uyarı kılavuzundan baktığımda “Motor yağ seviyesi yüksek lütfen yağınızı değiştirin” yazıyor ne demek bilgisi olan var mı 

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.